Gwiazdy

Plebiscyt #Co za Rok! w Co za Tydzień Online. Poznaj nominowanych w kategorii "Inspiracja roku 2022"

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Plebiscyt #Co za Rok! serwisu Co za Tydzień Online. Nominowani w kategorii "Inspiracja roku 2022"

Zapraszamy was do pierwszej edycji Plebiscytu #Co za Rok! serwisu Co za Tydzień Online, w którym wybierzemy zwycięzców w czterech kategoriach. Poznajcie nominowane osoby w kategorii "Inspiracja roku 2022".

Serwis cozatydzien.tvn.pl świętuje swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was coś wyjątkowego. Właśnie ruszył Plebiscyt #Co za Rok!, w którym wyłonimy zwycięzców w czterech kategoriach: "Odkrycie Roku 2022", "Gwiazda Filmowa Roku 2022", "Gwiazda Muzyczna Roku 2022", a także "Inspiracje Roku 2022".

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Plebiscyt Co za Rok! Poznaj nominowanych i zagłosuj
Plebiscyt Co za Rok! Poznaj nominowanych i zagłosuj Plebiscyt Co za Rok! Poznaj nominowanych i zagłosuj

Plebiscyt #Co za Rok! Poznaj nominowanych w kategorii "Inspiracja roku 2022"

Inspiracja roku 2022 to kategoria dla osób, które czasem wbrew wszystkiemu starają się czynić dobro. Wykorzystują swoje zasięgi w mediach społecznościowych i angażują tysiące osób w szlachetnym celu. Nie odwracają głowy od trudnych tematów i potrafią głośno upominać się w imieniu innych o sprawiedliwość i wsparcie.

Nominowani w tej kategorii to:

  • Piotr Jacoń za wspieranie społeczności LGBTQ+, reportaż "Wszystko o moim dziecku” i walkę, by w Polsce każdy miał takie samo prawo do głosu, własnych wyborów i życia
  • Aleksandra Żebrowska za niezwykłe poczucie humoru, przełamywanie wszelkich tematów tabu oraz ogromną szczerość wobec kobiet
  • Katarzyna i Maciej Stuhrowie za wspieranie Ukrainy, przyjęcie pod swój dach uchodźców, organizowanie pomocy potrzebującym 
  • Martyna Wojciechowska za 3 lata prowadzenia fundacji Unaweza, która zebrała już ponad 4 miliony złotych dla swoich podopiecznych z Polski i krańców świata, zrealizowała ponad 15 projektów pomocowych, 14 współprac stałych i akcji 

Plebiscyt #Co za rok! "Inspiracja roku 2022" - głosuj na Piotra Jaconia

Piotr Jacoń to prezenter programów informacyjnych w TVN24. Jest tatą transpłciowej córki Wiktorii, dlatego stara się edukować i oswajać polskie społeczeństwo z tym tematem. W 2021 roku Piotr Jacoń wraz z rodziną podjął decyzję o tym, aby publicznie opowiedzieć o córce w reportażu telewizyjnym "Wszystko o moim dziecku". W tym samym roku ukazała się jego książka "My, trans" opisująca problemy osób transpłciowych i ich bliskich.

Za swoją działalność Piotr Jacoń został uhonorowany Medalem Wolności Słowa przyznawanej przez Fundację Grand Press. Otrzymał także Koronę Równości 2022.

Piotr Jacoń
Piotr Jacoń Piotr Jacoń Źródło: MWMEDIA

Plebiscyt #Co za rok! "Inspiracja roku 2022" - głosuj na Aleksandrę Żebrowską

Aleksandra Żebrowska wychowała się w wielodzietnej rodzinie, ma siedmioro rodzeństwa, sześć sióstr i jednego brata, z którymi ma doskonałe relacje. Stworzyła piękny związek z Michałem Żebrowskim, za którego wyszła za mąż 13 lat temu. Ich uczucie rozkwitło na studiach podyplomowych, ale jak się okazuje, poznali się, gdy Aleksandra miała 5 lat. Już po miesiącu spotkań wiedzieli, że chcą spędzić razem resztę życia. Wspólnie wychowują trzech synów i córeczkę, która urodziła się w 2022 r. Aleksandra Żebrowska rozwija własną markę i wspiera męża w zarządzaniu Teatrem 6. Piętro.

