Jacek Cygan zaskoczony wyznaniem fana. "Pan mi urządził życie"

Jacek Cygan
Jacek Cygan o Międzynarodowych Targach Książki
Międzynarodowe Targi Książki to wydarzenie, które co roku gromadzi tysiące zainteresowanych w jednym miejscu. To wyjątkowy czas, który umożliwia twórcom zaprezentowanie najnowszych dzieł, oraz pasjonatom spotkanie z ulubionymi i cenionymi autorami. Olivier Janiak wraz z kamerami "Co za Tydzień" pojawił się na Targach Książki w Warszawie. Rozmawiał między innymi z Jackiem Cyganem, który wyznał, jak wiele poezja zmieniła w jego życiu.

Jacek Cygan to jeden z najbardziej znanych polskich autorów tekstów piosenek, poeta i prozaik. W swojej karierze występował również jako scenarzysta, autor musicalowy, osobowość telewizyjna oraz juror i organizator festiwali muzycznych. Podczas warszawskich Targów Książki promował swoją twórczość, która podobnie jak poprzednie przedsięwzięcia, zachwyciła jego odbiorców.

Jacek Cygan o Targach Książki w Warszawie

Międzynarodowe Targi Książki to najważniejsze wydarzenie literackie roku. Cztery dni, tysiące spotkań autorskich i mnóstwo ludzi zainteresowanych tym, co pisany świat ma do zaoferowania. Nie ma drugiej takiej okoliczności, która łączy ludzi nad książką. Gościem honorowym tegorocznej edycji są Włochy. To nie jest przypadek, bo okazuje się, że Polska jest trzecim krajem, jeśli chodzi o wykupywanie włoskich licencji, na książki, rzecz jasna, i nie chodzi tylko i wyłącznie o "Pinokio".

"To jest jakiś nowy, niezwykły, niecodzienny kontakt z czytelnikiem, dlatego że tu miałem kolejkę do mojego tomu wierszy ';Owierzyświat' i ludzie przychodzili i mówili mi takie rzeczy, których normalnie nie usłyszysz. Siadali obok mnie i mówili, panie Jacku, pan mi urządził życie. Albo jakaś pani mówi, proszę pana, ja kocham się w pana wierszu, bo ja taka jestem, jak w tym wierszu. I to, co ludzie mogą powiedzieć autorowi na Targach Książki, nie mają możliwości powiedzieć mu nigdzie. Bo to jest tak, pisze się w samotności, ale nie można żyć potem z tą książką w samotności. Ta książka musi mieć jakiś rezonans, musi się otrzeć o jakieś inne życie, prawda. Z wierszami to jest jeszcze trudniej, bo jak napisała nasza noblistka, niektórzy lubią poezję, większość lubi rosół z makaronem, ale ja wierzę, że jest nas paru i dlatego piszę wiersze" - powiedział.

Jak przyznał artysta, czytelnicy często go zaskakują. Niedawno dowiedział się na przykład, że jedna para, zafascynowana jego twórczością postanowiła odwiedzić niemal wszystkie opisane przez niego miejsca.

"Miałem taki przypadek z moimi wierszami kiedyś w Krakowie, gdzie przyszła dwójka trzydziestolatków i czy możemy pana prosić i pokazali mój tomik, który wtedy był wydany. Wiersze z niego są w tym 'Owierzyświacie' i powiedzieli tak: Panie Jacku, myśmy już tam wszędzie byli. Oni pojechali śladami tych wierszy do Włoch, do Francji, nawet do Umbrii, do kościołów, do muzeów, do winnic" - wyjaśnił.

Targi Książki w Warszawie - czas na spotkanie z autorami

Olivier Janiak podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie rozmawiał również z Michałem Rusinkiem, który promował nowe dzieło pt. "Nadbagaż".

"Tak się złożyło, że ja dosyć dużo podróżuję i służbowo, i prywatnie i uświadomiłem sobie, że ponieważ mam niechęć do przywożenia tak zwanych 'durnostojek' i różnych przedmiotów, bo mam wrażenie, że w ogóle jest zbyt dużo przedmiotów wokół nas, to przywożę opowieści, przywożę anegdoty. Mam pamięć do anegdot, mam wrażenie. I wymyśliłem sobie taką książkę, która też ma za zadanie sprowokować czytelników i czytelniczki do tego, żeby sobie przypomnieli swoje anegdoty ze swoich podróży" - wyjaśnił.

Na czytelników i miłośników historii kryminalnych czeka również nowa propozycja od Grzegorza Kapla.

"Chyba wszystkie moje kryminalne opowieści, one są w jakimś sensie książkami o miłości, więc ta też się tak zaczyna i jest o bogatej Amerykance, która bierze rozwód, kupuje dom w Toskanii, żeby zostać artystką, przeżyć miłość, jeść dobre rzeczy i pić dobre wino, no ale wplątuje się w dramatyczną historię. Kryminał jest współczesną baśnią, więc jest o tym, że porządek świata jest zakłócony, potem trzeba przeżyć odkupienie, a na końcu dobro musi zwyciężyć" - powiedział autor.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Dagmara Olszewska

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości