Kamery "Co za Tydzień" pojawiły się na Czantorii, gdzie bacznie przyglądały się poczynaniom turystów i narciarzy. Moc atrakcji, jedne z najlepszych tras w Polsce i niepowtarzalna atmosfera sprawiają, że Śląskie staje się ulubionym miejscem wypoczynkowym Polaków.
Projekt Zima powrócił. Co w tym roku czekało na turystów?
"Mamy znakomity Teatr Śląski, najważniejszy teatr dramatyczny w województwie, jeden z ważniejszych teatrów w Polsce. Mamy Operę Śląską po remoncie, mamy Teatr Rozrywki, mamy wspaniały NOSPR. [...] Promujemy "śląskość" na różne sposoby, no a robimy przedstawienia, które pokazują Śląsk trochę z innej perspektywy. I pokazują, że warto być Ślązakiem i być z tego dumnym. " - powiedział Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach.
Mówiąc o Śląskiem nie można pominąć Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk będącego wizytówką województwa. Działają od ponad 70 lat. Ze swoim repertuarem odwiedzili 44 kraje na 5 kontynentach.
"Województwo śląskie jest bardzo bogate kulturowo. Cieszę się z tego, że Zespół Pieśni i Tańca Śląsk mocno wpisuje się w ofertę województwa śląskiego. Promujemy nasz region wszędzie, gdzie tylko to możliwe, ale warto pamiętać, że jako jedna z nielicznych instytucji w Polsce, zespół jest taką instytucją na kółkach, która dojeżdża też do swoich odbiorców, do swoich widzów. No ale oczywiście koncerty to jedna kwestia, promocyjnie staramy się wszędzie wygrywać nasz region, nasze województwo, jak to tylko możliwe, od tej strony artystycznej, ale też edukacyjnej, no i turystycznej" - mówi Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
Dla tych, którzy chcieliby odbyć podróż w czasie, proponujemy wizytę w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie". To położona w Parku Śląskim oaza spokoju w centrum aglomeracji. Można tutaj poznać zwyczaje i obyczaje naszych przodków i zobaczyć, jak przed wieloma laty wyglądało życie na wsi.
Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny gościł także w Ustroniu na Czantorii podczas projektu Zima. Odwiedzający strefę Województwa Śląskiego w miasteczku TVN mogli wziąć udział w warsztatach zorganizowanych przez pracowników muzeum. Podczas projektu Zima w Ustroniu Olivier Janiak spotkał się z Kajetanem Kajetanowiczem, jednym z najbardziej utytułowanych kierowców rajdowych w Polsce.
"Mieszkam tu od urodzenia i uwielbiam tutaj wracać. Tutaj właśnie się regeneruję, ładuję akumulatory. Kocham to miejsce. [...] Czy to Meksyk, Japonia, czy Chile, Kenia, rajd safari, z którego wracamy już kilka lat z rzędu, to zawsze tutaj jest najlepiej. [...] Jest tu dużo atrakcji, ale ja cenię sobie najbardziej to, że mieszkając nawet w centrum, w ciągu kilku minut jazdy samochodem znajduję się w takim miejscu, gdzie nie spotkam nikogo przez kilka godzin. To sobie cenię najbardziej. Można powiedzieć, że mam wszystko to, czego potrzebuję.
Na miłośników białego szaleństwa czekają na Czantorii jedne z najdłuższych tras zjazdowych w Beskidach. To ośrodek narciarski, który przyciąga całe rodziny od wielu lat.
"Tutaj powstała pierwsza trasa zjazdowa właśnie w latach dwudziestych XX wieku na Czantorii. Pierwsze zawody narciarskie odbyły się właśnie tutaj 111 lat temu. W 1937 roku zbudowano w Ustroniu pierwszą skocznię narciarską. To były zalążki tej infrastruktury sportowej" - powiedziała Bożena Kubień z Towarzystwa Miłośników Ustronia.
Zima na sportowo? Zobaczcie propozycje dla turystów odwiedzających województwo śląskie
Jest tutaj wiele opcji na rozmaite formy rekreacji. W chłodniejsze pory roku prym wiodą sporty zimowe, ale to niejedyne atrakcje, które tutaj macie dla turystów i przyjezdnych.
"Zapraszamy na zimowe wejście w krótkich gaciach. Wchodzi się na szczyt Czantorii. Oczywiście to nie jest wymóg, można w tych dłuższych też być. Wiadomo, wszystko w granicach rozsądku i zdrowia, bo to zdrowie jest dla nas jednak najważniejsze. Natomiast wszyscy ci szaleni, którzy chcą wyskoczyć na Czantorię w krótkich gaciach, no to mogą i faktycznie jest ich coraz więcej. Naprawdę jest to impreza godna uwagi.
W Ustroniu możemy zajrzeć też do naturalnego świata zwierząt i zobaczyć je z bliska. Leśny Park Niespodzianek jest otwarty dla turystów przez cały rok.
"W Polsce mamy tyle fajnych miejsc, tyle fajnych ludzi. Dzisiaj tutaj na stoku jeździ narciarz, który ma na imię Adam. Ma 91 lat i koleś cały czas śmiga na dechach. Przejechał, pozdrowił, pomachał. [...] Nie jestem tu pierwszy raz. Ustroń to bardzo fajne miejsce, ciekawe miejsce, ale też miejsce dla każdego. I to jest też miejsce, gdzie można wypocząć z całymi rodzinami. Myślę, że ten kierunek to jest dobry kierunek" - dodał na koniec dziennikarz Bartek Jędrzejak.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na Instagramie, Facebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.
- Sylwia Gliwa w sensualnej sesji zdjęciowej. Tak odważnie jeszcze nie było
- Martyna Wojciechowska w krótkich włosach i mocnym makijażu. "Polecam mnie nie naśladować"
- Katarzyna Warnke o życiu uczuciowym po rozwodzie. "Jestem w pewnym zawieszeniu"
Źródło zdjęcia głównego: Screen z programu "Co za Tydzień"