Pogrzeb Izabelli Cywińskiej dopiero trzy tygodnie po śmierci. Jest specjalna prośba od żałobników

Pogrzeb Izabelli Cywińskiej
Pogrzeb Izabelli Cywińskiej
Źródło: MW MEDIA
Izabella Cywińska-Michałowska, czyli wielka dama polskiego teatru, zmarła 23 grudnia 2023 roku w wieku 88 lat. Pogrzeb jednak odbędzie się dopiero 9 stycznia. Rodzina artystki przekazała specjalną prośbę do żałobników.

Izabella Cywińska-Michałowska urodziła się 25 mara 1935 roku. Była jedną z najbardziej znanych polskich reżyserek filmowych i teatralnych. Wielokrotnie zabierała głos również jako krytyczka filmowa. W latach 1989–1991 sprawowała funkcję ministry kultury i sztuki.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Polscy artyści, dziennikarze i sportowcy, którzy zmarli w 2023 roku
Źródło: cozatydzień

Podano szczegóły pogrzebu Izabelli Cywińskiej-Michałowskiej

Smutna wiadomość o śmierci Izabelli Cywińskiej pojawiła się w mediach w wigilijny poranek 2023 roku. Przekazał ją Piotr Kruszczyński, obecny dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu. Dopiero ponad tydzień później podano szczegóły pogrzebu artystki.

"We wtorek 9 stycznia pożegnamy IZABELLĘ CYWIŃSKĄ, wielką artystkę teatru. Msza święta (żałobna) rozpocznie się o godz.12.30 w Kościele Środowisk Twórczych przy Pl. Teatralnym 18 w Warszawie, następnie przejazd na cmentarz (Powązki Wojskowe). Kondukt żałobny wyruszy spod bramy głównej cmentarza około godziny 15.00" - poinformował na Facebooku ks. Andrzej Luter. 

To jednak nie wszystko. Kapłan wyjawił również, że rodzina zmarłej ma do żałobników specjalną prośbę.

"Rodzina prosi by, zamiast kwiatów dokonywać wpłat na Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca: Fundacja dla Polski" - dodał.

Nie żyje Izabella Cywińska-Michałowska - co o niej wiemy?

Piotr Kruszczyński, który poinformował o śmierci Izabelli Cywińskiej za pośrednictwem mediów społecznościowych wyraził swój głęboki smutek i opowiedział o ostatniej rozmowie z artystką.

"Trudno pozbierać myśli i słowa… [...] Rozmawialiśmy telefonicznie w ten wtorek, jak co tydzień: o teatrze i o polityce, i trochę o nadchodzących świętach. O zdrowiu - broń boże, to od roku był temat zakazany. -Jak mama się czuje? - miałem zaszczyt tak panią Izę nazywać. -Szkoda czasu, synku. Boli jak zaraza, więc nie ma co gadać. Jak na chwilę przestaje, czytam to nasze wydawnictwo na stulecie Nowego. Świetne jest. -Cieszę się. To zadzwonię jeszcze w Wigilię… Czytaj, teatralna Mamo, twórz i odpoczywaj w spokoju" - napisał.

Kariera Izabelli Cywińskiej obejmowała różne obszary sztuki. Była dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w latach 1970–1973 oraz Teatru Nowego w Poznaniu w latach 1973–1989. Ponadto w okresie od 1989 do 1991 roku pełniła funkcję ministra kultury i sztuki. W latach 2008–2011 sprawowała obowiązki dyrektora artystycznego Teatru Ateneum w Warszawie.

Jej najbardziej znane produkcje filmowe to "Boża podszewka" oraz filmy "Kochankowie z Marony" i "Cud purymowy". Za osiągnięcia zawodowe i społeczne otrzymała między innymi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Krzyż Oficerski Orderu "Za zasługi dla Litwy". Dodatkowo, w 2013 roku otrzymała tytuł honorowego obywatela Poznania.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas również znaleźć na TikToku, Facebooku oraz Instagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: MW MEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości