Michał Piróg zwiedził wyjątkową wystawę w Zamku Królewskim. Tego w Polsce jeszcze nie było

Michał Piróg zwiedza wystawę w Zamku Królewskim w Warszawie
Antyk i włoski renesans w Warszawie
Źródło: Co Za Tydzień
"Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu" to wystawa, którą możecie zobaczyć w Zamku Królewskim w Warszawie do 15 października 2023. Ekipa "Co Za Tydzień" wraz Michałem Pirógiem sprawdziła, jakie skarby czekają na miłośników sztuki. Zobaczcie relację z wizyty na wystawie.

Jest to pierwsza w Polsce wystawa, dzięki której w pełni zagłębicie się w dzieła sztuki antycznej i renesansowej. Ekspozycja obejmuje nie tylko malarstwo, ale również rzeźby, rysunki i grafiki. W Zamku Królewskim w Warszawie zgromadzono ponad 160 eksponatów wypożyczonych m.in. z Galerii Borghese (Rzym), Galerii Uffizi (Florencja), Galerii Estensi (Modena), Luwru, Muzeum Brytyjskiego czy Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

W Zamku Królewskim w Warszawie można podziwiać dzieła z Florencji, Rzymu, Paryża czy Londynu
Źródło: Co Za Tydzień

Michał Piróg zwiedza wystawę w Zamku Królewskim w Warszawie

Na wystawie można podziwiać dzieła takich twórców jak: Pietro Perugino, Pier Jacopo Alari Bonacolsi zw. Antico, Giovanni Bellini, Sandro Botticelli, Donato Bramante, Bartolomeo Suardo zw. Bramantino, Antonio Averlino zw. Filarete, Antonio Lombardo, Andrea Mantegna czy Andrea del Verrocchio.

Wystawę przyszedł podziwiać Michał Piróg. Tancerz i choreograf opowiedział o tym, czym dla niego jest sztuka. Podkreślił, że chciałby, aby każdy czuł potrzebę obcowania z różnorodnymi dziełami i formami ekspresji.

- Chciałbym, aby każdy miał potrzebę obcowania ze sztuką, bo tak naprawdę sztuka jest czymś, co nas wyróżnia i rozwija. Powinna ciekawić, inspirować. Sztuka w każdej formie: rzeźby, obrazy, teatr czy muzyka, powinniśmy się tym otaczać, to jest coś, co jest przyszłością dla następnych pokoleń — przekonywał współprowadzący "Top Model".

Co jest wyjątkowego właśnie w tej wystawie?

- Współpracowaliśmy z ponad 50. instytucjami, 160 obiektów w przestrzeniach ekspozycji. O to chodziło, by samemu odkryć rewolucję, która dokonała się w głowach ludzi XV wieku, mieszkających we Włoszech, odkrywających i zachwycających się antykiem na nowo — dodał Michał Sobieraj, kierownik działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie.

"Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu" w Zamku Królewskim

Michał Piróg wyznał, że często spotyka się z teoriami, że np. niewiele ludzi rozumie sztukę współczesną, a sztuka antyczna jest dla wyspecjalizowanego grona odbiorców. Tancerz uważa, że sztuka jest dla wszystkich.

Przyjdźmy do muzeum, mamy wszystko napisane, będziemy świetnie przeprowadzeni przez sztukę i nigdy nie jest na to za późno
- podsumował.

Wojciech Siwek z działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie opowiedział o wyjątkowym eksponacie, który nawiązuje do legendy o porwaniu Sabinek. Zobaczcie to w naszym materiale wideo.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło: Co Za Tydzień

Źródło zdjęcia głównego: Co Za Tydzień

podziel się:

Pozostałe wiadomości