Nie żyje Dariusz Kąkol, współzałożyciel zespołu Róże Europy. Wzruszające pożegnanie muzyka

Dariusz Kąkol z Róż Europy
Dariusz Kąkol z Róż Europy nie żyje
Źródło: Getty Images/Facebook
Dariusz Kąkol, współzałożyciel i perkusista zespołu Róże Europy, nie żyje. Miał 58 lat. Smutną wiadomość przekazali członkowie grupy, którzy we wzruszającym wpisie na Facebooku docenili jego wkład w polską scenę muzyczną. 

Dariusz Kąkol był nie tylko współzałożycielem i perkusistą w zespole Róże Europy, ale także wszechstronnie uzdolnionym artystą, realizatorem dźwięku i maratończykiem. Koledzy z zespołu oddali hołd muzykowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Marta Malikowska o córce i żałobie
Marta Malikowska w poruszającej rozmowie. Wyznała co czuje niemal rok po śmierci Jacka "Budynia" Szymkiewicza

Dariusz Kąkol nie żyje – muzycy pożegnali kolegę

Dariusza Kąkola pożegnali koledzy z zespołu Róże Europy. Ich słowa były wzruszające i pełne szacunku. Przez wiele lat tworzyli razem muzykę, a jego odejście oznacza dla nich jedno z najtrudniejszych przeżyć w życiu. Na profilu zespołu na Facebooku pojawiło się poruszające pożegnanie, które oddaje hołd artyście.

"Dziś życie dało nam mocno w kość. Zmarł Darek Perku Kąkol. 58 lat. Przeklęty los. Muzyk. Realizator. Fotograf. Maratończyk. Perkusista Róż, zanim ktokolwiek o nas usłyszał. Mało kto zwraca uwagę na perkusistów, ale Darek był najlepszym ze wszystkich Róż" - czytamy w ostatnim pożegnaniu zamieszczonym na profilu zespołu na Facebooku.

W pożegnaniu muzycy przypominają, jakim Darek Kąkol był człowiekiem prywatnie. Choć nie grał już od pewnego czasu w zespole, nadal wspierał Róże Europy i był zawsze z nimi w kontakcie. Dariusz zgłosił swoją chęć udziału w jubileuszu 40-lecia zespołu, ale niestety nie dożył tego wydarzenia.

"Zawsze do ludzi. Zawsze życzliwy. Zawsze znajdował dobro w awarii innych. I tak było zawsze. Zawsze empatyczny, kiedy innym brakowało w kapeli empatii. Chociaż nie grał z nami od dawna, to zawsze kibicował RE. Mieliśmy kontakt. Darek ze swoją niesamowitą miłością do wyborów innych zgłosił akces do udziału w trakcie jubileuszu 40 lecia Róż. Nie zdążyliśmy. Najgorszy poniedziałek w historii RE" - piszą przyjaciele z zespołu.

Oprócz swojej działalności w zespole Róże Europy, Dariusz Kąkol współpracował również z innymi artystami, takimi jak Kuba Sienkiewicz i Jerzy Mazzoll. Miał również swoje pasje poza muzyką, z których najważniejsza była miłość do biegów maratońskich. Kąkol zdobył prestiżową Koronę Maratonów Polskich, ukończył 22 biegi maratońskie w różnych miejscach w Europie.

Ostatnie pożegnanie w mediach społecznościowych zamieścił także Chór Liturgicznego Parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym, który Dariusz Kąkol artystycznie wspomagał.

"Dziś odszedł nasz drogi kolega Dariusz Kąkol. Przez 3 lata wspierał nas pięknym głębokim basem. Człowiek wielu pasji i talentów, wszechstronnie uzdolniony artysta, świetny perkusista, muzyk, realizator, fotograf, miłośnik natury, maratończyk. Darku, nie zapomnimy Twojego uśmiechu, poczucia humoru, pogody ducha, empatii i życzliwości. Spoczywaj w pokoju" - czytamy na profilu chóru.

Dariusz Kąkol - kim był? Działalność w zespole Róże Europy

Dariusz Kąkol był znany głównie jako perkusista i współzałożyciel zespołu Róże Europy, który odegrał istotną rolę w historii polskiej muzyki. Razem z Piotrem Klattem, liderem zespołu, tworzyli muzyczny duet, który zdobył serca wielu fanów.

Róże Europy zostały założone w 1983 roku w Warszawie i szybko zyskały popularność wśród młodego pokolenia w drugiej połowie lat 80. i na początku lat 90. Ich debiutancki album, zatytułowany "Stańcie przed lustrami", został wydany w 1988 roku. Album ten przyniósł im rozpoznawalność dzięki takim przebojom jak "Jedwab", "Mamy dla was kamienie", "Rock’n’rollowcy" i "Radio młodych bandytów".

Piosenka "Jedwab" jest jednym z najpopularniejszych przebojów grupy. W nagraniu gościnnie wystąpiła Edyta Bartosiewicz, która wówczas rozpoczynała swoją karierę. "Jedwab" przez wiele tygodni utrzymywał się na szczycie list przebojów i stał się jednym z najbardziej znanych utworów Róż Europy.

Po tym sukcesie zespół wydał kolejne albumy, jednak nie osiągnęły one już takiego komercyjnego sukcesu. Mimo to Róże Europy kontynuowały swoją działalność, choć ograniczyły ją do sporadycznych koncertów. W 2003 roku zespół powrócił z dwoma singlami: "Teraz" i "Kosmetyki". Oba utwory znalazły się na kompilacji wydanej w 2005 roku, podsumowującej dorobek grupy.

W 2007 roku ukazał się album zespołu zatytułowany "8". Po latach wspólnego grania i tworzenia muzyki, Róże Europy świętowały w 2013 roku swoje 30-lecie istnienia, wydając album "Zmartwychwstanie".

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Facebook

podziel się:

Pozostałe wiadomości