Materiał promocyjny

Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska. Odkryj uroki Lubina i jego okolic

Atrakcje Dolnego Śląska
Dolny Śląsk to region, który oferuje wiele ciekawych miejsc i atrakcji. Warto więc wybrać się na wycieczkę, by odkryć jego piękno na własne oczy. Projekt Zima zawitał na Dolny Śląsk po raz ostatni w tym sezonie. Ekipa programu odwiedziła m.in. miasto Lubin. Jakie atrakcje czekają tam na turystów?

Dolny Śląsk to region pełen zabytków, pięknych krajobrazów i niezwykłych atrakcji turystycznych. Jednym z ciekawszych miejsc na tym obszarze jest miasto Lubin, położone w pobliżu Wrocławia. To tutaj znajdziemy wiele interesujących miejsc, takich jak park linowy, ogród zoologiczny czy zabytkowe kościoły. Lubin to także stolica Zagłębia Miedziowego, co sprawia, że ma bogatą historię i dziedzictwo kulturowe. Jeśli szukasz pomysłu na wycieczkę, koniecznie odwiedź Dolny Śląsk i miasto Lubin, które z pewnością cię zachwycą.

Atrakcje miasta Lubin i jego okolicy

Lubin to nie tylko stolica Zagłębia Miedziowego, ale również miasto, które może się pochwalić licznymi atrakcjami turystycznymi. W Lubinie warto również odwiedzić duży ogród zoologiczny, który cieszy się popularnością wśród mieszkańców miasta i turystów. Ogród ten oferuje wiele atrakcji, takich jak pokazy zwierząt, wykłady i warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także strefę relaksu z kawiarnią i placem zabaw. Jedną z popularnych atrakcji w Lubinie jest także park linowy, gdzie miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą przeżyć niezapomniane chwile, pokonując trasy umieszczone między koronami drzew. Park ten oferuje trasy o różnym stopniu trudności, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Lubin to miasto wielu atrakcji, między innymi mamy duży ogród zoologiczny. Atrakcją Lubina jest również park linowy, gdzie przejścia są usytuowane między koronami drzew. Dzisiaj jesteśmy tutaj z naszym orłem bielikiem w strefie Dolnego Śląska w Projekcie Zima. Orzeł bielik to jeden z rzadszych gatunków ptaków, którego posiadamy w zasobach ogrodu zoologicznego
- powiedziała Arleta Kidacka z urzędu miejskiego w Lubinie.

W okolicy Lubina znajduje się wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Warto wybrać się na wycieczkę do malowniczych Karkonoszy i zwiedzić Karpacz czy Szklarską Porębę. Nieco dalej, ale również wartym odwiedzenia miejscem, jest Wrocław - stolica Dolnego Śląska, pełna zabytków i ciekawych miejsc, takich jak Ratusz, Katedra św. Jana Chrzciciela czy Hala Stulecia. Nie można też nie wspomnieć o malowniczym górskim miasteczku Kłodzko, położonym w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego. To tam znajduje się jedna z najpiękniejszych warowni na Dolnym Śląsku - Zamek Kłodzki, który datowany jest na XIII wiek, a także Kościół Mariacki czy Rynek z Fontanną.

Produkty regionalne Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to jedno z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych regionów Polski, bogate w różnorodność krajobrazów, zabytków i kultury. To również region, w którym tradycyjne produkty żywnościowe cieszą się dużym uznaniem i popularnością. Czterdzieści produktów tradycyjnych i regionalnych, które zostały zarejestrowane w województwie dolnośląskim, to nie tylko wyjątkowe smaki, ale także historie i tradycje ludzi, którzy tworzą je od pokoleń.

Dolny Śląsk to kraina tajemnic, ciekawej architektury, wielu podziemnych tuneli. Międzygórze w Kotlinie Kłodzkiej wybrane zostało niedawno najpiękniejszą wsią nad Dolnym Śląsku. Wsią w stylu alpejskim. Na Dolnym Śląsku jest bardzo wiele to zobaczenia, a po wszystkim można zawsze wyskoczyć na kłodzkiego pstrąga, który jest prawdziwym przysmakiem Kotliny Kłodzkiej i całego pasma Sudetów
- mówił Grzegorz Macko – wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Będąc na Dolnym Śląsku, warto poszerzyć swoje kulinarne horyzonty i spróbować lokalnych smakołyków - miodów, serów, mięs i wędlin oraz tradycyjnych dolnośląskich potraw, takich jak pieczony pstrąg kłodzki, spytkowska gęś nadziewana naleśnikami, czarne gołąbki krużewnickie czy pierogi ruskie z Chrząstawy.

Wśród serów prym wiedzie ser zgorzelecki. To jedna z najbardziej znanych i cenionych marek serów na Dolnym Śląsku. Pierwotnie wytwarzany był przez emigrantów greckich osiadłych na tych ziemiach po II wojnie światowej. Wyrób sera przypomina tradycyjną grecką fetę, jednak w warunkach polskich używano, oprócz mleka koziego i owczego, również krowiego.

Nie można także zapomnieć o lokalnych przysmakach słodkich. Na Dolnym Śląsku można znaleźć wiele rodzajów miodów, ciast i deserów, które cieszą się wielką popularnością. Warto spróbować między innymi wielokwiatowego miodu z Doliny Baryczy, miodowych pierniczków z Przemkowa czy pszenno-żytnich pierników z Oleśnicy.

Warto zwrócić też uwagę na mięsa, wędliny i ryby. Mięso w kawałkach niemczańskie domowe, szynka wieprzowa niemczańska, kiełbasa niemczańska, kiełbasa galicjanka z Niemczy, przysmak wołyński z Niemczy - to tylko niektóre z regionalnych wędlin, które warto spróbować, a karp milicki to jedna z najbardziej znanych i cenionych ryb na Dolnym Śląsku. 

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości