Danuta Stenka
Danuta Stenka urodziła się 10 października 1961 roku. Jest polską aktorką teatralną, filmową, radiową i dubbingową.
Danuta Stenka – życiorys
Aktorka urodziła się w Sierakowicach, ale swoje dzieciństwo spędziła w Gowidlinie na Kaszubach. Jej matka uczyła języka rosyjskiego, a ojciec był elektromonterem. Ma starszego brata Eugeniusza.
Ukończyła szkołę I LO im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach na profilu matematyczno-fizycznym. Po maturze nauczała języka rosyjskiego w gowidlińskiej szkole.
W roku 1984 ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.
Jest w związku małżeńskim z byłym aktorem Januszem Grzelakiem. Para ma dwie córki: Paulinę i Wiktorię.
Danuta Stenka – kariera
Danuta Stenka jako aktorka zadebiutowała w 1984 roku w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w roli Abigail w „Czarownicach z Salem”. Za wcielenie się w postać Pauliny w „Białym małżeństwie” otrzymała nagrodę dla młodego twórcy na XXVII Festiwalu Teatru Polski Północnej w Toruniu.
W roku 1988 dołączyła do zespołu Teatru Nowego w Poznaniu. Za rolę w sztuce „Damy w huzarach” otrzymała wyróżnienie na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska” i Medal Młodej Sztuki. Również w tym roku zadebiutowała w Teatrze Telewizji. Dostała główną rolę w „Listach do Niny” oraz otrzymała swoją pierwszą rolę serialową w „Crimenie”.
W 1990 roku zadebiutowała w produkcji telewizyjnej „Rozmowy o miłości”. Rok później została aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie. Na jego scenie zadebiutowała w sztuce „Metamorfozy”.
W 1993 roku zagrała rolę w serialu dla dzieci „Mama-Nic”.
W 1995 zadebiutowała na wielkim ekranie w filmie „Prowokator” jako Marta Moraczewska.
W latach 1997-1998 występowała w serialu TVP1 „Boża podszewka”. Rok później za rolę Anny Kowalskiej w „Cudzym szczęściu” z 1998 roku otrzymała nominację do Orła w kategorii najlepsza główna rola kobieca.
W roku 2001 zaczęła występować w serialu radiowym „W Jezioranach” jako Jola Jabłońska. W kwietniu tego samego roku zadebiutowała na scenie Teatru Rozmaitości w Warszawie.
W 2003 roku występowała w serialu TVP1 „Zaginiona”.
Otrzymała nagrodę Paszport „Polityki” za rolę w spektaklu „Zwycięstwo”. Odebrała również nagrodę Orła w kategorii najlepsza główna rola kobieca oraz Złotą Kaczkę w kategorii najlepsza polska aktorka za rolę w filmie „Chopin. Pragnienie miłości”. Zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia przyznał jej nagrodę Wielkiego Splendoru.
W 2004 roku zagrała główną rolę Judyty w filmie „Nigdy w życiu!”, co zapewniło jej ogólnopolską popularność. W tym samym roku brała udział w sztafecie ogniem olimpijskim podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach.
W 2006 roku za rolę w serialu „Pogoda na piątek” była nominowana do Telekamery w kategorii aktorka. Za rolę w „Kobiecie z morza” na scenie Teatru Dramatycznego otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza przyznawaną przez redakcję miesięcznika „Teatr”.
W 2008 roku za rolę Róży w „Katyniu” otrzymała Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca.
W 2009 roku otrzymała Złotą Kaczkę w kategorii najlepsza rola kobieca sezonu 2008/2009 za rolę w filmie „Idealny facet dla mojej dziewczyny”.
W 2010 roku odebrała statuetkę Fenomenu „Przekroju” oraz otrzymała nagrodę w kategorii teatr i film w plebiscycie „Mistrzynie stylu XX-lecia” magazynu „Twój Styl”.
Aktorka została uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Medalem Stolema, a także odebrała Złoty Mikrofon za wybitne role wykreowane w Teatrze Radia Polskiego.
W listopadzie 2013 roku aktorka wydała swoją książkę biograficzną.
Aktorka została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz za osiągnięcia artystyczne.
W kolejnych latach aktorka otrzymała wiele nagród i nominacji, w tym m.in. nagrodę im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie.
Danuta Stenka udzielała się również charytatywnie i chętnie bierze udział w różnych kampaniach społecznych.
Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA