W Lublinie odbył się niezwykły wernisaż. Muzeum Narodowe zorganizowało pierwszą w historii monograficzną wystawę prac Tamary Łempickiej — słynnej polskiej malarki, której najdroższy obraz został sprzedany za blisko 90 milionów złotych. W programie "Co Za Tydzień" o tym wydarzeniu opowiedziały dyrektorka muzeum Katarzyna Mieczykowska i prawnuczka artystki Marisa de Lempicki.
Wystawa prac Tamary Łempickiej w Muzeum Narodowym w Lublinie
Na wystawie w Muzeum Narodowym w Lublinie można obejrzeć 60 prac artystki. Są to nie tylko obrazy, ale też rysunki i grafiki. Tytuł wystawy to "Kobieta w podróży".
- Tamara sama była dwukrotną uchodźczynią. Myślę, że jej życie jest przykładem, na to że dzięki ciężkiej pracy i wytrzymałości… a Polacy są bardzo wytrzymali. Tak więc: ciężka praca do tego talent, serce i można pokonać wszelkie przeszkody i przeciwności - powiedziała prawnuczka artystki Marisa de Lempicki.
Prawnuczka artystki przekazała na aukcje serigrafię pt. "Wiosna" z której dochód zostanie przekazany na rzecz Ukrainy. Tę pracę będzie można licytować na stronie Muzeum Narodowego w Lublinie do 30 czerwca.
Zobacz nagranie z programu:
Tamara Łempicka - kim była?
Tamara Łempicka to polska malarka epoki art déco. Urodziła się 16 maja 1898 r. jako Maria Gurwik-Górska. Była córką rosyjskiego Żyda i jego żony pochodzącej z zasymilowanej zamożnej, wpływowej rodziny. Gdy miała zaledwie kilka lat, ojciec porzucił rodzinę. Tamara wychowywana była przez matkę i dziadków w Warszawie. Należeli oni do elity towarzyskiej i kulturalnej − zaprzyjaźnieni byli między innymi z Ignacym Janem Paderewskim i Arturem Rubinsteinem.
W wieku 18 lat poślubiła prawnika Tadeusza Łempickiego, który był synem bratanicy Cypriana Kamila Norwida. W tym samym roku urodziła córkę, Marie-Christine Łempicką, w późniejszych latach znaną jako Kizette de Lempicka-Foxhall.
Oto obraz "Kizette na balkonie":
Podczas rewolucji październikowej Tadeusz Łempicki został aresztowany przez bolszewików. Kiedy po wyjściu na wolność zamieszkali w Paryżu, Łempicki nie mógł utrzymać rodziny, ze względu na trwającą po pobycie w więzieniu traumę. Trudna sytuacja materialna sprawiła, że Tamara Łempicka zaczęła malować w celach zarobkowych.
Malarka słynna była też ze swoich romansów, również z kobietami, gdyż była biseksualna. W związku z jej rozwiązłym życiem Tadeusz Łempicki zakończył ich związek. Po rozwodzie artystka wyszła ponownie za mąż, za dziedzica austriackiego imperium browarniczego, barona Raoula Kuffnera.
Na początku II wojny światowej wyjechała z mężem do Beverly Hills w Kalifornii. Później przeprowadzili się do Nowego Jorku, gdzie malarka kontynuowała twórczość artystyczną w swoim charakterystycznym stylu. Następnie przeniosła się do Cuernavaca w Meksyku. Zmarła tam podczas snu w wieku 82 lat. Zgodnie z życzeniem malarki jej ciało zostało skremowane, a prochy rozrzucone z helikoptera nad wulkanem Popocatepetl.
Obraz Tamary Łempickiej "Portrait de Marjorie Ferry" został sprzedany za 16,28 mln funtów (ok. 82 mln zł) i stał się najwyżej wylicytowanym obrazem polskiego artysty w historii.
Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.
- Pink Floyd powraca po latach ciszy, by wesprzeć Ukrainę. Muzycy zdobyli się na wielki gest
- Syn Krzysztofa Krawczyka jest w trudnej sytuacji. "Muszę się wyprowadzić do końca maja"
- Allan Krupa o muzyce i rodzinie. "Nic w moim życiu nie wypływa z relacji z ojcem" [TYLKO W CZT]
Autor: Kamila Jamrożek
Źródło zdjęcia głównego: Co Za TYdzień