Greta Gerwig zdobyła uznanie widzów dzięki unikalnemu stylowi reżyserowania. Wykorzystuje ona własne doświadczenia życiowe jako punkt wyjścia dla swoich filmów. Często zachęca aktorów, aby wplatali w role swoje osobowości. Nie pozostawia jednak dużo miejsca na improwizację kwestii, a gwiazdy muszą trzymać się scenariusza. Jednak Greta Gerwig nie od początku chciała być reżyserką.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Filmy i seriale
Kim jest Greta Gerwig?
Greta Celeste Gerwig urodziła się 4 sierpnia 1983 roku w Sacramento, w Kalifornii. Dorastała w dzielnicy River Park. Jej matką jest Christine (z domu Sauer), pielęgniarka położna, a ojcem Gordon Gerwig, pracujący w spółdzielni kredytowej w dziale udzielania małych pożyczek dla firm. Greta Gerwig ma starszego brata, który jest architektem krajobrazu oraz siostrę, która jest menedżerem w Komisji Równych Szans Zatrudnienia. Jej korzenie rodzinne sięgają Niemiec, Irlandii i Anglii.
Wychowana jako unitarianka uniwersalistka, uczęszczała do katolickiej szkoły dla dziewcząt St. Francis High School w Sacramento, gdzie ukończyła naukę w 2002 roku. Od najmłodszych lat interesowała się tańcem, a później podjęła rywalizację w szermierce, ale musiała zrezygnować z tego z powodu wysokich kosztów. Początkowo planowała studiować musical w Nowym Jorku, ale ostatecznie ukończyła Barnard College, zdobywając dyplom z filologii angielskiej i filozofii. Poza zajęciami uczestniczyła w Columbia University Varsity Show wraz z koleżanką z akademika, Kate McKinnon, która później wystąpiła w filmie "Barbie", który współtworzyła.
Greta Gerwig – kariera
Na początku swojej kariery Greta Gerwig zamierzała zostać dramaturgiem, ale zaczęła grać jako aktorka, gdy nie została przyjęta na programy studiów MFA z dramaturgii. W 2006 roku, podczas nauki na Barnard College, została obsadzona w drobnej roli w filmie "LOL" Joe Swanberga, a także wystąpiła w "Baghead" autorstwa braci Duplass. Rozpoczęła współpracę z Joe Swanbergiem, co zaowocowało wspólnym napisaniem scenariusza do "Hannah Takes the Stairs" (2007) i wspólnym udziałem w reżyserii filmu "Nights and Weekends" (2008).
Dzięki tym filmom stała się znana jako kluczowa postać w rosnącym ruchu mumblecore (określenie grupy niskobudżetowych filmów, których bohaterami są dwudziestolatkowie) i była często nazywana "it girl"(oznacza dziewczynę, która kreuje trendy i wskazuje na to (IT), co będzie modne).. Mimo współpracy z innymi reżyserami nurtu mumblecore i występów w kilku filmach sukces w mainstreamie pozostał nieosiągalny.
Wieka chwila sławy Grety Gerwig jednak w końcu nadeszła. W latach 2010-2016 rozpoczęła współpracę z partnerem Noahem Baumbachem, reżyserując i pisząc scenariusze do filmów, takich jak "Greenberg" (2010) i "Frances Ha" (2012), za którą otrzymała nominację do Złotego Globu. Współpracowali również przy "Mistress America" (2015) i "White Noise" (2022). Gerwig pojawiła się także w filmach takich jak "To Rome with Love" Woody'ego Allena (2012), "Maggie's Plan" Rebecci Miller (2015), "Jackie" Pablo Larraína (2016), "20th Century Women" Mike'a Millsa (2016) i "Wyspa psów" Wesa Andersona (2018).
W 2017 roku Greta Gerwig zadebiutowała jako samodzielna reżyserka filmem "Lady Bird", który zdobył ogromne uznanie krytyków i nominacje do Oscara. Następnie wyreżyserowała film "Małe kobietki" (2019), który również zdobył nominacje do Oscara i cieszył się sukcesem komercyjnym. Dzięki temu znalazła się także na liście Time 100 najbardziej wpływowych osób na świecie w 2018 roku.
Jednak największą sławę i rozgłos przyniósł jej film "Barbie", który napisała wspólnie z partnerem. Film ten wszedł do kin 21 lipca 2023 roku i spotkał się z uznaniem krytyków i ogromnym sukcesem kasowym, stając się najbardziej dochodowym debiutem w historii filmów wyreżyserowanych przez kobietę.
Greta Gerwig – życie prywatne, mąż, dzieci
Greta Gerwig mieszka w Nowym Jorku z amerykańskim reżyserem Noahem Baumbachem, z którym jest związana od 2011 roku. W marcu 2019 roku reżyserka urodziła ich pierwsze dziecko, syna. W lutym 2023 roku przyszło na świat ich drugie dziecko, również syn. Została zdiagnozowana z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.
Czytaj też:
- Mateusz Damięcki prawie stracił nos na planie nowego filmu. Teraz powiedział o przykrym incydencie
- Brat Roberta Karasia przerywa milczenie. Od lat nie mają kontaktu
- Kobieca perspektywa na Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Uczcimy pamięć ikony włoskiego kina
Autor: Kamila Jamrożek
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images