Reżyser zebrał na planie pokaźne grono śmietanki polskiego kina. W pozostałych rolach wystąpią bowiem między innymi Paulina Gałązka, Weronika Humaj, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Krzanowska, Mirosław Baka, Wociech Malajkat, Anna Dymna, Janusz Chabior, czy Adam Ferency.
Dalsza część artykułu, wraz z galerią zdjęć, pod materiałem wideo.
Kargul i Pawlak powracają w kolejnej części serii "Sami Swoi"
"Podejdź no do płota", "to już czwarta wojna w moim życiu, w tym dwie światowe", czy "jak cię granatem podrzucę, to od razu go z góry zobaczysz" - cytaty z trylogii Sylwestra Chęcińskiego weszły na stałe do potocznego języka, czyniąc z "Samych Swoich" jeden z najbardziej rozpoznawalnych tytułów w historii polskiego kina. Nie dziwne zatem, że w końcu podjęto pracę nad kolejną częścią. Już niedługo poznamy losy zwaśnionych sąsiadów sprzed ich przesiedlenia.
Producenci zdradzają, że Kargul i Pawlak mieli za sobą burzliwe chwile jeszcze przed trafieniem na Ziemie Odzyskane, gdzie ich historie związały się już na dobre. "Sami swoi. Początek" to opowieść pełna zaskakujących zwrotów akcji i wyszukanych gagów, w której drobne przekomarzania przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Zapowiada się sentymentalna, ale jednocześnie porywająca i humorystyczną podróż.
"Sami Swoi. Początek" reżyseruje Artur Żmijewski
Historia rodzin Pawlaków i Karguli inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Wśród osób opuszczających swoje domy na Kresach, które obecnie leżą w granicach Ukrainy, znajdował się Jan Mularczyk.
Stryj znanego scenarzysty i pisarza Andrzeja Mularczyka jest autorem scenariusza kultowej trylogii oraz prequela. To właśnie on, wiele lat później, stał się pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka. Jan Mularczyk osiedlił się w Tymowej, w okolicy Lubina, na Dolnym Śląsku.
"Miał za sobą bogate życie, a przy tym był wspaniałym opowiadaczem. Słuchałem jego historii przez kilka tygodni i spisywałem je w zeszytach, które zachowałem do dziś. W tych opowieściach był dramat, melancholia i humor" — wspomina stryja Andrzej Mularczyk.
Takimi cechami planuje naszpikować film również sam reżyser.
"Chcę stworzyć film, który będzie zrozumiały dla współczesnego widza, wyjaśni genezę sporu Pawlaków i Karguli oraz przedstawi świat, w którym żyli przed przybyciem na Ziemie Odzyskane. Chcę, aby była to zupełnie nowa, uniwersalna opowieść o nas samych — takich, jakimi jesteśmy na co dzień, ze wszystkimi naszymi wadami i zaletami. Bez względu na miejsce, w którym żyjemy" — mówi o filmie Artur Żmijewski.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.
- Shakira spotyka się z Tomem Cruisem? Te zdjęcia mówią wszystko
- Angelina Jolie wspomina zmarłą mamę. Miała zaledwie 56 lat
- Robert De Niro został ojcem. To siódme dziecko 79-latka
Autor: Martyna Mikołajczyk
Źródło zdjęcia głównego: Next Film