Nie żyje wybitny muzyk Robbie Robertson. Był bohaterem słynnego filmu Martina Scorsese 

Robbie Robertson
Robbie Robertson nie żyje
Źródło: Getty Images
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Robbie Robertson. Był wybitnym kanadyjskim muzykiem rockowym, poetą, aktorem, gitarzystą, autorem piosenek, kompozytorem muzyki filmowej oraz czołową postacią zespołu The Band. Uważany był za jednego z czołowych gitarzystów amerykańskiej muzyki rockowej. Zasłynął m.in. dzięki współpracy z Bobem Dylanem czy Martinem Scorsese. W lipcu skończył 80 lat.

Robbie Robertson był kanadyjskim muzykiem. Początkowo sławę zdobył jako gitarzysta Boba Dylana w latach 60. i 70. Później był gitarzystą i autorem piosenek zespołu The Band do 1978 roku. Następnie rozpoczął karierę solową. Jego współpraca z The Band przyczyniła się do stworzenia gatunku muzyki americana. Ich ostatni koncert nakręcił Martin Scorsese. Film "Ostatni walc" przyniósł reżyserowi ogromną popularność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

26102022_MONTAZOWKA_ZMARLI2022_ZAGRANICZNE
Zagraniczne osobistości i artyści którzy odeszli w 2022 roku
Zagraniczne osobistości i artyści którzy odeszli w 2022 roku

Robbie Robertson nie żyje

Robbie Robertson, właśc. Jaime Robbie Robertson zmarł 9 sierpnia 2023 w Los Angeles. O śmierci muzyka poinformował wieloletni menedżer, który współpracował z nim od 34 lat. Jared Levine wspomniał o długiej i wyczerpującej chorobie, z jaką zmagał się artysta.

"Robbie Robertson, który opuścił swój dom w Toronto w wieku 16 lat, aby realizować rock'n'rollowe marzenia, zmarł w środę w Los Angeles po długiej chorobie. Robbie był otoczony rodziną w chwili śmierci" - przekazał w oświadczeniu cytowanym przez TVN24 agent gwiazdora.

Robbie Robertson
Robbie Robertson
Robbie Robertson
Źródło: Getty Images

Robbie Robertson nie żyje – kim był?

Urodzony w Toronto, Ontario, 5 lipca 1943 roku, Robbie Robertson miał niezwykłe korzenie. Jego ojciec był Kanadyjczykiem żydowskiego pochodzenia, a matka Indianką z plemienia Mohawk. Wczesne lata życia spędził w rezerwacie Six Nations Reservation, gdzie nawiązał pierwszy kontakt z muzyką. Nauczył się grać na gitarze i zaczął tworzyć własne piosenki. Początkowo był zainteresowany muzyką country, później zwrócił się ku rockowi, a szczególnie folk rockowi. Mimo nieukończonej szkoły średniej postanowił podjąć karierę zawodowego muzyka.

Robbie Robertson
Robbie Robertson z zespołem The Band
Robbie Robertson
Źródło: Getty Images

Jego największym osiągnięciem było założenie zespołu The Band. Początkowo, jako członek grupy Ronniego Hawkinsa, dołączył do zespołu The Hawks, który później zmienił nazwę na The Band po współpracy z Bobem Dylanem. Grupa ta stworzyła wyjątkowe brzmienie i stała się jednym z najbardziej wpływowych zespołów rockowych w historii. Sławny koncert zespołu, znany jako "Ostatni walc" ("The Last Waltz"), został sfilmowany przez Martina Scorsese i przeszedł do historii jako ważne wydarzenie muzyczne.

Po rozwiązaniu The Band, Robertson skoncentrował się na komponowaniu muzyki filmowej, często we współpracy z Martinem Scorsese. Był twórcą ścieżek dźwiękowych do takich filmów jak "Wściekły Byk", "Król komedii" i "Kolor pieniędzy". W 1987 roku zadebiutował jako muzyk solowy albumem "Robbie Robertson", na którym współpracował z innymi znanymi muzykami, takimi jak Peter Gabriel, U2 i Gil Evans. W 1994 roku powrócił do swoich indiańskich korzeni, nagrywając album "Music for the Native Americans" z indiańską grupą Red Road Ensemble.

Jako autor piosenek, Robertson jest znany z utworów "The Weight", "The Night They Drove Old Dixie Down" i "Up on Cripple Creek" z the Band, oraz solowych hitów "Broken Arrow" i "Somewhere Down the Crazy River".

Robbie Robertson został także doceniony jako wybitny gitarzysta, zajmując 78. miejsce na liście 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów według magazynu Rolling Stone. Jego twórczość i wkład w muzykę zostały docenione nagrodą National Aboriginal Achievement Award, przyznawaną przez prestiżową kanadyjską fundację tubylczą.

Ponadto Robbie Robertson próbował swoich sił jako aktor, grając m.in. w filmie "Karnawał" (oryg. "Carny"), do którego również współtworzył scenariusz, muzykę oraz był producentem. Jego wszechstronność artystyczna pozostawiła trwały ślad w historii muzyki i rozrywki.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Czytaj też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości