Syn Rafała Królikowskiego o znanym nazwisku. "To mnie stresowało i stresuje do dzisiaj"

Jacy rodzice, takie dzieci? 6. Michał Królikowski
Jacy rodzice, takie dzieci? 6. Michał Królikowski
Jacy rodzice, takie dzieci? 5. Anna Jarosik
Jacy rodzice, takie dzieci? 5. Anna Jarosik
Jacy rodzice, takie dzieci? 4. Leon Myszkowski
Jacy rodzice, takie dzieci? 4. Leon Myszkowski
Jacy rodzice, takie dzieci? 3. Marianna Janczarska
Jacy rodzice, takie dzieci? 3. Marianna Janczarska
Jacy rodzice, takie dzieci? 2. Zofia Domalik
Jacy rodzice, takie dzieci? 2. Zofia Domalik
Jacy rodzice, takie dzieci? 1. Jan Kietliński
Jacy rodzice, takie dzieci? 1. Jan Kietliński
#JACYRODZICETAKIEDZIECI? Michał Królikowski jest dobrze zapowiadającym się studentem Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Jest również synem Rafała Królikowskiego, ale jeszcze kilka lat temu nie chciał słyszeć o aktorstwie. Co wpłynęło na zmianę jego decyzji? W rozmowie z Aleksandrą Czajkowską powiedział o pasjach, rodzinie i znanym nazwisku.

Michał Królikowski jest młodszym synem dziennikarki Doroty Mirskiej i aktora Rafała Królikowskiego. 20-latek ma również starszego brata Piotra. Obecnie jest na drugim roku studiów w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i wszystko wskazuje na to, że niebawem dorówna swojemu ojcu.

Michał Królikowski o aktorstwie

W rozmowie z Aleksandrą Czajkowską w cyklu "Jacy rodzice, takie dzieci?" Michał Królikowski opowiedział o pasji do aktorstwa, relacji z rodzicami, rodzinie, a także o strachu przed znanym nazwiskiem. Jak zaczęła się jego przygoda z aktorstwem?

- Starałem się tego unikać jak ognia. Aktorstwa i całego tego środowiska. Dopiero w liceum to do mnie przyszło. W gimnazjum byłem najbardziej odcięty od tego, ale na początku liceum zaczytałem się w "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza i okazało się, że w mojej szkole robią inscenizację tej powieści, więc powiedziałem, że z chęcią pomogę, ale z dźwiękiem na przykład, ale tak wyszło, że dostałem główną rolę Winicjusza. Trochę się wystraszyłem, bo miałem zawsze problem z nauką tekstu na pamięć, a tu było masę tego tekstu (śmiech). Spektakl trwał 2,5 h, ale wyszło super. (...) To było takie doświadczenie, przełamujące tę barierę. Później ognisko teatralne w Teatrze Ochoty, pierwsze agencje aktorskie, pierwsze role i teraz jestem tu, gdzie jestem — powiedział Michał Królikowski.

Michał i Rafał Królikowscy
Michał i Rafał Królikowscy
Michał i Rafał Królikowscy
Źródło: archiwum prywatne

Jak zareagowali na tę wiadomość w rodzie Michała Królikowskiego?

- Moi rodzice zawsze mnie wspierali, w każdej decyzji. Wiedzieli, że nieważne czego się podejmę, to będzie to moja ścieżka. Nigdy nie usłyszałem od nich, że mam iść na prawo lub na medycynę. Jak zacząłem swoją przygodę aktorstwem, podchodzili do tego z dystansem, mój tato ostrzegał mnie, że to ciężki zawód. Mama była bardzo szczęśliwa, ale też mnie ostrzegała. Wiedzieli, z czym to się je i że o wszystko mogę ich zapytać. Tak było zawsze, że trzymałem się z rodzicami. To moi najbliżsi przyjaciele — zaznaczył syn Rafała Królikowskiego.

Michał Królikowski wybrał studia w Krakowie, z dala od rodzinnej Warszawy. Dlaczego?

- Kiedy zdawałem, egzaminy były częściowo online. Kraków był pierwszy, Warszawa miała na końcu egzaminy. Najbardziej kusiło mnie to, że mogłem trochę zmienić swoje środowisko, mogłem uciec z Warszawy, nareszcie się jakoś usamodzielnić. I profesorowie, którzy są w Krakowie. Kiedy widziałem te nazwiska, wiedziałem, że to są aktorzy, od których chcę się uczyć. Od których wiedziałem, że wydobędę tę wiedzę, potrzebną do rozwoju — dodał.

Michał Królikowski o znanym nazwisku

Rafał i Paweł Królikowscy byli jednym z najbardziej znanych aktorskich rodzeństw w Polsce. Rafał Królikowski ma na koncie role w produkcjach takich jak: "Zemsta", "Nigdy w życiu", "Lejdis", "Teraz albo nigdy!", "Druga szansa" czy "Kochaj i tańcz", a także wiele ról teatralnych. Paweł Królikowski dał się poznać publiczności w m.in. "Ranczu", "Sługach wojny", "Belfrze", "Długim weekendzie" czy "Trzecim". Niestety, aktor zmarł w lutym 2020 r.

Michał Królikowski nie boi się znanego nazwiska?

- To mnie stresowało i stresuje do dzisiaj. Mam to gdzieś z tyłu głowy, czy na każdym castingu, czy przed egzaminami do szkół teatralnych. Kiedy dostałem się do szkoły, część moich znajomych mówiła: "Z tym nazwiskiem wiadomo, że się dostaniesz". Myślę, że to przyjdzie z wiekiem, żeby odciąć się od tego strachu. Nie jest to na pewno łatwe, ale przyznam, że nie spotkała mnie jeszcze z tego powodu żadna przykrość. Nie miałem sytuacji, żebym był gorzej traktowany z tego powodu, albo w drugą stronę, żebym coś dostał dzięki temu, że jestem synem Rafała Królikowskiego. Najgorszy jest ten strach, kiedy coś ci się uda, dostaniesz jakąś rolę w serialu, czy nawet do szkoły, to jest to z tyłu głowy, czy to dlatego, że super mi poszło na castingu, czy to nazwisko wpłynęło na to — mówił Michał Królikowski.

Syn Doroty Mirskiej i Rafała Królikowskiego w rozmowie z Aleksandrą Czajkowską wyznał również, czy czerpie z doświadczenia swojego taty.

- Jasne, że tak. Jak już się ma takiego aktora w domu, to czemu by tego nie wykorzystać (śmiech). Tato pomógł mi w wielu momentach, przy pracy na castingach, czy przed monologami. Zawsze mi wprowadza pewną świeżość w myśleniu lub żeby bardziej zaryzykować. (...) Najwięcej dały mi rozmowy z jego doświadczenia, kiedy opowiadał mi, jak wygląda teatr od środka, jak wyglądała dla niego szkoła aktorska, co on z niej wyniósł. Powiedział mi taką super radę, żeby traktować szkołę jak takie laboratorium, w którym mogę eksperymentować, bardziej poszukać, zaryzykować, bo to tylko szkoła teatralna, właśnie tam jest miejsce do tego, żeby próbować. Nawet jeśli popełnię jakiś błąd albo będzie to najgorszy egzamin w moim życiu, to jest wciąż tylko egzamin, a nie prawdziwy spektakl — dodał.

Rafał Królikowski z synami Piotrem i Michałem
Rafał Królikowski z synami Piotrem i Michałem
Rafał Królikowski z synami Piotrem i Michałem
Źródło: MWMEDIA

Michał Królikowski o bracie, rodzinie i rodzicach

Starszy brat Michała, Piotr również zaistniał w świecie artystycznym. Najpierw jako model, a teraz stoi po drugiej strony kamery.

- Mój brat nigdy nie był wciągnięty w to, ale również rozwija się artystycznie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, ale aktorstwo zostawił mnie. Teraz mamy bardzo fajny kontakt, gorzej było, jak mieszkaliśmy razem (śmiech). Potem kiedy mój brat się wyprowadził, później ja to teraz mamy świetny kontakt. Jesteśmy przyjaciółmi w tej relacji, a nie braćmi, którzy wyjadają sobie słodycze (śmiech). Teraz mamy najfajnieszą relację od lat — wyznał Michał.

Michał Królikowski może poszczycić się dużą rodziną. Jego stryj Paweł miał pięcioro dzieci, a dwoje z nich również związało się z aktorstwem — Marcelina i Antoni Królikowski. Jaki 20-latek ma kontakt z kuzynostwem?

- Trochę każdy idzie swoją drogą na razie. Spędzaliśmy razem wszystkie święta i byliśmy dla siebie w tych trudniejszych momentach. Kontakt z moimi kuzynami mam bardzo fajny. Marcelina, Antek również związani są z tym światem. Marcelina ponadto założyła swoją firmę odzieżową. Staram się, jak mogę, utrzymać ten kontakt. Teraz przez ten rok było trudno, pandemia nas trochę rozdzieliła. To były pierwsze święta, które spędzaliśmy osobno. Śmierć wujka Pawła również na to wpłynęła, ale myślę, że nas bardzo zbliżyła ze sobą. Wtedy jeszcze bardziej mogliśmy zrozumieć, że jesteśmy dla siebie. To cudowne mieć z tyłu głowy to, że ta rodzina gdzieś tam jest i zawsze się można do nich odezwać, zadzwonić, czy z dziadkami pogadać — powiedział w rozmowie z Aleksandrą Czajkowską.

Rodzice Michała są razem od prawie 30 lat. Co czerpie z nich ich najmłodszy syn?

- To, co od moich rodziców staram się najbardziej wyciągnąć na przyszłość, to to, w jaki sposób nas wychowywali. Widzę, jak podchodzili do nas z każdym problemem, że byli z nami szczerzy, otwarcie z nami o wszystkim rozmawiali. Mój tato zawsze starał się odcinać nas jako rodzinę, od tego świata show-biznesu. Tego mam nadzieję, że się od nich nauczyłem, czyli też jak postępować z drugim człowiekiem, nie ważne, czy jest się ich dzieckiem, czy przyjacielem, to te wzorce na pewno wyciągnę na przyszłość — zaznaczył.

Mama Michała Dorota Mirska jest dziennikarką, a także autorką książek. Jaki kontakt ma z synem?

- Moja mama jest najcudowniejszą osobą na świecie, fenomenalną dziennikarką, napisała też już kilka swoich książek, teraz zabiera się za kolejną, za powieść, z czego się bardzo cieszę. Moja mama jest najsilniejszą kobietą, którą poznałem w całym swoim życiu, jest niezwykła. Łączy pisanie książek i portal, który prowadzi, pisze teksty, wrzuca relacje, prowadzi rozmowy live. Bardzo się cieszę, że jest związana ze zdrowiem, jako dziennikarka medyczna, bo dzięki temu wie, jak się nami zajmować, jakie leki w chorobie przyjmować, wprowadzała zdrowe żywienie, co było super. Jestem wdzięczny mamie za wszystko, co dla mnie zrobiła — dodał Michał Królikowski.

"Jacy rodzice, takie dzieci?" to autorski cykl rozmów wideo na cozatydzien.tvn.pl prowadzony przez Aleksandrę Czajkowską. W rozmowach biorą udział dzieci gwiazd, które dorastały w blasku fleszy. Sprawdzamy, czy dzieci zawsze idą w ślady swoich rodziców, czy jednak obierają własny kierunek.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Aleksandra Czajkowska

Źródło zdjęcia głównego: Hanna Szurgot

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Katarzyna Warnke ma na koncie rolę życia? Zdradziła, w czym nigdy nie zagra [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke ma na koncie rolę życia? Zdradziła, w czym nigdy nie zagra [TYLKO U NAS]

Małgorzata Rozenek o prezencie na 18. urodziny syna i jego wyprowadzce. "Trudny moment" [TYLKO U NAS]

Małgorzata Rozenek o prezencie na 18. urodziny syna i jego wyprowadzce. "Trudny moment" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o wymarzonej roli. Wspomniał o "Ojcu Chrzestnym"  [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o wymarzonej roli. Wspomniał o "Ojcu Chrzestnym" [TYLKO U NAS]

Marta Wierzbicka o powrocie do "Na Wspólnej". Zdradziła kulisy nagrywania scen intymnych

Marta Wierzbicka o powrocie do "Na Wspólnej". Zdradziła kulisy nagrywania scen intymnych

Lidia Sadowa o rodzinie, pracy w czasie ciąży i roli w "Na Wspólnej". Co było największym wyzwaniem? [TYLKO U NAS]

Lidia Sadowa o rodzinie, pracy w czasie ciąży i roli w "Na Wspólnej". Co było największym wyzwaniem? [TYLKO U NAS]

Monika Miller wzięła ślub? Zdjęcia w białej sukni zaskoczyły internautów [TYLKO U NAS]

Monika Miller wzięła ślub? Zdjęcia w białej sukni zaskoczyły internautów [TYLKO U NAS]

Klaudia El Dursi o relacji z byłym partnerem. "Trzeba wiele rzeczy wybaczyć i zaakceptować"

Klaudia El Dursi o relacji z byłym partnerem. "Trzeba wiele rzeczy wybaczyć i zaakceptować"

Andrzej Kosmala o trudnych momentach i ostatnich słowach Krzysztofa Krawczyka [TYLKO U NAS]

Andrzej Kosmala o trudnych momentach i ostatnich słowach Krzysztofa Krawczyka [TYLKO U NAS]

Robert Motyka o rodzinie, karierze i związku. "Musiałem pokazać, że jestem pracowity" [TYLKO U NAS]

