Teatr Słowackiego w Krakowie pomaga uchodźcom z Ukrainy

Teatr Słowackiego w Krakowie pomaga uchodźcom
Co za Tydzień: Mateusz Janicki o pomocy uchodźcom
Źródło: cozatydzien.tvn.pl
W najnowszym odcinku "Co za Tydzień" mieliśmy okazję się przekonać, jak Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie dołączył do pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przy okazji widzowie mogli zobaczyć zwyczaj czyszczenia żyrandola, ważącego 800 kg.

Do Teatru Słowackiego trudno się dostać na słynny już spektakl "Dziady", ale twórcy zapraszają widzów na inne wydarzenia. Jedną z tradycji teatru jest możliwość zobaczenia okazałego, ważącego 800 kg żyrandola z bliska. Jest to możliwe przy okazji konserwacji i wymiany żarówek.

Tradycja czyszczenia żyrandola w Teatrze Słowackiego

- To jest nasz rytuał, święto, które odbywa się w Teatrze Słowackiego od 1893 roku, raz na dwa lata, tylko nie zawsze było dostępne dla widzów. Od paru lat jest to święto dostępne dla wszystkich, którzy chcą tu przyjść — mówił dyrektor teatru Krzysztof Głuchowski.

W rozmowie z ekipą "Co za Tydzień" Marian Dziędziel dodał:

- Przez tyle lat ja nie byłem nigdy na opuszczeniu tego żyrandola, bo jak to było, to mnie nie było. To jest ten pierwszy raz, kiedy go widzę z bliska. Jest piękny. Nie raz zastanawiałem się, co by było gdyby spadł, a widownia pełna, ale odrzucałem tę myśl. To jest niemożliwe, żeby tak się stało w Teatrze Słowackiego — powiedział aktor.

Dyrektor placówki Krzysztof Głuchowski zaznaczył, że to nie jedyna atrakcja, jaka czeka na widzów w teatrze.

- Mamy taką małą uroczystość, gdzie córka naszego 8. dyrektora pana Juliusza Osterwy — Maria Osterwa-Czekaj, przekaże do naszych zbiorów drugie wydanie paryskich "Dziadów" Adama Mickiewicza z 1833 roku i orkiestra zacznie koncert, do którego będzie powoli ręcznie wciągany żyrandol — zaznaczył.

Całą rozmowę zobaczycie tutaj:

CZT teatr slowackiego dziady
Co za Tydzień: Teatr Słowackiego w Krakowie pomaga uchodźcom z Ukrainy
Co za Tydzień: Teatr Słowackiego w Krakowie pomaga uchodźcom z Ukrainy

Pracownicy teatru pomagają uchodźcom z Ukrainy

Zespół teatru aktywnie włączył się w pomoc zaatakowanej Ukrainie. Mateusz Janicki, który od lat związany jest z teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, powiedział:

- Możemy robić coś od siebie, możemy robić to, co potrafimy. Zaśpiewać na scenie i wykrzyczeć nasz ból i naszą solidarność z Ukrainą, ale nasz teatr robi też konkretną pracę. Przy ulicy Radziwiłłowskiej 3 działa centrum razem ze stowarzyszeniem Salam Lab. Teatr w Krakowie zaangażował się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, każdy może tam przyjść, dostanie tam ciepły posiłek, dostanie tam informacje, a także możliwość noclegu. Mam nadzieję, że chociaż w ten sposób będziemy w stanie przytulić chociaż trochę naszych braci Ukraińców — powiedział Mateusz Janicki.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tu:

podziel się:

Pozostałe wiadomości