Jest jedną z nielicznych osób, które w social mediach pokazują prawdę o macierzyństwie i robią to z ogromnym dystansem i poczuciem humoru. Zabawne zdjęcia, anegdoty i historie z życia wzięte obalają wiele mitów, niezwykle krzywdzących zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Pod jej postami tysiące rodziców dziękuje za to, że dzięki jej bezpośredniości, one same również nie wstydzą się mówić, że czasem nie jest aż tak różowo w macierzyństwie, wiąże się ono z niedospaniem, brakiem czasu dla siebie, a czasem i rozluźnieniem więzi pomiędzy rodzicami. Wsparcie Aleksandry Żebrowskiej dla kobiet jest nieocenione, a na każdy jej wpis i rodzinne zdjęcia, wielu czeka z utęsknieniem.

Aleksandra Żebrowska Źródło: MWMEDIA

Plebiscyt #Co za rok! "Inspiracja roku 2022" - głosuj na Katarzynę Błażejewską-Stuhr i Macieja Stuhra

Po ataku Rosji na Ukrainę wiosną 2022 roku setki tysięcy uchodźców uciekło do Polski przed wojną. Wiele znanych osób zdecydowało się przyjąć ich pod swój dach. W pomoc uchodźcom szczególnie zaangażowali się Maciej Stuhr i jego żona Karolina Błażejewska-Stuhr. Już kilka dni po rozpoczęciu wojny w Ukrainie zdecydowali się przyjąć pod swój dach pierwsze osoby. Była to czteroosobowa rodzina. Małżonkowie udostępnili im nawet swój dom na święta wielkanocne, aby czuli się w nim swobodnie. Pierwsza rodzina, która u nich przebywała, wyjechała do Belgii. Kolejna, którą się zaopiekowali, wynajęła dom pod Warszawą, a wtedy przygarnęli trzecią rodzinę, której także pomogli się usamodzielnić.

Nie był to pierwszy raz, kiedy Maciej Stuhr z żoną tak mocno zaangażowali się w pomoc najbardziej potrzebującym. Na początku pandemii pomogli rodzinie z Czeczenii. Madina i jej dzieci usamodzielnili się po 10 miesiącach mieszkania u Stuhrów. 

Żona Macieja Stuhra ma problemy ze zdrowiem
Katarzyna Błażejewska-Stuhr i Maciej Stuhr Źródło: PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA

Plebiscyt #Co za rok! "Inspiracja roku 2022" - głosuj na Martynę Wojciechowską

Podróżniczka i osobowość medialna Martyna Wojciechowska jest założycielką fundacji "UNAWEZA", która zmienia życie kobiet. Myśl o założeniu fundacji zakiełkowała w niej podczas nagrywania programu "Kobieta na krańcu świata". Inspiracją stała się jej adoptowana córka Kabula. Panie poznały się latem 2014 roku w Tanzanii. Podróżniczkę zainteresowało jedno słowo z języka suahili, które zobaczyła w zeszycie Kabuli. Dziewczyna wytłumaczyła jej, że "UNAWEZA" znaczy "you can", czyli "możesz". Martyna Wojciechowska adoptowała Kabulę, ale nie chciała na tym poprzestawać, stąd pomysł na fundację, która funkcjonuje już trzy lata, zrealizowała 15 projektów i zebrała ponad 4 miliony złotych dla swoich podopiecznych.

Fundacja Martyny Wojciechowskiej "UNAWEZA" prowadzi projekty na rzecz kobiet w Tanzanii, na Madagaskarze, w Meksyku, w Boliwii, ale też w Polsce. Instytucja założona przez gospodynię programu "Kobieta na końcu świata" buduje dom dla nastoletnich usamodzielniających się mam, prowadzi też projekt stypendialny dla polskich paraolimpijek oraz objęła opieką osoby, które zostały ewakuowane z Ukrainy.

Martyna Wojciechowska Źródło: MWMEDIA

Autor:Kamila Jamrożek

Pozostałe wiadomości