Nie żyje gwiazda "Star Treka". Hołd aktorce złożył prezydent USA

Nichelle Nichols grała w "Star Treku"
Nichelle Nichols nie żyje
Źródło: FilmMagic/Getty Images
Nichelle Nichols nie żyje. Gwiazda zasłynęła rolą porucznik Nyoty Uhary w serialu telewizyjnym "Star Trek" emitowanym w latach 60. Aktorka miała 89 lat.

Nichelle Nichols zapisała się w historii kina, ale nie tylko. Gwiazda dzięki postaci porucznik Nyoty Uhary odegrała kluczową rolę w emancypacji młodych, czarnoskórych kobiet.

Nichelle Nichols, gwiazda "Star Treka", nie żyje - przyczyna śmierci

Informację o śmierci Nichelle Nichols podał jej syn. Poinformował także o przyczynie śmierci amerykańskiej aktorki.

"Ostatniej nocy moja matka Nichelle Nichols zmarła z przyczyn naturalnych" - napisał Kyle Johnson na oficjalnej stronie aktorki na Facebooku.

Śmierć Nichols potwierdził także Gilbert Bell, jej menedżer i partner biznesowy od 15 lat. Hołd aktorce złożył prezydent USA Joe Biden, mówiąc, że "burzyła stereotypy".

"Nasz naród stracił pionierkę sceny i ekranu, która na nowo zdefiniowała, co jest możliwe dla czarnoskórych Amerykanów i kobiet [...].. Nasz naród ma wieczny dług wobec inspirujących artystów, takich jak Nichelle Nichols, którzy pokazują nam przyszłość, w której jedność, godność i szacunek są kamieniami węgielnymi każdego społeczeństwa" - napisał na swojej oficjalnej stornie Joe Biden.

Aktorkę pożegnał też Rod Roddenberry, producent bieżących wersji "Star Trek" i syn twórcy oryginalnego serialu Gene'a Roddenberry'ego.

"Z wielkim smutkiem informujemy o odejściu ikony Nichelle Nichols. Brak słów" - napisał na Twitterze.

czt_17
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
Źródło: "Co Za Tydzień"

Nichelle Nichols - kogo grała w "Star Treku"?

Nichelle Nichols największą sławę zyskała dzięki roli porucznik Nyoty Uhury w serialu "Star Trek". W trakcie nagrań do 1. sezonu serialu aktorka chciała zrezygnować. Nie podobało jej się, że jej postać odgrywa tak nieistotną rolę w historii. Pozostała w obsadzie po osobistych namowach Martina Luthera Kinga. Społecznik uświadomił jej, jak wielką rolę może odegrać w emancypacji młodych, czarnoskórych kobiet dzięki udziałowi w kultowej produkcji.

Oryginalny "Star Trek" miał premierę 8 września 1966 roku. Jego wielokulturowa, wielorasowa obsada była przesłaniem twórcy Gene'a Roddenberry'ego dla widzów w dalekiej przyszłości. Wymarzył on, że w XXIII wieku różnorodność rasowa będzie w pełni akceptowana.

Nichelle Nichols w "Star Treku"
Nichelle Nichols w "Star Treku"
Źródło: CBS/Getty Images

Do historii przeszedł pocałunek Nichelle Nichols z Williamem Shatnerem, grającym kapitana Kirka. Jest on uważany za pierwszy pocałunek ekranowy ciemnoskórej kobiety i białego mężczyzny. Było to odważne posunięcie ze strony twórców, biorąc pod uwagę, że małżeństwa międzyrasowe były wciąż nielegalne w 17 stanach USA. Zaledwie rok wcześniej Sammy Davis Jr odważył się pocałować Nancy Sinatrę w policzek w programie "Movin' With Nancy".

Nichelle Nichols w "Star Treku"
Nichelle Nichols w "Star Treku"
Źródło: Corbis Historical/Getty Images

Nichelle Nichols - kim była?

Nichelle Nichols urodziła się jako Grace Dell Nichols w Robbins, Illinois, 28 grudnia 1932 roku. Karierę rozpoczynała młodo. Jako 16-latka śpiewała z wielkim jazzmanem Duke'em Ellingtonem. Podczas studiów w Nowym Jorku występowała w nocnych klubach, była także modelką i grała w musicalach. Występując w zespołach jazzowych Duke’a Ellingtona i Lionela przemierzyła Stany Zjednoczone, Kanadę i Europę, w Hamptona.

Dużą popularność zyskała dzięki występowi w chicagowskim musicalu "Kicks and Co" z 1961 roku. Wystąpiła później w tytułowej roli w Carmen Jones oraz w nowojorskiej inscenizacji "Porgy and Bess", a także w "The Blacks" Jeana Geneta, a także zdobyła niewielkie role filmowe.

Nagrała także dwa albumy płytowe: "Down to Earth" (1967) i "Out of This World" (1991). Jest także autorką książki autobiograficznej Beyond Uhura "Star Trek and Other Memories" (1994) oraz współautorką powieści: "Saturn’s Child" (1996), napisanej z Margaret Wander Bonanno i "Saturna’s Quest" (2002), napisanej z Jimem Meechanem.

Po zakończeniu produkcji pierwszej serii "Star Trek" aktorka zgłosiła się w charakterze wolontariuszki do projektu NASA. Jego celem było przyciągnięcie do pracy w agencji kosmicznej kobiet oraz osób należących do mniejszości etnicznych. Przedsięwzięcie okazało się sukcesem. Dzięki rekrutacyjnym akcji promocjnej aktorki w szeregach NASA znaleźli się m.in. późniejsi astronauci: Sally Ride (pierwsza amerykańska astronautka), Guion Bluford (pierwszy astronauta afroamerykański), Judith Resnik i Ronald McNair, oraz przyszli szefowie agencji: Charles F. Bolden (również astronauta) i Lori Garver.

Pierwsza czarnoskóra amerykańska astronautka Mae C. Jemison w hołdzie gwieździe, która ją zainspirowała, rozpoczynała każdą zmianę od słów Nichelle Nichols ze "Star Treka": "Częstotliwości wywoławcze otwarte!". Także na cześć jej roli w "Star Treku" jedną z planetoid pasa głównego nazwano "Nichols".

Nichelle Nichols była dwukrotnie zamężna i rozwiedziona. Miała jednego syna Kyle'a Johnsona.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości