Jacek Kawalec wokalistą w Budce Suflera. Jak rodzina zareagowała na jego decyzję? [TYLKO U NAS]

Jacek Kawalec będzie śpiewał w Budce Suflera
Jacek Kawalec w Budce Suflera
Źródło: Andras Szilagyi/mwmedia
Jacek Kawalec został nowym wokalistą zespołu Budka Suflera. Dla niektórych fanów legendarnej grupy było to zaskoczenie. Aktor śpiewa od lat, ale czeka go spore wyzwanie i przeprawa przez krytykę. W rozmowie z Kaliną Szymankiewicz z serwisu cozatydzien.tvn.pl artysta zmierzył się z obawami odbiorców i szczerze opowiedział o tym, co mu w duszy gra. Rodzina bardzo dobrze zna jego rockowe zacięcie.

Jacek Kawalec już rozpoczął próby z Budką Suflera. Zespół zagra z nowym wokalistą podczas 30. Finału WOŚP, który odbędzie się 30 stycznia w Legnicy. W planach artyści mają również nagranie wspólnej płyty. Jacek Kawalec musi liczyć się teraz z zaciekawieniem sympatyków legendarnego zespołu. Niektórzy fani Budki Suflera zastanawiają się, czy aktor zaprezentuje coś więcej niż poprawny wokal.

Ania Świątczak o premierze nowej płyty
Ania Świątczak w rozmowie z Aleksandrą Czajkowską dla serwisu cozatydzien.tvn.pl powiedziała o premierze najnowszej płyty.
Źródło: Co za Tydzień

Jacek Kawalec w Budce Suflera. Z czym musi się teraz zmierzyć?

Kalina Szymankiewicz, serwis cozatydzien.tvn.pl: Jest pan znanym aktorem, od lat pracującym również wokalnie, ale informacja o dołączeniu do Budki Suflera wywołała duże zaskoczenie wśród fanów.

Śpiewam od zawsze. W latach 90. nagrałem rockową płytę z sonetami Szekspira w oryginalnej, staroangielskiej wersji językowej. Można posłuchać jej w serwisie YouTube, nosi nazwę "Be my love". W sieci jest dużo moich nagrań, od kilku lat regularnie koncertuję z różnymi projektami muzycznymi. Pierwszy z nich to projekt "Joe Cocker śpiewa Jacek Kawalec z orkiestrą". Kolejny to "Muzyczne twarze Kawalca" - śpiewam covery, ale potrafię też bawić się formą i rozmawiać z publicznością. Naśladuję oryginały, ale staram się przemycać autorskie rzeczy, np. Piosenkę pt. "Dziewczyna trudna jak poniedziałek", do której napisałem tekst.

Ma pan zatem bogate doświadczenie sceniczne. Czy mimo tego, dołączenie do Budki Suflera jest dla pana jakąś życiową rewolucją?

Zupełnie nie, choć na pewno będę musiał zrobić w swoim życiu dużo więcej miejsca na aktywności z Budką Suflera. Traktuję to tak jak koledzy z zespołu, czyli bardzo poważnie. Pewne rzeczy wymagają jeszcze doprecyzowania, przegadujemy je, ale zaczynamy już pracę nad nowym albumem, który będzie się składał wyłącznie z kompozycji nieżyjącego Romualda Lipki. Słuchaczy czeka zupełnie nowy materiał, to są nigdzie niepublikowane kompozycje. Ale istotne jest to, że nie tylko ja będę uczestniczył w tym projekcie jako wokalista. Zespół w dalszym ciągu współpracuje z Robertem Żaczyńskim, który jest wokalistą Budki od kilku lat, oraz z Ireną Michalską, młodą artystką, z którą będę wykonywał dwa duety.

Czeka pana trasa koncertowa z nową płytą. Jest pan przygotowany na taki wysiłek?

Oczywiście, że tak. Od ponad 20 lat jestem tzw. wolnym strzelcem. Nie jestem na etacie w teatrze, gram w kilku spektaklach, ale sam zawsze decyduję o tym, ile jestem w stanie zagrać. Nie chcę zrezygnować ze swojej ścieżki aktorskiej, bo kocham to robić. Myślę, że da się te dwa światy pogodzić. Koncerty odbywają się głównie w weekendy. W pandemii intensywność koncertowania jest dużo mniejsza, więc będzie czas na tworzenie płyty.

Czuje pan wsparcie rodziny? Jak żona i dzieci zareagowały na nowy rozdział w pana karierze?

Moja rodzina zna mnie od rockowej strony. Swoje 60. urodziny obchodziłem w ten sposób, że dałem dla przyjaciół i znajomych trzygodzinny koncert rockowy. Wspaniale to wspominam. Wszyscy się wspieramy. Moje dzieci też funkcjonują w artystycznym świecie, ale poszły w trochę innym kierunku.

Czym się zajmują?

Moja córka od lat pracuje w branży filmowej. Jest odpowiedzialna za produkcję. Mieszka i pracuje w Londynie. Syn skończył tam studia z produkcji muzycznej. Teraz jest z nami w Polsce. Jest twórcą świetnych bitów, miksuje muzykę. Ale porusza się w innej estetyce, która nie jest mi tak bliska. Woli muzykę elektroniczną, hip-hop. Jestem dumny ze swoich dzieci. Moja córka ma już za sobą spory sukces. Odegrała istotną funkcję w zespole odpowiedzialnym za efekty wizualne w filmie "Księga Dżungli", który otrzymał Oscara właśnie w tej kategorii.

Powrócę do świętowania pana 60. urodzin. Wiek ma dla pana jakieś znaczenie?

Moim ideałem emeryta jest Mick Jagger (śmiech). Tak sobie wyobrażam siebie, jako starszego człowieka. Mam świadomość upływającego czasu, nie jestem młodzieńcem, ale nie wstydzę się swojego wieku. Wręcz przeciwnie, uważam, że to ogromny bagaż życiowy, który pracuje na moją korzyść. Dopóki zdrowie dopisuje, to nie mam z tym problemu. Bardzo o nie dbam, prawie codziennie wsiadam na rower i robię około 30 kilometrów. Wykorzystuje czas i uczę się piosenek, mając słuchawki w uszach.

Dalsza część rozmowy pod nagraniem. Posłuchaj, jak Jacek Kawalec interpretuje Szekspira.

Jacek Kawalec o przyszłości w Budce Suflera

Ma pan rockandrollową duszę?

Na pewno to jest to, co mnie kręci od dziecka. Z powodu tej muzyki, jako 12-latek zacząłem uczyć się języka angielskiego, bo chciałem dowiedzieć się, o czym śpiewa zespół Pink Floyd.

Czyli jest panu bliski wizerunek i życie rockowego muzyka?

Oczywiście jako młody chłopak lubiłem zaszaleć, ale to jest naturalna rzecz dla każdego człowieka, że z wiekiem łagodnieje. Natomiast ta muzyka zawsze we mnie grała i ją kocham po prostu. Co nie znaczy, że nie lubię posłuchać dobrego jazzu.

Muzyka rockowa kojarzy się z buntem. Ma go pan w sobie?

Mam w sobie niezgodę na niesprawiedliwość. Ale jako dojrzały facet nie posługuję się już agresją, jaką mogłem mieć jako dzieciak, kiedy ganiałem się z "zomowcami" i rzucaliśmy w siebie różnymi ciężkimi przedmiotami. Dojrzałem do tego, że są bardziej cywilizowane sposoby rozwiązywania konfliktu. Zgadzam się, że energia rockowa na scenie bierze się z jakiegoś buntu. Jednak dziś wolę uwolnić ją i wykrzyczeć na scenie, zamiast używać siły.

Decyzja Budki Suflera i zaangażowanie pana w roli nowego wokalisty wywołała wśród fanów kontrowersje. Jest pan gotowy się z nimi zmierzyć?

Przede wszystkim nie zamierzam nikogo naśladować, bo nie na tym ma to polegać. Jako zespół będziemy kładli nacisk na nowy repertuar, który będę śpiewał po swojemu. Oczywiście dawne przeboje Budki Suflera będę starał się wykonywać z dużym szacunkiem dla tych wersji, które publiczność zna i kocha. Na pewno będę chciał, aby wszystko było prawdziwe i zgodne z moimi emocjami.

Marzy pan o tym, aby zostać w zespole na dłużej?

Jeżeli nowy materiał spodoba się publiczności, to na pewno nagramy więcej niż jedną płytę. Materiału skomponowanego przez Romualda Lipko jest sporo i są to piękne utwory. Bardzo proszę o trochę cierpliwości i ocenę płyty oraz mojego zaangażowania w projekt, jak już materiał się ukaże.

Internauci zastanawiają się, co może pan wnieść nowego do zespołu. Są przekonani o pańskich umiejętnościach wokalnych, ale boją się zwykłego naśladownictwa i odwzorowania stylu Krzysztofa Cugowskiego.

Mam zamiar być jednym z wielu wokalistów Budki Suflera, nie sądzę, żeby chodziło tu o jakieś wyścigi. Publiczność sama wybiera, jakie piosenki kocha i chce zaśpiewać razem z artystami na koncertach. Na pewno nie zamierzam niczego psuć. Jeśli chodzi o Krzysztofa Cugowskiego, to darzę go ogromnym szacunkiem i mam dla niego dużo dobrej energii.

Chciałby pan przejść do historii jako jeden ze słynnych wokalistów Budki Suflera?

Nie myślę o tym w kategorii pozostawienia po sobie jakichś śladów w historii. W tej chwili zadowala mnie pozytywna reakcja publiczności, która nie znała mnie od muzycznej strony. Czuję przy tym wielką radość. Zależy mi na tym, aby być dobrą oprawą dla tych pięknych kompozycji, które stworzył Romuald Lipko i jeśli rozmawiamy o historii, to jemu należy się największy hołd.

Posłuchaj, jak aktor śpiewa przebój zespołu Pink Floyd we własnym tłumaczeniu.

Przeczytaj więcej:

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Źródło zdjęcia głównego: Andras Szilagyi/mwmedia

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Ujawniamy tajemnice nowego programu Małgorzaty Rozenek-Majdan. Kulisy ekstremalnych zmagań

Ujawniamy tajemnice nowego programu Małgorzaty Rozenek-Majdan. Kulisy ekstremalnych zmagań

Joanna Jędrzejczyk o szukaniu idealnego partnera. "Często jesteśmy zaślepieni na prawdziwą miłość"

Joanna Jędrzejczyk o szukaniu idealnego partnera. "Często jesteśmy zaślepieni na prawdziwą miłość"

Anna Guzik o tremie, rytuałach i oglądaniu siebie na ekranie. "Trudno zaakceptować swój wizerunek" [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o tremie, rytuałach i oglądaniu siebie na ekranie. "Trudno zaakceptować swój wizerunek" [TYLKO U NAS]

Zuzanna Bernat szczerze o rodzinie. Wspomniała najsmutniejszy moment w życiu. "Jest mi bardzo ciężko" [TYLKO U NAS]

Zuzanna Bernat szczerze o rodzinie. Wspomniała najsmutniejszy moment w życiu. "Jest mi bardzo ciężko" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke ma na koncie rolę życia? Zdradziła, w czym nigdy nie zagra [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke ma na koncie rolę życia? Zdradziła, w czym nigdy nie zagra [TYLKO U NAS]

Małgorzata Rozenek o prezencie na 18. urodziny syna i jego wyprowadzce. "Trudny moment" [TYLKO U NAS]

Małgorzata Rozenek o prezencie na 18. urodziny syna i jego wyprowadzce. "Trudny moment" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o wymarzonej roli. Wspomniał o "Ojcu Chrzestnym"  [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o wymarzonej roli. Wspomniał o "Ojcu Chrzestnym" [TYLKO U NAS]

Marta Wierzbicka o powrocie do "Na Wspólnej". Zdradziła kulisy nagrywania scen intymnych

Marta Wierzbicka o powrocie do "Na Wspólnej". Zdradziła kulisy nagrywania scen intymnych

Lidia Sadowa o rodzinie, pracy w czasie ciąży i roli w "Na Wspólnej". Co było największym wyzwaniem? [TYLKO U NAS]

Lidia Sadowa o rodzinie, pracy w czasie ciąży i roli w "Na Wspólnej". Co było największym wyzwaniem? [TYLKO U NAS]

Monika Miller wzięła ślub? Zdjęcia w białej sukni zaskoczyły internautów [TYLKO U NAS]

Monika Miller wzięła ślub? Zdjęcia w białej sukni zaskoczyły internautów [TYLKO U NAS]

Klaudia El Dursi o relacji z byłym partnerem. "Trzeba wiele rzeczy wybaczyć i zaakceptować"

Klaudia El Dursi o relacji z byłym partnerem. "Trzeba wiele rzeczy wybaczyć i zaakceptować"

Andrzej Kosmala o trudnych momentach i ostatnich słowach Krzysztofa Krawczyka [TYLKO U NAS]

Andrzej Kosmala o trudnych momentach i ostatnich słowach Krzysztofa Krawczyka [TYLKO U NAS]

Robert Motyka o rodzinie, karierze i związku. "Musiałem pokazać, że jestem pracowity" [TYLKO U NAS]

Robert Motyka o rodzinie, karierze i związku. "Musiałem pokazać, że jestem pracowity" [TYLKO U NAS]

"Pokonaj mnie, jeśli potrafisz". Z kim zmierzy się Małgorzata Rozenek-Majdan? Oto pierwsza trójka

"Pokonaj mnie, jeśli potrafisz". Z kim zmierzy się Małgorzata Rozenek-Majdan? Oto pierwsza trójka

Jakub Tofil o życiu prywatnym i trudnej roli w "Na Wspólnej". "Nadal się obawiam" [TYLKO U NAS]

Jakub Tofil o życiu prywatnym i trudnej roli w "Na Wspólnej". "Nadal się obawiam" [TYLKO U NAS]

Andrzej i Katarzyna Gąsienicowie zaskoczyli wiadomością o rozwodzie. "Życie ma się jedno" [TYLKO U NAS]

Andrzej i Katarzyna Gąsienicowie zaskoczyli wiadomością o rozwodzie. "Życie ma się jedno" [TYLKO U NAS]

Michał Koterski ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu. "Źle o sobie przez to myślałem"

Michał Koterski ujawnił, że jest osobą w spektrum autyzmu. "Źle o sobie przez to myślałem"

Księżna Kate i król Karol odbyli tajne spotkanie? Na jaw wychodzą szczegóły

Księżna Kate i król Karol odbyli tajne spotkanie? Na jaw wychodzą szczegóły

Katarzyna Warnke o macierzyństwie i relacji z rodzicami. "Nie było kumplowania się" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o macierzyństwie i relacji z rodzicami. "Nie było kumplowania się" [TYLKO U NAS]

Izabela Kuna o pogoni za doskonałością. "Wydawało mi się, że nie jestem wystarczająco dobra"

Izabela Kuna o pogoni za doskonałością. "Wydawało mi się, że nie jestem wystarczająco dobra"

Anna Guzik o krytyce, rodzinie i planach na przyszłość. "Najbliżsi są lustrem tego, co udało się zrobić"

Anna Guzik o krytyce, rodzinie i planach na przyszłość. "Najbliżsi są lustrem tego, co udało się zrobić"

Monika Goździalska o show-biznesie i hejcie. "Przypłaciłam to ciężką depresją"

Monika Goździalska o show-biznesie i hejcie. "Przypłaciłam to ciężką depresją"

Zuzanna Bernat o radzeniu sobie z hejtem, aktorstwie, relacji z mamą i budowaniu pewności siebie. "Nie miałam jej" [WYWIAD]

Zuzanna Bernat o radzeniu sobie z hejtem, aktorstwie, relacji z mamą i budowaniu pewności siebie. "Nie miałam jej" [WYWIAD]

Daria Widawska o tremie przed spektaklami i wymarzonej roli. "Muszę czuć trochę adrenaliny"

Daria Widawska o tremie przed spektaklami i wymarzonej roli. "Muszę czuć trochę adrenaliny"

Waldemar Obłoza o roli Romana w "Na Wspólnej". "Nawet ciotka czasami się myliła" [TYLKO U NAS]

Waldemar Obłoza o roli Romana w "Na Wspólnej". "Nawet ciotka czasami się myliła" [TYLKO U NAS]

Joanna Brodzik szczerze o aktorstwie, marzeniach i wieku. "Wciąż jeszcze słyszę, że wyglądam za młodo"

Joanna Brodzik szczerze o aktorstwie, marzeniach i wieku. "Wciąż jeszcze słyszę, że wyglądam za młodo"

Radosław Pazura o podtrzymaniu ognia w związku. Ma na to przepis? [TYLKO U NAS]

Radosław Pazura o podtrzymaniu ognia w związku. Ma na to przepis? [TYLKO U NAS]

Przemysław Klima nowym jurorem "MasterChefa". Co wiemy o 13. sezonie programu?

Przemysław Klima nowym jurorem "MasterChefa". Co wiemy o 13. sezonie programu?

Tomasz Jakubiak marzy o powiększeniu rodziny. Co na to jego żona? Zobaczcie wideo [TYLKO U NAS]

Tomasz Jakubiak marzy o powiększeniu rodziny. Co na to jego żona? Zobaczcie wideo [TYLKO U NAS]

Agata Kulesza na studiach była szefową fuksówki. "Starała się być groźną, surową"

Agata Kulesza na studiach była szefową fuksówki. "Starała się być groźną, surową"

Julia Wieniawa zdradza, jak zareagowała na propozycję dołączenia do "Mam talent!". "Zastanawiałam się" [TYLKO U NAS]

Julia Wieniawa zdradza, jak zareagowała na propozycję dołączenia do "Mam talent!". "Zastanawiałam się" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Jankiem Pirowskim i "Mam Talent". "W końcu mam mocno trafioną parę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Jankiem Pirowskim i "Mam Talent". "W końcu mam mocno trafioną parę" [TYLKO U NAS]

2. urodziny serwisu Co za Tydzień TVN Online. Poznaj naszą redakcję!

2. urodziny serwisu Co za Tydzień TVN Online. Poznaj naszą redakcję!

Aleksandra Popławska chciałaby wystąpić z córką na ekranie? Zaskakujące słowa [TYLKO U NAS]

Aleksandra Popławska chciałaby wystąpić z córką na ekranie? Zaskakujące słowa [TYLKO U NAS]

Anna Senkara i Sandra Hajduk o łączącej je relacji. "Obie mamy charaktery" [TYLKO U NAS]

Anna Senkara i Sandra Hajduk o łączącej je relacji. "Obie mamy charaktery" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak zaskakująco o karierze. "Zostałam wrzucona na głęboką wodę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak zaskakująco o karierze. "Zostałam wrzucona na głęboką wodę" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Chylińska o dzieciństwie i braku wsparcia. "Nie widzieli we mnie nikogo" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Chylińska o dzieciństwie i braku wsparcia. "Nie widzieli we mnie nikogo" [TYLKO U NAS]

