Joanna Moro o cieniach swojej pracy. "Ile razy słyszy się: to nie aktor, tylko celebryta"

Joanna Moro szczerze o pracy aktora
Joanna Moro szczerze o pracy aktora
Źródło: JAROSLAW ANTONIAK/MWMEDIA
Joanna Moro w rozmowie z Anną Pawelczyk-Bardygą opowiedziała o cieniach pracy aktora. Gwiazda podkreśliła, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że aktorstwo to nie tylko same przyjemności. Joanna Moro opowiedziała o ciągłym ocenianiu, presji oraz krytyce, z którymi muszą mierzyć się na co dzień. Przyznała także, że praca odbija się na życiu rodzinnym. "To nie jest praca przy komputerze, gdzie jednym przyciskiem możemy wszystko wyłączyć bądź zresetować" - mówiła.

Joanna Moro to jedna z najpopularniejszych aktorek, która urodziła się w Wilnie. Po przyjeździe do Polski gwiazda zaczęła realizować swoje marzenia związane z pracą w teatrze i dostała się do szkoły aktorskiej. Później zaczęła też występować w popularnych filmach oraz serialach. Chociaż Joanna Moro zawsze podkreśla, że kocha swój zawód całym sercem, nie ukrywa, że bycie aktorem ma również swoje cienie, o których zwykle się nie mówi.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB

Joanna Moro o cieniach swojej pracy. "Aktorstwo to nie tylko blichtr"

Joanna Moro przyznała, że w mediach nie mówi się za wiele o tym, jak tak naprawdę wygląda praca aktorów. Do przemyśleń związanych z cieniami tej profesji skłonił ją jej młodszy kolega z planu jednego z seriali.

- Pracując na planach seriali czy w dubbingu, często spotykam osoby bardzo młode, które marzą o zawodzie aktora. Ostatnio rozmawiałam z kolegą, który żalił się, że nie dostał się do szkoły aktorskiej. Powiedziałam mu, że to nie jest tak, że jej ukończenie otwiera raptem wszystkie drogi do zawodu. Grasz w serialu, masz talent i praktykę, nie trzeba więc zawsze być po szkole teatralnej, by móc nazywać siebie aktorem. Dotyczy to nie tylko aktorstwa, ale wielu innych zawodów. Bardzo często zdarza się przecież, że studiujemy na jakimś kierunku, a pracę podejmujemy w zupełnie innej branży. Talentu nie da się nauczyć w żadnej szkole - zaczęła Joanna Moro w rozmowie z Anną Pawelczyk-Bardygą.

Joanna Moro zaznaczyła, że praca aktora to nie tylko same plusy, jak często uważają młode osoby, które próbują swoich sił w tym fachu. Właśnie dlatego ona sama usłyszała kiedyś radę, by mieć w zanadrzu jakiś inny zawód, który będzie bardziej stabilny.

- Moja mentorka teatralna, pani reżyser, powtarzała mi: "Aktorstwo to jest tak trudny zawód, że błagam cię Joasiu, niech to będzie twoją pasją, radością, odskocznią, ale zadbaj też o to, żebyś miała również tradycyjny zawód, dzięki któremu będziesz zarabiać regularnie pieniądze i nie będziesz zależna od nikogo". Tak naprawdę my artyści jesteśmy zależni od tego, czy nasza praca komuś się spodoba, czy nie. Mój kolega natomiast dyskutował ze mną, że szkoła aktorska jest potrzebna, bo uczy między innymi pokory. Młodzi ludzie powinni mieć świadomość, że aktorstwo to nie tylko blichtr, czerwony dywan i ciekawi ludzie. My cały czas wychodzimy ze swojej strefy komfortu. Rozwijamy się dzięki temu i tak naprawdę nieustannie przekraczamy swoje granice - wyjaśniała.

Joanna Moro z córką w teatrze
Joanna Moro z córką w teatrze
Joanna Moro z córką w teatrze
Źródło: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

Aktorka nie ukrywała, że nie tylko sama praca na planie potrafi być wykańczająca, ale równie trudne są powroty do domu, do zwykłej codzienności.

