Ane Piżl z "Miasta Kobiet" cieszy się z wygranej w słusznej sprawie. Chodzi o cenzurowanie kobiet

Ane Piżl w "Mieście kobiet"
Ane Piżl w "Mieście kobiet"
Źródło: TVN
Ane Piżl to znana działaczka społeczna i ratownica medyczna. Współprowadząca "Miasta Kobiet" prowadzi popularne konto na Instagramie, na którym informuje o ważnych projektach społecznych. Tym razem ucieszyła ją decyzja właściciela Instagrama, która ma związek z akcją "Top Freedom".

Niedawno Ane Piżl zapoczątkowała akcję "Top Freedom", w której Polki walczą o równouprawnienie w sferze postrzegania kobiecego i męskiego ciała. Kobiety walczą o możliwość wyboru i bezkarnego opalania się bez górnej części garderoby. Działaczkę ucieszyła ostatnio decyzja portalu Marka Zuckerberga, która ma związek z tematyką jej protestów.

Ane Piżl z "Miasta Kobiet" – kampania przeciwko cenzurowaniu

Ane Piżl jest znana z działalności społecznej w sieci. Jej profil w serwisie Instagram @ane_ratownica obserwuje wiele osób. Ratownica rozpoznawalność zyskała w trakcie pandemii, kiedy to influencerzy i gwiazdy podkreślali, jak ważni w tym trudnym czasie są pracownicy opieki medycznej. Od tego czasu wykorzystuje swoje konto na Instagramie do edukowania społeczeństwa na temat równości i szacunku. Ostatnio Ane Piżl poinformowała, że rada Mety, do której należy Instagram, przyznała, że cenzurowanie sutków łamie prawa kobiet i osób transpłciowych. Zbiegło się to w czasie z jej projektem "Top Freedom".

Nie, oczywiście, że Meta nie przejrzała na oczy za sprawą akcji "Top Freedom". Tego typu projektów było multum na całym świecie od bardzo wielu lat, a o naszym Zuckerberg nawet nie usłyszał, ale przyznacie, że timing niezły
- napisała Ane Piżl na Instagramie.

Współprowadząca program TVN Style przypomniała, że identyczny zbieg okoliczności miał miejsce w 2017 roku. Nie miała wtedy jeszcze konta na Instagramie, dlatego akcję przeprowadziła w tradycyjny sposób. Upominała się wtedy o kobiety w morskim żeglarstwie regatowym na dużych jachtach. W teorii jest to sport dla osób wszystkich płci, ale w praktyce zdominowany jest przez mężczyzn. W regatach The Ocean Race do 2017 roku wystartowało ponad 2000 mężczyzn na 126 kobiet.

[...] żeby podbić dyskusję również na polskim podwórku, zrobiłyśmy babską załogę – na wzór innych, wcześniejszych (i bez porównania bardziej profesjonalnych niż nasza) i wystartowałyśmy w Mistrzostwach Europy ORC W tym samym roku The Ocean race wprowadził regulacje, tak korzystne dla żeglarek, że każdy chciał mieć kobiety w załodze. W efekcie od 2017 nie ma już żadnego teamu w tych regatach, który nie miałby żeglarek na pokładzie! 
- czytamy we wpisie ratownicy.

Ane Piżl oczywiście zdaje sobie sprawę, że wydarzenia po prostu zbiegły się w czasie, ale zaapelowała do obserwatorów, żeby nie zrażali się małym wydźwiękiem społecznym swoich akcji i nadal próbowali walczyć o to, aby świat zmienił się na lepsze.

I żeby było jasne – nasz udział w tej zmianie jest taki sam jak wpływ kury nioski w Limanowej na układ spadających gwiazd, ale timing znowu idealny. Jeśli więc leży Wam na sercu jakiś temat społeczny, to proszę mnie zapraszać do lokalnych projektów – jest szansa, że w tym samym czasie wszystko się – na skalę światową - zmieni na lepsze. A takich zmian nam wszystkim życzę
- zakończyła gospodyni "Miasta Kobiet".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Akcje społeczne podsumowanie roku 2022
Akcje społeczne podsumowanie roku 2022

Ane Piżl z "Miasta Kobiet" – kim jest?

"Miasto Kobiet" to sztandarowy program stacji TVN Style. Prowadzące wraz z zaproszonymi gośćmi poruszają w nim bardzo ważne tematy społeczne i osobiste. Ane Piżl została nową prowadzącą programu obok Marzeny Rogalskiej i Aleksandry Kwaśniewskiej. Z zawodu jest ratownicą medyczną, kitesurferką, edukatorką, której misją jest równość i szacunek dla różnorodności. To promotorka języka inkluzywnego, który nikogo nie wyklucza. Przyznaje, że zmieniła imię na neutralne płciowo, bo w jej idealnym świecie orientacja i płeć nie mają żadnego znaczenia. Na rzecz równości działa od 19 lat.

Ane Piżl angażuje się w projekty promujące tolerancję, równość małżeńską i widzialność osób LGBTQ+ w przestrzeni publicznej. Jest osobą członkowską Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej, współpracuje z siecią edukatorów i edukatorek Amnesty International.

Ane Piżl ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie, a także Gender Studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Szkoli w zakresie języka w odniesieniu do różnych grup mniejszościowych, jest także konsultantką kryzysową, absolwentką wielu szkoleń dotyczących m.in. zdrowia osób LGBTQ+, prawa antydyskryminacyjnego, praw człowieka i przeciwdziałania rasizmowi. 

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości