Mark Brzezinski w Muzeum POLIN. "Niesamowita historia relacji polsko-amerykańsko-żydowskich"

100-lecie Warner Bros. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Ambasador USA w Polsce w Muzeum POLIN
Źródło: TVN 24
19 kwietnia 2023 roku przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało wystawy specjalne, których partnerem jest TVN Warner Bros. Discovery. Dyrektor generalny spółki, David Zaslav, odwiedził Polskę i uczestniczył w przedpremierowej prezentacji wystaw.

Z okazji setnej rocznicy powstania studia filmowego Warner Bros. Pictures muzeum POLIN zaprezentowało historię i sylwetki czterech braci Warner - Alberta, Sama, Jacka i Harry’ego, którzy byli polskimi imigrantami o żydowskim pochodzeniu. To właśnie dzięki nim powstała słynna wytwórnia filmowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

100 lat Warner Bros.

100 lat Warner Bros
100 lat Warner Bros.
100 lat Warner Bros.
Olivier Janiak o Warner Bros Discovery. Czym jest dla niego praca w tej firmie?
Olivier Janiak o Warner Bros Discovery. Czym jest dla niego praca w tej firmie?
100-lecie Warner Bros. Andrzej Sołtysik kocha "Looney Tunes". Syn poszedł w jego ślady?
100-lecie Warner Bros. Andrzej Sołtysik kocha "Looney Tunes". Syn poszedł w jego ślady?
100-lecie Warner Bros. Paweł Deląg o próbie wejścia na premierę "Wejścia Smoka"
100-lecie Warner Bros. Paweł Deląg o próbie wejścia na premierę "Wejścia Smoka"
Ada Fijał na 100. urodzinach Warner Bros. Które produkcje najbardziej zapadły jej w pamięć?
Ada Fijał na 100. urodzinach Warner Bros. Które produkcje najbardziej zapadły jej w pamięć?
Bartek Jędrzejak: "Gdyby nie trójka braci, którzy mają korzenie w Polsce, to nie byłoby Warner Bros."
Bartek Jędrzejak: "Gdyby nie trójka braci, którzy mają korzenie w Polsce, to nie byłoby Warner Bros."
Mariusz Kozak i Sebastian Szarata na 100-leciu WBD. Zdradzili swój ulubiony film
Mariusz Kozak i Sebastian Szarata na 100-leciu WBD. Zdradzili swój ulubiony film

100-lecie Warner Bros. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Na 80. rocznicę rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim w muzeum POLIN na warszawskim Muranowie została otwarta nowa część wystawy "Dziedzictwo", która poświęcona jest kulturalnemu dziedzictwu polskich Żydów i ich wpływowi na świat. W ramach galerii "Dziedzictwo" zaprezentowanych zostało 26 wybitnych postaci reprezentujących różne dziedziny twórczości i działalności, którzy wnieśli ogromny wkład w kształtowanie cywilizacji światowej, polskiej i żydowskiej. Opowieści, osiągnięcia i wartości tych ludzi stanowią inspirację dla przyszłych pokoleń.

- Ta sala dziedzictwa opowiada niesamowitą historię relacji polsko-amerykańsko-żydowskich. Pod wieloma względami ta sala zatacza pewien krąg. Weźmy na przykład braci Warner. Pochodzili z małego miasteczka w połodniowo-środkowej Polsce. Przybyli do Ameryki nie mając nic. Zbudowali firmę filmową o globalnej skali, a teraz jesteśmy tutaj, w kraju ich pochodzenia, w Muzeum POLIN, które oddaje hołd - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Z okazji 100. rocznicy powstania Studia Warner Bros. Pictures, w ramach tej części wystawy zostały przedstawione historie i sylwetki braci Warner - Alberta, Sama, Jacka i Harry’ego, polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia urodzonych w Krasnosielcu na Mazowszu. Bracia, po sprzedaniu rodzinnej posiadłości oraz zegarka ojca, zdobyli wystarczające fundusze, by zakupić projektor. Dwadzieścia lat później, w 1923 roku, założyli wytwórnię filmową, która obecnie jest jedną z największych na świecie. Warner Bros. jest producentem lub dystrybutorem tysięcy filmów fabularnych, w tym takich klasycznych produkcji jak "Casablanca", "Sokół maltański", "Buntownik bez powodu","Brudny Harry", "Batman", "Zabójcza broń", "Matrix" czy ekranizacje "Harry’ego Pottera". W wytwórni pracowały i nadal pracują największe gwiazdy przemysłu filmowego.

Dyrektor generalny spółki Warner Bros. Discovery, David Zaslav, miał okazję zobaczyć wystawę 17 kwietnia podczas swojej wizyty w Polsce, która potrwa do środy 19 kwietnia.

Bracia Warner i Bobby Jones
Bracia Warner i Bobby Jones
Bracia Warner i Bobby Jones
Źródło: Getty Images

Wystawy w POLIN na 80. rocznicę rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Tego samego dnia David Zaslav zobaczył także ekspozycję zatytułowaną "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim", która miała swoją inaugurację w dniu rocznicy wybuchu powstania. Wystawa poświęcona jest historiom i przeżyciom cywilów podczas zrywu, opartym na ich własnych relacjach z pamiętników i dzienników.

Skupia się na tragicznych wydarzeniach, które dotknęły około 50 tysięcy cywilów, ukrywających się w bunkrach i skrytkach podczas powstania w getcie warszawskim. Warto zaznaczyć, że będzie to pierwsza wystawa o powstaniu w getcie, przedstawiona z perspektywy cywilów. Partnerami wystawy są TVN Warner Bros. Discovery oraz kanał TVN24. Wstęp do wystawy poprzedzi specjalny film produkcji TVN24, stanowiący wprowadzenie do historii getta warszawskiego.

Podczas specjalnego wydarzenia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przemówienia wygłoszą m.in. dyrektor generalny Warner Bros. Discovery David Zaslav, prezes i dyrektor zarządzająca Warner Bros. Discovery w Polsce oraz CEO TVN Kasia Kieli, dyrektor Muzeum POLIN Zygmunt Stępiński oraz przewodniczący Rady Muzeum POLIN Marian Turski.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Fundacja TVN 1,5%
Fundacja TVN 1,5%
podziel się:

Pozostałe wiadomości