- Ostatnio podpatrywałam Magdę Boczarską, która na planie skakała ze spadochronem. Moja pierwsza myśl - "Nigdy w życiu bym tego nie zrobiła!", ale z drugiej strony... czego się przecież nie robi dla roli. Podobnie Misiek Koterski, który musiał dużo przytyć do roli w filmie o Gierku. To ogromne wyzwania wymagające od aktora przygotowania nie tylko fizycznego, ale również emocjonalnego. Dlatego po tym wszystkim potrzebujemy dłuższej chwili, żeby wrócić do domu i tak po prostu zająć się praniem, gotowaniem, czy odrabianiem lekcji z dzieckiem. Rodzina aktora nie ma lekko i często jest tak, że nawet jak fizycznie jesteśmy już w domu, to nasze emocje wciąż przez pewien czas są jeszcze na planie. To nie jest praca przy komputerze, gdzie jednym przyciskiem możemy wszystko wyłączyć bądź zresetować - podkreśliła.

Jakub Gierszał o kradzieży tożsamości. "Było dużo takich kont, które się pode mnie podszywały"
Źródło: "Co Za Tydzień"

Joanna Moro o krytykowaniu aktorów. "Szacunku do naszej pracy jest za mało"

Joanna Moro zaznaczyła, że aktorzy ciągle są oceniani i poddawani krytyce, nawet, dopiero gdy zaczynają w tym zawodzie. Często taka bezpodstawna krytyka potrafi podciąć im skrzydła.

- Ludzie często poruszają temat zarobków artystów. Trzeba jednak pamiętać, że nasza praca nie jest tak naprawdę normowana. Przykładowy dzień - rano praca w dubbingu, później próby w teatrze, w międzyczasie jakiś serial lub plan filmowy. To często kilkanaście godzin na dobę. Zdarza się niewyspanie, bo praca na planie wiąże się z wczesnym wstawaniem, nawet o 4 rano, a same zdjęcia potrafią trwać 12 godzin lub więcej. Wywiad, wypowiedź, post na Instagramie... wszystko jest dzisiaj ocenianie i krytykowane. Jednym się to spodoba, inni będą "się czepiać", a człowiek musi się z tym zmierzyć. Ta ocena zaczyna się już bardzo wcześnie. W moim przypadku już w szkole teatralnej, gdy przyznawało się nam oceny za interpretację tekstu, piosenki. W sytuacji, w której pada mocna i często bezpodstawna krytyka, sprawia, że potrafi ona podciąć skrzydła. Aktorstwo to ciężka praca, to praca nie tylko nad własną psychiką, ale i fizycznością, ciałem i jego formą. Dlatego dużo ćwiczę, niemal codziennie, by móc sobie poradzić na 12-godzinnym planie pracy, czy na wielogodzinnych próbach w teatrze - tłumaczyła.

Dodała także, że aktorzy są z natury wrażliwi i do wszystkiego podchodzą bardzo emocjonalnie, ponieważ wkładają w swoją pracę całe serce. Joanna Moro otwarcie zaznaczyła, że społeczeństwo ma za mało szacunku do ich wysiłku.

- Aktorzy do wszystkiego podchodzą bardzo emocjonalnie i we wszystko się dość mocno angażują. Moim zdaniem naprawdę powinno się podziwiać i szanować aktorów, artystów w ogóle, bo mam wrażenie, że tego szacunku do naszej pracy jest czasem za mało. Ile razy słyszy się "To nie aktor, tylko celebryta, on nie skończył szkoły aktorskiej". I tak sobie myślę wtedy, że co z tego, skoro gra, jest w tym dobry i wciąż się rozwija - mówiła.

Na koniec gwiazda wspomniała też o internetowym hejcie, który często mocno odbija się na psychice sławnych osób.

- Ludzie wciąż nas oceniają, nie chcę używać słowa hejtują, bo w tym przypadku jest ono puste. Często niektórzy krytykują nas nieświadomie, bo mają po prostu gorszy dzień. Nikt jednak nie myśli o tym, że to nas tak zwyczajnie po ludzku dotyka. Często myśl o tym, że możemy przeczytać o sobie jakieś niemiłe rzeczy, tak się w nas kumuluje, że przy kolejnych projektach artystycznych, najpierw zastanawiamy się nad tym, jak ludzie to odbiorą, co znowu skrytykują i czy to, co robimy ma w ogóle sens? Każdy z nas jest inny, wyjątkowy i wspaniały, ale każdy też się uczy, niekiedy przez całe życie zawodowe. Trzeba dawać szansę ludziom, nawet jeśli to, co robią, nie jest zawsze perfekcyjne - zakończyła.

Joanna Moro to polsko-litewska aktorka
Joanna Moro to polsko-litewska aktorka
Joanna Moro to polsko-litewska aktorka
Źródło: JAROSLAW ANTONIAK/MWMEDIA

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Anna Pawelczyk-Bardyga

Źródło zdjęcia głównego: JAROSLAW ANTONIAK/MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Dorota Szelągowska o problemach nastolatków. "Wszystkiego nauczyłam się od dzieci" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska o problemach nastolatków. "Wszystkiego nauczyłam się od dzieci" [TYLKO U NAS]

Julia Wieniawa o 25. urodzinach i planach. "Czasem nawet trochę mnie to przerasta" [TYLKO U NAS]

Julia Wieniawa o 25. urodzinach i planach. "Czasem nawet trochę mnie to przerasta" [TYLKO U NAS]

Blanka Stajkow o karierze i relacji z mamą. "Dawała z siebie wszystko, żeby mi pomóc" [TYLKO U NAS]

Blanka Stajkow o karierze i relacji z mamą. "Dawała z siebie wszystko, żeby mi pomóc" [TYLKO U NAS]

Mery Spolsky o muzyce, kompleksach i życiu po 30-tce. "Mama walczyła, żebym taką pewność siebie miała" [TYLKO U NAS]

Mery Spolsky o muzyce, kompleksach i życiu po 30-tce. "Mama walczyła, żebym taką pewność siebie miała" [TYLKO U NAS]

Patrycja Topajew z "Na Wspólnej" o dorastaniu na oczach widzów. Jak reagowali rówieśnicy? [TYLKO U NAS]

Patrycja Topajew z "Na Wspólnej" o dorastaniu na oczach widzów. Jak reagowali rówieśnicy? [TYLKO U NAS]

Mateusz Banasiuk ma radę dla młodych aktorów. Czy sam czuje się spełniony? "Jestem głodny nowych wyzwań"

Mateusz Banasiuk ma radę dla młodych aktorów. Czy sam czuje się spełniony? "Jestem głodny nowych wyzwań"

Katarzyna Sokołowska o świętach Bożego Narodzenia. Jej syn wierzy w św. Mikołaja? [TYLKO U NAS]

Katarzyna Sokołowska o świętach Bożego Narodzenia. Jej syn wierzy w św. Mikołaja? [TYLKO U NAS]

Wojciech Błach odwiedził Energylandię zimą. Aktor przyznał, że to świetna rozrywka również dla dorosłych
Materiał promocyjny

Wojciech Błach odwiedził Energylandię zimą. Aktor przyznał, że to świetna rozrywka również dla dorosłych

Sonia Bohosiewicz o popularności. Jak sławę córki odbierają rodzice?

Sonia Bohosiewicz o popularności. Jak sławę córki odbierają rodzice?

Śniadanie z amazon.pl – z uśmiechem, ale na serio. Raport o nawykach i emocjach Polaków w czasie świąt
Materiał promocyjny

Śniadanie z amazon.pl – z uśmiechem, ale na serio. Raport o nawykach i emocjach Polaków w czasie świąt

Maria Seweryn o roli w "Różyczce 2", byciu córką sławnych rodziców i relacji z dziećmi. "Z pewnego zagubienia wybrałam ten zawód" [WYWIAD]

Maria Seweryn o roli w "Różyczce 2", byciu córką sławnych rodziców i relacji z dziećmi. "Z pewnego zagubienia wybrałam ten zawód" [WYWIAD]

Dorota Krempa o roli w "Na Wspólnej" i macierzyństwie. Czy chciałaby, aby syn poszedł w jej ślady? [TYLKO U NAS]

Dorota Krempa o roli w "Na Wspólnej" i macierzyństwie. Czy chciałaby, aby syn poszedł w jej ślady? [TYLKO U NAS]

Kortez o przerwie w muzyce i trudnych doświadczeniach osobistych. "Nie chciałem cierpieć"

Kortez o przerwie w muzyce i trudnych doświadczeniach osobistych. "Nie chciałem cierpieć"

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Bracia Collins szczerze o swojej relacji. Wspominają trudne momenty. "Byliśmy w ekstremalnych warunkach" [TYLKO U NAS]

