Lenka Klimentová o rodzicach. "Zastanawiałam się, co im zrobiłam, że mnie oddali"

Lenka Klimentová o adopcyjnych rodzicach
Lenka Klimentová o adopcyjnych rodzicach
Źródło: MWMEDIA
Lenka Klimentová została adoptowana niedługo po urodzeniu. Pierwszy raz wspomniała o tym kilka lat temu. Niedawno internauci zapytali ją, czy kiedykolwiek chciała odszukać swoich biologicznych rodziców. Tancerka przyznała, że nigdy jej na tym nie zależało. W rozmowie z Kaliną Szymankiewicz z cozatydzien.tvn.pl opowiedziała o tym, w jaki sposób poznała prawdę, oraz jak funkcjonowanie w adopcyjnej rodzinie wpłynęło na jej dzieciństwo i dorosłe życie. Żona Jana Klimenta przekazała w wywiadzie apel skierowany do adoptowanych dzieci i nie tylko.

Lenka Klimentová wychowała się w Czechach. Biologiczni rodzice przekazali ją do domu dziecka, gdy miała zaledwie cztery miesiące. Do nowej rodziny weszła z czystą kartą. Pojęcie rodzice biologiczni i adopcyjni dla niej nie istnieje. Są po prostu rodzice — kochający, ci, którzy naprawdę dali jej życie — tak opisuje swoją mamę i tatę.

Jan Kliment czule o ciąży ukochanej. Zdradza, co jeszcze zmieni się w ich życiu
Jan Kliment to juror "Mam talent!", który ogłosił, że jego żona Lenka spodziewa się ich pierwszego dziecka. Tancerz z radością mówi o oczekiwaniu na potomka, zdradził, czy czeka bardziej na chłopca czy dziewczynkę. Jego odpowiedź zaskakuje.
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Lenka Klimentová o adopcji, rodzicach i kubańskich korzeniach

Kalina Szymankiewicz, cozatydzien.tvn.pl: W jaki sposób dowiedziałaś się, że zostałaś adoptowana?

Lenka Klimentová: To nie był jeden konkretny moment. Moi rodzice od najmłodszych lat mnie na to przygotowywali. Konsultowali się z psychologiem na temat tego, kiedy i jak powiedzieć mi prawdę o moim pochodzeniu. Stworzyli bajkę, którą opowiadali mi przed snem. Do dzisiaj znam ją na pamięć, a przynajmniej jej początek.

Mama z tatą spacerowali obok domku, w którym zobaczyli małą Lenkę. Poszli do domku, zapytać, czy mogą ją zabrać, bo dziewczynka płacze i jest jej smutno, bo nikogo nie ma
- brzmiało opowiadanie rodziców tancerki.

- Od tej pory jestem z nimi. Moi rodzice nie mogli mieć dzieci, więc pomyśleli o adopcji. Tak naprawdę to tata mnie zauważył. Rodzice mogli wybrać między kilkoma dzieciaczkami, ale tata wiedział, że to będę ja, jak tylko wziął mnie na ręce, a ja się do niego uśmiechnęłam. Spojrzał na mnie i powiedział: "ona jest nasza".

Kiedy zdałaś sobie sprawę, że dziewczynka z bajki to Ty?

Miałam może siedem albo osiem lat. Zaczęłam wypytywać o to mamę i wyjaśniła mi, o co chodzi z adopcją dzieci. Była otwarta na rozmowę. Zapewniła mnie, że jeśli kiedykolwiek poproszę, to będę mogła znaleźć swoich biologicznych rodziców. Ale ja zawsze powtarzałam jej, że nie widzę takiej potrzeby. Biologiczni rodzice to dla mnie obcy ludzie.

Wiesz, kim byli?

Mama była Czeszką, a mój ojciec Kubańczykiem, stąd moja karnacja. W podstawówce dzieciaki dokuczały mi z powodu ciemniejszej skóry. Dowiedziały się również o tym, że jestem adoptowanym dzieckiem. Rodzice bardzo się wtedy o mnie martwili. Bolało ich to, że z tych powodów jestem szykanowana.

Dlaczego nie chciałaś ich odszukać?

