Anita Werner

Anita Werner w stylizacji na randkę z Michałem Kołodziejczykiem

Anita Werner to polska aktorka, prezenterka i dziennikarka telewizyjna. Związana jest ze stacjami grupy TVN.

Anita Werner – życiorys

Anita Werner urodziła się 28 marca 1978 roku w Łodzi. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. W 2001 roku ukończyła kulturoznawstwo ze specjalnością filmoznawstwo na Uniwersytecie w Łodzi.

Dziennikarka jest wnuczką profesora Politechniki Łódzkiej – Jerzego Wernera. Anita Werner do 2009 roku była związana z dziennikarzem Erykiem Mełgwą. Niedługo po tym rozstaniu związała się z podróżnikiem Kacprem Godyckim-Ćwirko. Była z nim do jego śmierci w 2012 roku. Od 2018 roku jej życiowym partnerem jest dziennikarz sportowy Michał Kołodziejczyk.

Anita Werner – kariera

Anita Werner swoją przygodę z kinem rozpoczęła w wieku 17 lat, zagrała w filmie „Słodko gorzki” Władysława Pasikowskiego. W 1995 roku wystąpiła również w baśni filmowej „Dzieje mistrza Twardowskiego” i w 2000 roku w horrorze „To my”. W 2001 roku zagrała w serialu „Zostać miss”. Po tej roli zrezygnowała z aktorstwa.

Dziennikarską karierę Anita Werner rozpoczęła od „Wizji Sport”. Następnie występowała w TVN24. Ze stacją związana jest od 2001 roku, prowadzi „Fakty po południu” i „Fakty po Faktach”. Wcześniej prowadziła również m.in. „Serwisy informacyjne”, „Poranek TVN24”, „Prosto z Polski”, „Magazyn 24 godziny”, „Raport wieczorny”, „Studio Europa” czy „Studio 24”.

W 2004 roku, od stycznia do września, Werner prowadziła główne wydanie „Faktów” w TVN, a w latach 2003-2007 popołudniowe wydania tego programu, naprzemiennie z Patrycją Redo. Od września 2007 roku ponownie prowadzi główne wydanie „Faktów”. Do grudnia 2011 roku współprowadziła również weekendowe wydanie z Grzegorzem Kajdanowiczem. W 2016 roku z Jowitą Baraniecką dla TVN Style zrealizowała film dokumentalny „Miss więzienia”. W 2021 roku przeprowadziła cykl rozmów „Tokio. Cena sukcesu”. Emitowany był na platformie TVN24 GO i w TVN Style.

Anita Werner jest autorką czterech publikacji książkowych:

  • zbiór wywiadów „Dwa ognie” z 2010 roku,
  • zbiór reportaży „Dama pik” z 2011 roku,
  • wywiad z Włodzimierzem Cimoszewiczem „Nieoficjalnie” z 2012 roku,
  • reportaż „Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka” z 2020 roku.

Anita Werner – ciekawostki

Anita Werner jest laureatką licznych nagród. Otrzymała trzy Wiktory w kategorii: największe odkrycie telewizyjne za rok 2003, najlepszy prezenter telewizyjny za rok 2009 i najlepszy komentator lub publicysta za rok 2010.

Dziennikarka była również czterokrotnie nagradzana w plebiscycie Telekamery „Tele Tygodnia” oraz jest laureatką trzech nagród w studenckim plebiscycie „MediaTory”.

W 2017 roku wraz z Jowitą Baraniecką otrzymała nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za rok 2016 za reportaż pt. „Miss więzienia”.

Anita Werner o pracy przy "Faktach". "Zawsze jest trochę stresu"
Anita Werner o pracy przy "Faktach". "Zawsze jest trochę stresu" Anita Werner w rozmowie z nami opowiedziała o pracy w redakcji "Faktów" i pozytywnym stresie, którzy towarzyszy dziennikarzom każdego dnia.

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA