William Friedkin, reżyser słynnego horroru "Egzorcysta" oraz kryminału "Francuski łącznik", zmarł w poniedziałek w wieku 87 lat - podały amerykańskie media. Amerykański reżyser filmowy i telewizyjny, producent oraz scenarzysta, był wizjonerem i prekursorem kina, zwłaszcza ruchu "Nowego Hollywood" w latach 70.
Kariera Wiliama Fredkina trwała przez wiele lat, przynosząc charakterystyczne i innowacyjne podejście do opowiadania historii, które wyzwalało konwencje i zarówno fascynowało, jak i budziło zdumienie widzów. Reżyser zdobył wiele nagród, w tym te najważniejsze, czyli Oscary.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
William Friedkin nie żyje
Wiliam Friedkin zmarł 7 sierpnia 2023 w swoim domu w Bel Air w Los Angeles w Kalifornii w wieku 87 lat, około 22 dni przed swoimi 88. urodzinami z powodu niewydolności serca i zapalenia płuc. Informację przekazała "The Hollywood Reporter" żona reżysera.
Mężczyzna był czterokrotnie żonaty i trzykrotnie rozwiedziony. Jego partnerkami były m.in. Kitty Hawks, córka reżysera Howarda Hawksa, oraz tancerka i choreografka Jennifer Nairn-Smith, z którą ma syna Cedrica. Jego pierwszą żoną była francuska aktorka Jeanne Moreau, z którą rozwiódł się w 1979. Drugą żoną była aktorka Lesley-Anne Down, z którą ma syna Jacka Anthony’ego. Od 1991 był mężem producentki filmowej Sherry Lansing.
Aktor Elijah Wood napisał w mediach społecznościowych, że odszedł "prawdziwy mistrz kina", którego wpływ będzie "trwał wiecznie".
William Friedkin nie żyje – kim był?
Urodzony 29 sierpnia 1935 roku w Chicago w Illinois Wiliam Friedkin miał korzenie osadzone w rodzinie żydowskich imigrantów z Ukrainy. Jego wychowanie w rodzinie klasy średniej niższej średniej warstwy społecznej wpłynęło na jego głęboki szacunek i pasję do kina, którą rozwijał jako nastolatek. Chociaż początkowo pragnął kariery koszykarza, jego fascynacja filmem w końcu przeważyła i został reżyserem.
Film "Obywatel Kane" stał się jedną z jego głównych inspiracji, chociaż podróż Wiliama Friedkina przez świat kina zaczęła się tak naprawdę od dokumentów i programów telewizyjnych na żywo. Te wczesne doświadczenia przygotowały grunt pod jego innowacyjne podejście do twórczości filmowej, charakteryzujące się połączeniem realizmu i artystycznego podejścia, które miało stać się jego charakterystycznym stylem.
William Friedkin – filmy
Kariera reżyserska Wilama Friedkina rozwinęła w połowie lat 60., kiedy przeniósł się do Hollywood i wyreżyserował swój pierwszy film fabularny, "Dobre czasy" z udziałem Sonny'ego i Cher. Później a jego koncie znalazła seria charakterystycznych filmów, które badały różne gatunki i tematy. Od "Nocy, w którą zamordowano Minsky’ego" do "The Boys in the Band", Wiliam Friedkin udowodnił swoją wszechstronność i kreatywną odwagę.
Jednak to dzięki filmowi "Francuski łącznik" w 1971 roku Wiliam Friedkin zdobył rozgłos. Szorstki thriller kryminalny, sfilmowany w stylu dokumentalnym, przyniósł mu szerokie uznanie i pięć Nagród Akademii, w tym za Najlepszy Film i Najlepszego Reżysera. Ten triumf poprzedził sukces jego ikonicznego horroru "Egzorcysta" z 1973 roku, który rewolucjonizował gatunek i zapewnił Wiliamowi Friedkinowi Złoty Glob oraz kolejną nominację do Nagrody Akademii za Najlepszego Reżysera.
Mimo wczesnych sukcesów Wiliam Friedkin stanął przed wyzwaniami, które wystawiły na próbę jego wytrwałość i kreatywność. Ambitny remake "Ceny strachu" borykał się z trudnościami, będąc w cieniu "Gwiezdnych wojen". Podobnie "Zadanie specjalne" wywołało kontrowersje i otrzymało mieszane recenzje, ale pokazało gotowość Wiliama Friedkina do podejmowania kontrowersyjnych tematów.
Przez całą karierę Wiliam Friedkin sięgał daleko poza obszar twórczości filmowej. Czerpał on inspirację z różnych dziedzin sztuki. Wzorował się też na ikonach reżyserii, takich jak Jean-Luc Godard, Federico Fellini, François Truffaut i Akira Kurosawa, a także oddawał im hołd za ich przełomowy styl w swoich własnych dziełach. Jego zdolność do łączenia realizmu dokumentalnego z narracją stworzyła unikalny język filmowy, który rezonował zarówno z widzami, jak i innymi twórcami filmowymi.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.
Czytaj też:
- Matka Angusa Clouda o jego śmierci w łamiącym serce wpisie. "Powiedział, że zobaczy mnie rano"
- "MasterChef" – nowy sezon we wrześniu w TVN. Zobacz, jak zmieniło się studio!
- Joanna Krupa jest gotowa na nową miłość? "Trzeba dalej walczyć"
Autor: Kamila Jamrożek
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images