Robbie Robertson był kanadyjskim muzykiem. Początkowo sławę zdobył jako gitarzysta Boba Dylana w latach 60. i 70. Później był gitarzystą i autorem piosenek zespołu The Band do 1978 roku. Następnie rozpoczął karierę solową. Jego współpraca z The Band przyczyniła się do stworzenia gatunku muzyki americana. Ich ostatni koncert nakręcił Martin Scorsese. Film "Ostatni walc" przyniósł reżyserowi ogromną popularność.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Robbie Robertson nie żyje
Robbie Robertson, właśc. Jaime Robbie Robertson zmarł 9 sierpnia 2023 w Los Angeles. O śmierci muzyka poinformował wieloletni menedżer, który współpracował z nim od 34 lat. Jared Levine wspomniał o długiej i wyczerpującej chorobie, z jaką zmagał się artysta.
"Robbie Robertson, który opuścił swój dom w Toronto w wieku 16 lat, aby realizować rock'n'rollowe marzenia, zmarł w środę w Los Angeles po długiej chorobie. Robbie był otoczony rodziną w chwili śmierci" - przekazał w oświadczeniu cytowanym przez TVN24 agent gwiazdora.
Robbie Robertson nie żyje – kim był?
Urodzony w Toronto, Ontario, 5 lipca 1943 roku, Robbie Robertson miał niezwykłe korzenie. Jego ojciec był Kanadyjczykiem żydowskiego pochodzenia, a matka Indianką z plemienia Mohawk. Wczesne lata życia spędził w rezerwacie Six Nations Reservation, gdzie nawiązał pierwszy kontakt z muzyką. Nauczył się grać na gitarze i zaczął tworzyć własne piosenki. Początkowo był zainteresowany muzyką country, później zwrócił się ku rockowi, a szczególnie folk rockowi. Mimo nieukończonej szkoły średniej postanowił podjąć karierę zawodowego muzyka.
Jego największym osiągnięciem było założenie zespołu The Band. Początkowo, jako członek grupy Ronniego Hawkinsa, dołączył do zespołu The Hawks, który później zmienił nazwę na The Band po współpracy z Bobem Dylanem. Grupa ta stworzyła wyjątkowe brzmienie i stała się jednym z najbardziej wpływowych zespołów rockowych w historii. Sławny koncert zespołu, znany jako "Ostatni walc" ("The Last Waltz"), został sfilmowany przez Martina Scorsese i przeszedł do historii jako ważne wydarzenie muzyczne.
Po rozwiązaniu The Band, Robertson skoncentrował się na komponowaniu muzyki filmowej, często we współpracy z Martinem Scorsese. Był twórcą ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak "Wściekły Byk", "Król komedii" i "Kolor pieniędzy". W 1987 roku zadebiutował jako muzyk solowy albumem "Robbie Robertson", na którym współpracował z innymi znanymi muzykami, takimi jak Peter Gabriel, U2 i Gil Evans. W 1994 roku powrócił do swoich indiańskich korzeni, nagrywając album "Music for the Native Americans" z indiańską grupą Red Road Ensemble.
Jako autor piosenek, Robertson jest znany z utworów "The Weight", "The Night They Drove Old Dixie Down" i "Up on Cripple Creek" z the Band, oraz solowych hitów "Broken Arrow" i "Somewhere Down the Crazy River".
Robbie Robertson został także doceniony jako wybitny gitarzysta, zajmując 78. miejsce na liście 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów według magazynu Rolling Stone. Jego twórczość i wkład w muzykę zostały docenione nagrodą National Aboriginal Achievement Award, przyznawaną przez prestiżową kanadyjską fundację tubylczą.
Ponadto Robbie Robertson próbował swoich sił jako aktor, grając m.in. w filmie "Karnawał" (oryg. "Carny"), do którego również współtworzył scenariusz, muzykę oraz był producentem. Jego wszechstronność artystyczna pozostawiła trwały ślad w historii muzyki i rozrywki.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.
Czytaj też:
- 8 mało znanych faktów o Whitney Houston. Gdyby żyła, skończyłaby 60 lat
- Anna Samusionek straciła bliską osobę. "Moje serce krwawi"
- "Kanapowczynie" od września na antenie TTV
Autor: Kamila Jamrożek
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images