Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Nagrodzony Oscarem kompozytor walczył z chorobą

Jan A.P. Kaczmarek
Jan A.P. Kaczmarek
Źródło: mwmedia
Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Informację za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej przekazała żona artysty — Aleksandra Twardowska-Kaczmarek. Kompozytor miał 71 lat. Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie. Na leczenie muzyka zorganizowano nawet zbiórkę pieniędzy.

Jan A.P. Kaczmarek napisał muzykę do ponad 70 produkcji. Za ścieżkę dźwiękową do filmu "Marzyciel" z Johnnym Deppem w roli głównej otrzymał w 2005 roku Oscara. Zmarł dokładnie 21 maja 2024. Miał pięcioro dzieci.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

ODESZLI_POLSKA_2023
Polscy artyści, dziennikarze i sportowcy, którzy zmarli w 2023 roku
Źródło: cozatydzień

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Przyczyna śmierci

Jan A.P. Kaczmarek z pierwszą żoną Elżbietą miał czworo dzieci. W 2016 roku wziął ślub z Aleksandrą Twardowską, z którą doczekał się piątego potomka. Wdowa po wybitnym kompozytorze potwierdziła informację o śmierci artysty.

"Z ogromnym żalem i smutkiem przekazujemy informację, która przed momentem do nas dotarła: 'Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł mój mąż Jan A.P. Kaczmarek'" — przekazała Polskiej Fundacji Muzycznej Aleksandra Twardowska.

Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca. Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej
- czytamy we wzruszającym wpisie wdowy.

Jan A.P. Kaczmarek chorował na zanik wieloukładowy. Miał problemy z poruszaniem się i wymagał specjalistycznej opieki, która przerastała finansowo jego rodzinę. W maju 2023 roku ruszyła zbiórka pieniędzy na leczenie kompozytora, ale w związku z nią pojawiły się pewne problemy. Janowi Kaczmarkowi zarzucano, że mieszka w pałacu, więc powinien poradzić sobie sam z kosztami leczenia.

Prezes Polskiej Fundacji Muzycznej Tomasz Kopeć wraz z żoną kompozytora prowadzili zbiórkę pieniędzy. W pewnym momencie przyznali, że z powodu plotek na temat majątku artysty jest coraz mniej darczyńców, a środowisko filmowe i muzyczne nie wsparło zbiórki.

"Jan A.P. Kaczmarek jest bardziej znany i ceniony poza Polską. Zbiórkę na wspomniane urządzenie terapeutyczne inicjuje m.in. miłośniczka kompozytora z Japonii. Fundacja postara się wesprzeć tę egzotyczną inicjatywę" — powiedział w Plejadzie Tomasz Kopeć.

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek. Jak wyglądała jego kariera?

Jan A.P. Kaczmarek przyszedł na świat 29 kwietnia 1953 roku w Koninie. Muzykę chłonął już od najmłodszych lat. Matka zabierała go na koncerty do poznańskiej filharmonii. Jego dziadek był skrzypkiem i grał z miejscowymi muzykami do filmów w kinie. Młody artysta uczęszczał na lekcje gry na fortepianie. Pierwszy sukces odniósł w I Liceum w Koninie, gdy skomponował muzykę do hymnu szkolnego, a potem podkładów muzycznych do szkolnych przedstawień. Muzyk zastanawiał się jednak nad obraniem innego kierunku zawodowego. Myślał o karierze dyplomaty i wybrał studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jan A.P. Kaczmarek odbył staże w awangardowym Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. W 1977 rozpoczął dwuletnią współpracę z Teatrem Ósmego Dnia i stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia, a w latach 1978-1988 współpracował z Teatrem Polskim w Poznaniu. W 1982 nagrał debiutancki album pt. "Music for the End". W 1989 roku osiadł na stałe w Los Angeles.

Był autorem muzyki do filmu "Quo vadis" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. W 2005 zdobył Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel" wyreżyserowanego przez Marca Forstera. Za muzykę do tego dzieła dostał też nominacje do Złotego Globu i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).

13 stycznia 2006 został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a 1 lipca 2015 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi i osiągnięcia.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: mwmedia

podziel się:

Pozostałe wiadomości