Robert Motyka o rodzinie, karierze i związku. "Musiałem pokazać, że jestem pracowity" [TYLKO U NAS]

"Pokonaj mnie, jeśli potrafisz". Z kim zmierzy się Małgorzata Rozenek-Majdan? Oto pierwsza trójka

"Pokonaj mnie, jeśli potrafisz". Z kim zmierzy się Małgorzata Rozenek-Majdan? Oto pierwsza trójka

Jakub Tofil o życiu prywatnym i trudnej roli w "Na Wspólnej". "Nadal się obawiam" [TYLKO U NAS]

Jakub Tofil o życiu prywatnym i trudnej roli w "Na Wspólnej". "Nadal się obawiam" [TYLKO U NAS]

Andrzej i Katarzyna Gąsienicowie zaskoczyli wiadomością o rozwodzie. "Życie ma się jedno" [TYLKO U NAS]

Andrzej i Katarzyna Gąsienicowie zaskoczyli wiadomością o rozwodzie. "Życie ma się jedno" [TYLKO U NAS]

Michał Koterski ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu. "Źle o sobie przez to myślałem"

Michał Koterski ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu. "Źle o sobie przez to myślałem"

Księżna Kate i król Karol odbyli tajne spotkanie? Na jaw wychodzą szczegóły

Księżna Kate i król Karol odbyli tajne spotkanie? Na jaw wychodzą szczegóły

Katarzyna Warnke o macierzyństwie i relacji z rodzicami. "Nie było kumplowania się" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o macierzyństwie i relacji z rodzicami. "Nie było kumplowania się" [TYLKO U NAS]

Izabela Kuna o pogoni za doskonałością. "Wydawało mi się, że nie jestem wystarczająco dobra"

Izabela Kuna o pogoni za doskonałością. "Wydawało mi się, że nie jestem wystarczająco dobra"

Anna Guzik o krytyce, rodzinie i planach na przyszłość. "Najbliżsi są lustrem tego, co udało się zrobić"

Anna Guzik o krytyce, rodzinie i planach na przyszłość. "Najbliżsi są lustrem tego, co udało się zrobić"

Monika Goździalska o show-biznesie i hejcie. "Przypłaciłam to ciężką depresją"

Monika Goździalska o show-biznesie i hejcie. "Przypłaciłam to ciężką depresją"

Zuzanna Bernat o radzeniu sobie z hejtem, aktorstwie, relacji z mamą i budowaniu pewności siebie. "Nie miałam jej" [WYWIAD]

Zuzanna Bernat o radzeniu sobie z hejtem, aktorstwie, relacji z mamą i budowaniu pewności siebie. "Nie miałam jej" [WYWIAD]

Daria Widawska o tremie przed spektaklami i wymarzonej roli. "Muszę czuć trochę adrenaliny"

Daria Widawska o tremie przed spektaklami i wymarzonej roli. "Muszę czuć trochę adrenaliny"

Waldemar Obłoza o roli Romana w "Na Wspólnej". "Nawet ciotka czasami się myliła" [TYLKO U NAS]

Waldemar Obłoza o roli Romana w "Na Wspólnej". "Nawet ciotka czasami się myliła" [TYLKO U NAS]

Joanna Brodzik szczerze o aktorstwie, marzeniach i wieku. "Wciąż jeszcze słyszę, że wyglądam za młodo"

Joanna Brodzik szczerze o aktorstwie, marzeniach i wieku. "Wciąż jeszcze słyszę, że wyglądam za młodo"

Radosław Pazura o podtrzymaniu ognia w związku. Ma na to przepis? [TYLKO U NAS]

Radosław Pazura o podtrzymaniu ognia w związku. Ma na to przepis? [TYLKO U NAS]

Przemysław Klima nowym jurorem "MasterChefa". Co wiemy o 13. sezonie programu?

Przemysław Klima nowym jurorem "MasterChefa". Co wiemy o 13. sezonie programu?

Tomasz Jakubiak marzy o powiększeniu rodziny. Co na to jego żona? Zobaczcie wideo [TYLKO U NAS]

Tomasz Jakubiak marzy o powiększeniu rodziny. Co na to jego żona? Zobaczcie wideo [TYLKO U NAS]

Agata Kulesza na studiach była szefową fuksówki. "Starała się być groźną, surową"

Agata Kulesza na studiach była szefową fuksówki. "Starała się być groźną, surową"

Julia Wieniawa zdradza, jak zareagowała na propozycję dołączenia do "Mam talent!". "Zastanawiałam się" [TYLKO U NAS]

Julia Wieniawa zdradza, jak zareagowała na propozycję dołączenia do "Mam talent!". "Zastanawiałam się" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Jankiem Pirowskim i "Mam Talent". "W końcu mam mocno trafioną parę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Jankiem Pirowskim i "Mam Talent". "W końcu mam mocno trafioną parę" [TYLKO U NAS]

2. urodziny serwisu Co za Tydzień TVN Online. Poznaj naszą redakcję!

2. urodziny serwisu Co za Tydzień TVN Online. Poznaj naszą redakcję!

Aleksandra Popławska chciałaby wystąpić z córką na ekranie? Zaskakujące słowa [TYLKO U NAS]

Aleksandra Popławska chciałaby wystąpić z córką na ekranie? Zaskakujące słowa [TYLKO U NAS]

Anna Senkara i Sandra Hajduk o łączącej je relacji. "Obie mamy charaktery" [TYLKO U NAS]

Anna Senkara i Sandra Hajduk o łączącej je relacji. "Obie mamy charaktery" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak zaskakująco o karierze. "Zostałam wrzucona na głęboką wodę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak zaskakująco o karierze. "Zostałam wrzucona na głęboką wodę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Chylińska o dzieciństwie i braku wsparcia. "Nie widzieli we mnie nikogo" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Chylińska o dzieciństwie i braku wsparcia. "Nie widzieli we mnie nikogo" [TYLKO U NAS]

Olivier Janiak o wychowaniu synów. "Dopóki mają taką potrzebę, to myślę, że nie jest najgorzej" [TYLKO U NAS]

Olivier Janiak o wychowaniu synów. "Dopóki mają taką potrzebę, to myślę, że nie jest najgorzej" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska otworzyła się na temat dzieci. "Dużo bardziej boję się o moją córkę" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska otworzyła się na temat dzieci. "Dużo bardziej boję się o moją córkę" [TYLKO U NAS]

Bogna Sworowska zdradziła swój sekret. Wiemy, jak zachowuje dobrą formę. "Wiek to tylko numer" [TYLKO U NAS]

Bogna Sworowska zdradziła swój sekret. Wiemy, jak zachowuje dobrą formę. "Wiek to tylko numer" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska zrezygnowała z macierzyństwa. "Zderzam się z potwornym hejtem" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska zrezygnowała z macierzyństwa. "Zderzam się z potwornym hejtem" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Janem Pirowskim. "Powiedział, że się mnie trochę boi"

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Janem Pirowskim. "Powiedział, że się mnie trochę boi"

Marcela Leszczak i Michał Koterski zaskakująco o synu. Pójdzie w ich ślady? [TYLKO U NAS]

Marcela Leszczak i Michał Koterski zaskakująco o synu. Pójdzie w ich ślady? [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska wspomniała swoje nastoletnie lata. "Wydawało mi się, że jestem pępkiem świata" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska wspomniała swoje nastoletnie lata. "Wydawało mi się, że jestem pępkiem świata" [TYLKO U NAS]

Marcin Prokop zaskoczył słowami o Julii Wieniawie. "Mogę się od niej sporo nauczyć" [TYLKO U NAS]

Marcin Prokop zaskoczył słowami o Julii Wieniawie. "Mogę się od niej sporo nauczyć" [TYLKO U NAS]

Najlepsze cytaty z programu "Kuchenne Rewolucje". "Dlaczego wy trujecie ludzi?" 

Najlepsze cytaty z programu "Kuchenne Rewolucje". "Dlaczego wy trujecie ludzi?" 

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Jak potoczyły się losy wszystkich par z 3. sezonu?

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Jak potoczyły się losy wszystkich par z 3. sezonu?

"Mówię Wam" – nowy program w TVN7. Mateusz Hładki zaprasza na show-biznesowy przegląd wydarzeń

"Mówię Wam" – nowy program w TVN7. Mateusz Hładki zaprasza na show-biznesowy przegląd wydarzeń

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Dzieci Małgorzaty Sochy nie zostają z babcią. Aktorka wyjaśniła, dlaczego nie powierza ich mamie

Dzieci Małgorzaty Sochy nie zostają z babcią. Aktorka wyjaśniła, dlaczego nie powierza ich mamie

Chwile grozy w "The Traitors. Zdrajcy". Uczestniczki miały wypadek. "Pomyślałyśmy, że to była kula"

Chwile grozy w "The Traitors. Zdrajcy". Uczestniczki miały wypadek. "Pomyślałyśmy, że to była kula"

Ramówka TVN na wiosnę 2024. Co zobaczymy na antenie? Nowe programy i kontynuacje

Ramówka TVN na wiosnę 2024. Co zobaczymy na antenie? Nowe programy i kontynuacje