Nigdy w życiu nie przyszło mi to do głowy. Bo jestem bardzo szczęśliwa w mojej rodzinie. Nie chciałam też sprawiać przykrości mamie, choć ona temu zaprzecza, to ja wiem, że by to ją zabolało. Przecież oni tak naprawdę dali mi życie. Jednak muszę przyznać, że od zawsze ciekawiły mnie moje kubańskie korzenie. Szczególnie gdy zaczęłam tańczyć. Słyszałam, że mam to we krwi. Zawsze chciałam pojechać na Kubę, bo czuję w sobie te korzenie. Pojechałam tam w podróż poślubną z mężem. W podstawówce pochodzenie wiązało się dla mnie z szykanowaniem, a teraz jest atutem.

Czułaś złość do swoich biologicznych rodziców za to, że Cię oddali?

Często mnie o to pytają, bo to chyba taka pierwsza myśl człowieka, który nie jest adoptowany. Możliwe, że kiedyś tak myślałam, ale nie czułam złości. Raczej zastanawiałam się, co im zrobiłam, że mnie oddali. A teraz jest mi to obojętne. Może nie mogli mieć dzieci, może przytrafiła się im jakaś tragiczna sytuacja… Jestem wdzięczna, że mi się udało i mam mamę i tatę i cudowną rodzinę. Tak sobie myślę, że wszystko jest po coś.

Twoi adopcyjni rodzice byli wobec Ciebie nadopiekuńczy?

Tata miał luz. Zresztą nie jestem za bardzo córeczką tatusia, bardziej mamusi. Jest moją najlepszą przyjaciółką. Ona była nadopiekuńcza. Nie chciała mnie puszczać na rower, na rolki, bo cały czas się bała, że coś mi się stanie. Chyba do 15. roku życia prowadziła mnie na zajęcia taneczne, gdy kończyliśmy je późno wieczorem. Nie miałam daleko do domu, mogłam iść na piechotę. Dopiero gdy miałam już chłopaka, to powiedziałam jej "no już bez przesady" (śmiech). Mama tłumaczy mi teraz, że zrozumiem to dopiero, jak urodzi się moje dziecko. Odkąd dowiedziała się, że jestem w ciąży, wydzwania do mnie nawet kilka razy dziennie. Jest tak przejęta, ale szczęśliwa. Lepszej mamy mieć nie mogłam. Anioł Stróż chyba stał nad moim łóżeczkiem i postarał się, aby po mnie przyszli tak wspaniali rodzice.

Lenka Klimentová pokazała zdjęcie z dzieciństwa
Lenka Klimentová pokazała zdjęcie z dzieciństwa
Źródło: Instagram @lenkakliment

Lenka Klimentová chciała mieć rodzeństwo. Rodzice adoptowali drugą dziewczynkę

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Masz rodzeństwo?

Mam młodszą siostrę. Jest z nami, dlatego że to ja chciałam mieć rodzeństwo. Mama z tatą byli gotowi adoptować drugie dziecko. Wzięli je z tego samego domu dziecka, co mnie. Właściwie to zrobili mi prezent. W dniu moich 7. urodzin przyszli do mnie ze zdjęciem i powiedzieli mi, że będę miała rodzeństwo. Byłam przeszczęśliwa. Siostra została adoptowana, gdy miała 8 czy 9 miesięcy.

Kiedykolwiek przeszło Ci przez myśl, że również mogłabyś adoptować dziecko?

Na początku, gdy myślałam o tym, czy w ogóle chce mieć dzieci, mówiłam mamie, że pewnie, gdybym nie mogła ich mieć, to bym adoptowała. I nawet kształciłam się jako asystent pedagoga. Miałam pracować z dziećmi z niepełnosprawnościami. Myślałam też o tym, aby pracować w domu dziecku. W głębi duszy chciałam odwdzięczyć się w ten sposób za to, co mnie spotkało, że mi się udało. Uważałam, że będę te dzieci bardziej rozumieć, niż te panie, które same nie doświadczyły takiego losu. Później zrozumiałam, że taka praca wiążę się z ogromnym obciążeniem psychicznym. Nie jest trudno przywiązać się do dziecka, a rozstanie z nim bywa bolesne dla opiekuna. Więc rok pracowałam z dziećmi autystycznymi w przedszkolu, i to kochałam, ale ta praca wiele mnie kosztowała, wiele przepłakałam. Później wyjechałam do Polski i poświęciłam życie tańcu.

Jakie są najważniejsze wartości, które zdobyłaś w adopcyjnej rodzinie?

Człowiek, który nie jest w mojej skórze, nie potrafi zrozumieć, jak bardzo doceniam to, że jestem tu, gdzie jestem. Cała rodzina przyjęła mnie do siebie. Nie tylko moi rodzice, ale również babcie, ciocie, wujkowie, kuzynki. Zapominam, że jestem adoptowana, bo nigdy nie dali mi tego odczuć. Każdemu, kto czeka na adopcję, życzę, żeby otrzymał taką rodzinę, bo to jest dar nie do opisania.

Chciałabym przekazać wszystkim to, aby szanowali rodziców adopcyjnych i nie tylko, bo bez nich mogliby skończyć różnie. Wiem że wychowanie jest trudniejsze niż samo powołanie do życia
- apeluje Lenka Klimentová.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Zuzanna Bernat szczerze o rodzinie. Wspomniała najsmutniejszy moment w życiu. "Jest mi bardzo ciężko" [TYLKO U NAS]

Zuzanna Bernat szczerze o rodzinie. Wspomniała najsmutniejszy moment w życiu. "Jest mi bardzo ciężko" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke ma na koncie rolę życia? Zdradziła, w czym nigdy nie zagra [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke ma na koncie rolę życia? Zdradziła, w czym nigdy nie zagra [TYLKO U NAS]

Małgorzata Rozenek o prezencie na 18. urodziny syna i jego wyprowadzce. "Trudny moment" [TYLKO U NAS]

Małgorzata Rozenek o prezencie na 18. urodziny syna i jego wyprowadzce. "Trudny moment" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o wymarzonej roli. Wspomniał o "Ojcu Chrzestnym"  [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o wymarzonej roli. Wspomniał o "Ojcu Chrzestnym" [TYLKO U NAS]

Marta Wierzbicka o powrocie do "Na Wspólnej". Zdradziła kulisy nagrywania scen intymnych

Marta Wierzbicka o powrocie do "Na Wspólnej". Zdradziła kulisy nagrywania scen intymnych

Lidia Sadowa o rodzinie, pracy w czasie ciąży i roli w "Na Wspólnej". Co było największym wyzwaniem? [TYLKO U NAS]

Lidia Sadowa o rodzinie, pracy w czasie ciąży i roli w "Na Wspólnej". Co było największym wyzwaniem? [TYLKO U NAS]

Monika Miller wzięła ślub? Zdjęcia w białej sukni zaskoczyły internautów [TYLKO U NAS]

Monika Miller wzięła ślub? Zdjęcia w białej sukni zaskoczyły internautów [TYLKO U NAS]

Klaudia El Dursi o relacji z byłym partnerem. "Trzeba wiele rzeczy wybaczyć i zaakceptować"

Klaudia El Dursi o relacji z byłym partnerem. "Trzeba wiele rzeczy wybaczyć i zaakceptować"

Andrzej Kosmala o trudnych momentach i ostatnich słowach Krzysztofa Krawczyka [TYLKO U NAS]

Andrzej Kosmala o trudnych momentach i ostatnich słowach Krzysztofa Krawczyka [TYLKO U NAS]

Robert Motyka o rodzinie, karierze i związku. "Musiałem pokazać, że jestem pracowity" [TYLKO U NAS]

Robert Motyka o rodzinie, karierze i związku. "Musiałem pokazać, że jestem pracowity" [TYLKO U NAS]

"Pokonaj mnie, jeśli potrafisz". Z kim zmierzy się Małgorzata Rozenek-Majdan? Oto pierwsza trójka

"Pokonaj mnie, jeśli potrafisz". Z kim zmierzy się Małgorzata Rozenek-Majdan? Oto pierwsza trójka

Jakub Tofil o życiu prywatnym i trudnej roli w "Na Wspólnej". "Nadal się obawiam" [TYLKO U NAS]

Jakub Tofil o życiu prywatnym i trudnej roli w "Na Wspólnej". "Nadal się obawiam" [TYLKO U NAS]

Andrzej i Katarzyna Gąsienicowie zaskoczyli wiadomością o rozwodzie. "Życie ma się jedno" [TYLKO U NAS]

Andrzej i Katarzyna Gąsienicowie zaskoczyli wiadomością o rozwodzie. "Życie ma się jedno" [TYLKO U NAS]

Michał Koterski ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu. "Źle o sobie przez to myślałem"

Michał Koterski ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu. "Źle o sobie przez to myślałem"

Księżna Kate i król Karol odbyli tajne spotkanie? Na jaw wychodzą szczegóły

Księżna Kate i król Karol odbyli tajne spotkanie? Na jaw wychodzą szczegóły

Katarzyna Warnke o macierzyństwie i relacji z rodzicami. "Nie było kumplowania się" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o macierzyństwie i relacji z rodzicami. "Nie było kumplowania się" [TYLKO U NAS]

Izabela Kuna o pogoni za doskonałością. "Wydawało mi się, że nie jestem wystarczająco dobra"

Izabela Kuna o pogoni za doskonałością. "Wydawało mi się, że nie jestem wystarczająco dobra"

Anna Guzik o krytyce, rodzinie i planach na przyszłość. "Najbliżsi są lustrem tego, co udało się zrobić"

Anna Guzik o krytyce, rodzinie i planach na przyszłość. "Najbliżsi są lustrem tego, co udało się zrobić"

Monika Goździalska o show-biznesie i hejcie. "Przypłaciłam to ciężką depresją"

Monika Goździalska o show-biznesie i hejcie. "Przypłaciłam to ciężką depresją"

Zuzanna Bernat o radzeniu sobie z hejtem, aktorstwie, relacji z mamą i budowaniu pewności siebie. "Nie miałam jej" [WYWIAD]

Zuzanna Bernat o radzeniu sobie z hejtem, aktorstwie, relacji z mamą i budowaniu pewności siebie. "Nie miałam jej" [WYWIAD]

Daria Widawska o tremie przed spektaklami i wymarzonej roli. "Muszę czuć trochę adrenaliny"

Daria Widawska o tremie przed spektaklami i wymarzonej roli. "Muszę czuć trochę adrenaliny"

Waldemar Obłoza o roli Romana w "Na Wspólnej". "Nawet ciotka czasami się myliła" [TYLKO U NAS]

Waldemar Obłoza o roli Romana w "Na Wspólnej". "Nawet ciotka czasami się myliła" [TYLKO U NAS]

Joanna Brodzik szczerze o aktorstwie, marzeniach i wieku. "Wciąż jeszcze słyszę, że wyglądam za młodo"

Joanna Brodzik szczerze o aktorstwie, marzeniach i wieku. "Wciąż jeszcze słyszę, że wyglądam za młodo"

Radosław Pazura o podtrzymaniu ognia w związku. Ma na to przepis? [TYLKO U NAS]

Radosław Pazura o podtrzymaniu ognia w związku. Ma na to przepis? [TYLKO U NAS]

Przemysław Klima nowym jurorem "MasterChefa". Co wiemy o 13. sezonie programu?

Przemysław Klima nowym jurorem "MasterChefa". Co wiemy o 13. sezonie programu?

Tomasz Jakubiak marzy o powiększeniu rodziny. Co na to jego żona? Zobaczcie wideo [TYLKO U NAS]

Tomasz Jakubiak marzy o powiększeniu rodziny. Co na to jego żona? Zobaczcie wideo [TYLKO U NAS]

Agata Kulesza na studiach była szefową fuksówki. "Starała się być groźną, surową"

Agata Kulesza na studiach była szefową fuksówki. "Starała się być groźną, surową"

Julia Wieniawa zdradza, jak zareagowała na propozycję dołączenia do "Mam talent!". "Zastanawiałam się" [TYLKO U NAS]

Julia Wieniawa zdradza, jak zareagowała na propozycję dołączenia do "Mam talent!". "Zastanawiałam się" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Jankiem Pirowskim i "Mam Talent". "W końcu mam mocno trafioną parę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Jankiem Pirowskim i "Mam Talent". "W końcu mam mocno trafioną parę" [TYLKO U NAS]

2. urodziny serwisu Co za Tydzień TVN Online. Poznaj naszą redakcję!

2. urodziny serwisu Co za Tydzień TVN Online. Poznaj naszą redakcję!

Aleksandra Popławska chciałaby wystąpić z córką na ekranie? Zaskakujące słowa [TYLKO U NAS]

Aleksandra Popławska chciałaby wystąpić z córką na ekranie? Zaskakujące słowa [TYLKO U NAS]

Anna Senkara i Sandra Hajduk o łączącej je relacji. "Obie mamy charaktery" [TYLKO U NAS]

Anna Senkara i Sandra Hajduk o łączącej je relacji. "Obie mamy charaktery" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak zaskakująco o karierze. "Zostałam wrzucona na głęboką wodę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak zaskakująco o karierze. "Zostałam wrzucona na głęboką wodę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Chylińska o dzieciństwie i braku wsparcia. "Nie widzieli we mnie nikogo" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Chylińska o dzieciństwie i braku wsparcia. "Nie widzieli we mnie nikogo" [TYLKO U NAS]

Olivier Janiak o wychowaniu synów. "Dopóki mają taką potrzebę, to myślę, że nie jest najgorzej" [TYLKO U NAS]

Olivier Janiak o wychowaniu synów. "Dopóki mają taką potrzebę, to myślę, że nie jest najgorzej" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska otworzyła się na temat dzieci. "Dużo bardziej boję się o moją córkę" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska otworzyła się na temat dzieci. "Dużo bardziej boję się o moją córkę" [TYLKO U NAS]

Bogna Sworowska zdradziła swój sekret. Wiemy, jak zachowuje dobrą formę. "Wiek to tylko numer" [TYLKO U NAS]

Bogna Sworowska zdradziła swój sekret. Wiemy, jak zachowuje dobrą formę. "Wiek to tylko numer" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska zrezygnowała z macierzyństwa. "Zderzam się z potwornym hejtem" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska zrezygnowała z macierzyństwa. "Zderzam się z potwornym hejtem" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Janem Pirowskim. "Powiedział, że się mnie trochę boi"

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Janem Pirowskim. "Powiedział, że się mnie trochę boi"

Marcela Leszczak i Michał Koterski zaskakująco o synu. Pójdzie w ich ślady? [TYLKO U NAS]

Marcela Leszczak i Michał Koterski zaskakująco o synu. Pójdzie w ich ślady? [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska wspomniała swoje nastoletnie lata. "Wydawało mi się, że jestem pępkiem świata" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska wspomniała swoje nastoletnie lata. "Wydawało mi się, że jestem pępkiem świata" [TYLKO U NAS]

Marcin Prokop zaskoczył słowami o Julii Wieniawie. "Mogę się od niej sporo nauczyć" [TYLKO U NAS]

Marcin Prokop zaskoczył słowami o Julii Wieniawie. "Mogę się od niej sporo nauczyć" [TYLKO U NAS]

Najlepsze cytaty z programu "Kuchenne Rewolucje". "Dlaczego wy trujecie ludzi?" 

Najlepsze cytaty z programu "Kuchenne Rewolucje". "Dlaczego wy trujecie ludzi?" 

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Jak potoczyły się losy wszystkich par z 3. sezonu?

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Jak potoczyły się losy wszystkich par z 3. sezonu?

"Mówię Wam" – nowy program w TVN7. Mateusz Hładki zaprasza na show-biznesowy przegląd wydarzeń

"Mówię Wam" – nowy program w TVN7. Mateusz Hładki zaprasza na show-biznesowy przegląd wydarzeń

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Dzieci Małgorzaty Sochy nie zostają z babcią. Aktorka wyjaśniła, dlaczego nie powierza ich mamie

Dzieci Małgorzaty Sochy nie zostają z babcią. Aktorka wyjaśniła, dlaczego nie powierza ich mamie

Chwile grozy w "The Traitors. Zdrajcy". Uczestniczki miały wypadek. "Pomyślałyśmy, że to była kula"

Chwile grozy w "The Traitors. Zdrajcy". Uczestniczki miały wypadek. "Pomyślałyśmy, że to była kula"

Ramówka TVN na wiosnę 2024. Co zobaczymy na antenie? Nowe programy i kontynuacje

Ramówka TVN na wiosnę 2024. Co zobaczymy na antenie? Nowe programy i kontynuacje