Olivier Janiak o wychowaniu synów. "Dopóki mają taką potrzebę, to myślę, że nie jest najgorzej" [TYLKO U NAS]

Olivier Janiak o wychowaniu synów. "Dopóki mają taką potrzebę, to myślę, że nie jest najgorzej" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska otworzyła się na temat dzieci. "Dużo bardziej boję się o moją córkę" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska otworzyła się na temat dzieci. "Dużo bardziej boję się o moją córkę" [TYLKO U NAS]

Bogna Sworowska zdradziła swój sekret. Wiemy, jak zachowuje dobrą formę. "Wiek to tylko numer" [TYLKO U NAS]

Bogna Sworowska zdradziła swój sekret. Wiemy, jak zachowuje dobrą formę. "Wiek to tylko numer" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska zrezygnowała z macierzyństwa. "Zderzam się z potwornym hejtem" [TYLKO U NAS]

Ewa Chodakowska zrezygnowała z macierzyństwa. "Zderzam się z potwornym hejtem" [TYLKO U NAS]

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Janem Pirowskim. "Powiedział, że się mnie trochę boi"

Agnieszka Woźniak-Starak o relacji z Janem Pirowskim. "Powiedział, że się mnie trochę boi"

Marcela Leszczak i Michał Koterski zaskakująco o synu. Pójdzie w ich ślady? [TYLKO U NAS]

Marcela Leszczak i Michał Koterski zaskakująco o synu. Pójdzie w ich ślady? [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska wspomniała swoje nastoletnie lata. "Wydawało mi się, że jestem pępkiem świata" [TYLKO U NAS]

Dorota Szelągowska wspomniała swoje nastoletnie lata. "Wydawało mi się, że jestem pępkiem świata" [TYLKO U NAS]

Marcin Prokop zaskoczył słowami o Julii Wieniawie. "Mogę się od niej sporo nauczyć" [TYLKO U NAS]

Marcin Prokop zaskoczył słowami o Julii Wieniawie. "Mogę się od niej sporo nauczyć" [TYLKO U NAS]

Najlepsze cytaty z programu "Kuchenne Rewolucje". "Dlaczego wy trujecie ludzi?" 

Najlepsze cytaty z programu "Kuchenne Rewolucje". "Dlaczego wy trujecie ludzi?" 

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Jak potoczyły się losy wszystkich par z 3. sezonu?

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Jak potoczyły się losy wszystkich par z 3. sezonu?

"Mówię Wam" – nowy program w TVN7. Mateusz Hładki zaprasza na show-biznesowy przegląd wydarzeń

"Mówię Wam" – nowy program w TVN7. Mateusz Hładki zaprasza na show-biznesowy przegląd wydarzeń

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Dzieci Małgorzaty Sochy nie zostają z babcią. Aktorka wyjaśniła, dlaczego nie powierza ich mamie

Dzieci Małgorzaty Sochy nie zostają z babcią. Aktorka wyjaśniła, dlaczego nie powierza ich mamie

Chwile grozy w "The Traitors. Zdrajcy". Uczestniczki miały wypadek. "Pomyślałyśmy, że to była kula"

Chwile grozy w "The Traitors. Zdrajcy". Uczestniczki miały wypadek. "Pomyślałyśmy, że to była kula"

Joanna Jabłczyńska o kradzieży wizerunku i tropieniu oszustów. "Nie mamy szansy się ochronić" [TYLKO U NAS]

Joanna Jabłczyńska o kradzieży wizerunku i tropieniu oszustów. "Nie mamy szansy się ochronić" [TYLKO U NAS]

Ramówka TVN na wiosnę 2024. Co zobaczymy na antenie? Nowe programy i kontynuacje

Ramówka TVN na wiosnę 2024. Co zobaczymy na antenie? Nowe programy i kontynuacje