Bracia Collins szczerze o swojej relacji. Wspominają trudne momenty. "Byliśmy w ekstremalnych warunkach" [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka o wsparciu rodziny, karierze i zmianach po urodzeniu dzieci. "Mniej się boję wygłupić" [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka o wsparciu rodziny, karierze i zmianach po urodzeniu dzieci. "Mniej się boję wygłupić" [TYLKO U NAS]

Mateusz Banasiuk zdradził, jak jego syn reaguje na popularność rodziców. "Na początku krzyczał" [TYLKO U NAS]

Mateusz Banasiuk zdradził, jak jego syn reaguje na popularność rodziców. "Na początku krzyczał" [TYLKO U NAS]

Jak powstaje serial "Detektywi"? Zobaczcie niezwykłe kulisy produkcji! [TYLKO U NAS]

Jak powstaje serial "Detektywi"? Zobaczcie niezwykłe kulisy produkcji! [TYLKO U NAS]

Monika Miller nie chciała być sławna. "Dziadek wrzucił moje zdjęcie, wszyscy się zaczęli szarpać"

Monika Miller nie chciała być sławna. "Dziadek wrzucił moje zdjęcie, wszyscy się zaczęli szarpać"

Marianna Gierszewska kończy karierę. Nam mówi o przełomowym momencie. "Mówiłam do mamy, żeby mnie zabiła"

Marianna Gierszewska kończy karierę. Nam mówi o przełomowym momencie. "Mówiłam do mamy, żeby mnie zabiła"

Lanberry o samotnym życiu artysty, miłości i piosenkach influencerów. "To jest czysty skok na hajs"

Lanberry o samotnym życiu artysty, miłości i piosenkach influencerów. "To jest czysty skok na hajs"

Adam Woronowicz o przyszłości córki. Czy najstarsza pociecha pójdzie jego śladami? [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o przyszłości córki. Czy najstarsza pociecha pójdzie jego śladami? [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o wychowaniu córki. "Nie da się kontrolować sytuacji, która jest w innym domu" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o wychowaniu córki. "Nie da się kontrolować sytuacji, która jest w innym domu" [TYLKO U NAS]

Jakimi ojcami są bracia Collins? "Nie czuje lęku przed tatą, ona czuje respekt"

Jakimi ojcami są bracia Collins? "Nie czuje lęku przed tatą, ona czuje respekt"

Roksana Węgiel o nowym singlu i małżeństwie. Po ślubie zrobi przerwę w karierze? [TYLKO U NAS]

Roksana Węgiel o nowym singlu i małżeństwie. Po ślubie zrobi przerwę w karierze? [TYLKO U NAS]

Laura Samojłowicz o aktorstwie i trudnych doświadczeniach. "Ludzie potrafią być jak hieny" [TYLKO U NAS]

Laura Samojłowicz o aktorstwie i trudnych doświadczeniach. "Ludzie potrafią być jak hieny" [TYLKO U NAS]

Magda Femme po 11 latach od zaręczyn planuje ślub. "Nie odbędzie się tak, jakbym chciała"

Magda Femme po 11 latach od zaręczyn planuje ślub. "Nie odbędzie się tak, jakbym chciała"

Sonia Bohosiewicz o relacji z tatą i rodzeństwie. "Musieliśmy natychmiast dojrzeć" [TYLKO U NAS]

Sonia Bohosiewicz o relacji z tatą i rodzeństwie. "Musieliśmy natychmiast dojrzeć" [TYLKO U NAS]

Dowódcy "Naszych w mundurach" zdradzają tajemnice drugiego sezonu. Czego się możemy spodziewać? [TYLKO U NAS]

Dowódcy "Naszych w mundurach" zdradzają tajemnice drugiego sezonu. Czego się możemy spodziewać? [TYLKO U NAS]

Margaret wydała nowy singiel. Jej najnowsza płyta  dzieli się na "siniakową" i "cekinową". Co to znaczy?

Margaret wydała nowy singiel. Jej najnowsza płyta dzieli się na "siniakową" i "cekinową". Co to znaczy?

Patricia Kazadi wraca na scenę. "Te cztery lata umocniły mnie jako kobietę"

Patricia Kazadi wraca na scenę. "Te cztery lata umocniły mnie jako kobietę"

Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

Jakub Gierszał o trudach przygotowania do roli w filmie "Doppelgänger. Sobowtór" [TYLKO U NAS]

Jakub Gierszał o trudach przygotowania do roli w filmie "Doppelgänger. Sobowtór" [TYLKO U NAS]

Martyna Wojciechowska o porażkach. "Ludzie czasem nas zawodzą"

Martyna Wojciechowska o porażkach. "Ludzie czasem nas zawodzą"

Skórzane kurtki i płaszcze to wielki trend tej jesieni. Sprawdź, jak noszą je gwiazdy

Skórzane kurtki i płaszcze to wielki trend tej jesieni. Sprawdź, jak noszą je gwiazdy

Magda Femme o córce. Czy chciałaby stanąć z nią na scenie?

Magda Femme o córce. Czy chciałaby stanąć z nią na scenie?

Marta Wiśniewska o partnerze, dzieciach i pracy. "Już nie pędzę" [TYLKO U NAS]

Marta Wiśniewska o partnerze, dzieciach i pracy. "Już nie pędzę" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o relacji z Julią Wieniawą. "Dzieli nas dokładnie całe pokolenie" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o relacji z Julią Wieniawą. "Dzieli nas dokładnie całe pokolenie" [TYLKO U NAS]

Maja Ostaszewska i Iza Kuna o filmie "Teściowie 2". "Seks cały czas będzie pod kołdrą"

Maja Ostaszewska i Iza Kuna o filmie "Teściowie 2". "Seks cały czas będzie pod kołdrą"

Emilia Stachurska zasłynęła rolą Zuzi w serialu "Niania". Co się z nią stało?

Emilia Stachurska zasłynęła rolą Zuzi w serialu "Niania". Co się z nią stało?

Sonia Bohosiewicz o wyprowadzce siostry za granicę. Wyjaśniła, jak wpłynęło to na ich relację

Sonia Bohosiewicz o wyprowadzce siostry za granicę. Wyjaśniła, jak wpłynęło to na ich relację

Katarzyna Warnke o córce. "Już sobie wyobraża, że będziemy razem pracować"

Katarzyna Warnke o córce. "Już sobie wyobraża, że będziemy razem pracować"

Klaudia El Dursi o problemach ze zdrowiem. Przyznała, że cierpi od kilku lat

Klaudia El Dursi o problemach ze zdrowiem. Przyznała, że cierpi od kilku lat

Monika Miller o stylu, randkach i relacji z dziadkiem. "Często się mnie czepia"

Monika Miller o stylu, randkach i relacji z dziadkiem. "Często się mnie czepia"

Klaudia El Dursi o zazdrości w związku. "Często otrzymuję propozycje matrymonialne"

Klaudia El Dursi o zazdrości w związku. "Często otrzymuję propozycje matrymonialne"

Trzeci sezon serialu "Skazana". Kiedy premiera w serwisie Player?

Trzeci sezon serialu "Skazana". Kiedy premiera w serwisie Player?

Maja Frykowska o nowym projekcie i rodzinie. "Moja córka jest dużo bardziej świadoma, niż ja byłam 20 lat temu"

Maja Frykowska o nowym projekcie i rodzinie. "Moja córka jest dużo bardziej świadoma, niż ja byłam 20 lat temu"

Córka Pawła Golca jest już dorosła i idzie w jego ślady. Tak dziś wygląda Maja Golec

Córka Pawła Golca jest już dorosła i idzie w jego ślady. Tak dziś wygląda Maja Golec

Piotr Adamczyk nie chodzi na randki z żoną. "Zaskoczę Karolinę"

Piotr Adamczyk nie chodzi na randki z żoną. "Zaskoczę Karolinę"

"Detektywi". Z czym ostatnio musieli zmierzyć się funkcjonariusze?

"Detektywi". Z czym ostatnio musieli zmierzyć się funkcjonariusze?

Julia Kamińska o przekraczaniu granic w singlu "Granica". "Miałam wrażenie, że na plecach mam karabin"

Julia Kamińska o przekraczaniu granic w singlu "Granica". "Miałam wrażenie, że na plecach mam karabin"

Kinga Jasik ze "Skazanej" o intymnych scenach. "Czułam stres, że to Adam Woronowicz" [TYLKO U NAS]

Kinga Jasik ze "Skazanej" o intymnych scenach. "Czułam stres, że to Adam Woronowicz" [TYLKO U NAS]