Napoleon Bonaparte stracił głowę dla polskiej piękności. Maria Walewska urodziła mu syna

Napoleon i Maria Walewska
Napoleon i Maria Walewska
Źródło: Domena publiczna
Maria Walewska to Polka, która zapisała się w historii. Przez trzy lata była kochanką samego Napoleona Bonaparte. Urodziła mu syna Aleksandra. Do zostania metresą cesarza miał namawiać ją sam Józef Poniatowski. "Cała Polska żąda tego od pani!" - miał mówić, wierząc, że dzięki tej relacji istnieje szansa na odzyskanie przez kraj niepodległości. 

Związek Marii Walewskiej i Napoleona Bonaparte owiany jest tajemnicami i legendami. Najsłynniejszy romans XIX wieku stał się tematem nie tylko historycznych opracowań, ale także wielu powieści i filmów. Do dziś życie uczuciowe słynnego cesarza budzi zainteresowanie. W kinach można obejrzeć nową produkcję "Napoleon" z Joaquinem Phoenixem w roli głównej.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Agnieszka Holland i Maja Ostaszewska o filmie "Zielona Granica"
Agnieszka Holland i Maja Ostaszewska opowiedziały o znaczeniu filmu "Zielona Granica". Reżyserka i aktorka przekonywały o wartości obrazu. Odtwórczyni głównej roli Maja Ostaszewska prywatnie również jest aktywistką i angażuje się w różne sprawy.
Źródło: Co Za Tydzień

Spotkanie z Napoleonem odmieniło życie Marii Walewskiej

Maria Walewska urodziła się 7 grudnia 1786 roku w pałacu w Kiernozi niedaleko Łowicza. Będąc 18-letnią panienką, wyszła za mąż za 70-letniego Anastazego Walewskiego. Przez pierwsze trzy lata ich małżeństwa była przykładną żoną, jednak w 1807 roku na balu w Zamku Królewskim w Warszawie spotkała Napoleona Bonaparte. Podczas tego spotkania miało dojść do kontrowersyjnego wydarzenia. W pamiętnikach napisała, że zemdlała, a kiedy odzyskała przytomność, było już po wszystkim. Napoleon miał ją zgwałcić.

Maria Walewska
Maria Walewska
Źródło: Domena publiczna

Napoleon zadbał o nieślubnego syna

Maria Walewska była jedną z wielu kochanek Napoleona. Ich romans trwał trzy lata. Z tego związku urodził się syn, Aleksander Florian Józef, co utwierdziło Napoleona w przekonaniu, że nie jest bezpłodny. W rezultacie doszło do rozwodu z cesarzową Józefiną i ślubu z Marią Ludwiką, która dała mu potomka.

Napoleon zadbał o przyszłość Marii i ich syna, obdarowując ich pałacykiem pod Paryżem i nadając tytuł hrabiego Aleksandrowi. Mimo rozstania Maria odwiedziła Napoleona na Elbie i spotkała się z nim po raz ostatni przed jego zesłaniem na wyspę św. Heleny.

Maria Walewska
Maria Walewska
Źródło: Domena publiczna

Potomkowie Marii Walewskiej żyją do dziś

Po zakończeniu związku z Napoleonem Maria Walewska wyszła za hrabiego i marszałka Francji, Filipa-Antonia d’Ornano, z którym miała syna Rudolfa Augusta. Zmarła 11 grudnia 1817 roku w wyniku choroby nerek i osłabienia spowodowanego karmieniem piersią. Jej serce znajduje się w grobowcu rodzinnym d’Ornano na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu, natomiast ciało zostało pochowane w Kiernozi.

Potomkowie Marii Walewskiej żyją do dziś. Jej praprawnuk Michel d’Ornano był dwukrotnym ministrem kultury i środowiska V Republiki Francuskiej. Po przejęciu gazety "Rzeczpospolita" przez francuską grupę Hersanta ok. 1989 roku był wydawcą tego pisma. Hrabiowie d’Ornano stworzyli fabrykę luksusowych perfum Sisley.

Jej romans z Napoleonem stał się inspiracją dla wielu filmów, takich jak "Pani Walewska" z Gretą Garbo czy miniserial "Napoleon" z 2002 roku. Do tej historii nawiązuje także polski film "Marysia i Napoleon" z 1966 roku z Beatą Tyszkiewicz i Gustawem Holoubkiem w rolach tytułowych.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Domena publiczna

podziel się:

Pozostałe wiadomości