Film "Doppelgänger. Sobowtór" to produkcja osadzona w realiach przełomu lat 70. i 80., która pokazuje widzom życie po obu stronach żelaznej kurtyny. Akcja toczy się w dwóch różnych miejscach – w tętniącym życiem Strasburgu oraz w Gdańsku. Skupia się na losach dwóch głównych bohaterów: Hansa Steinera (w tej roli Jakub Gierszał) i Jana Bitnera (w tej roli Tomasz Schuchardt).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
"Doppelgänger. Sobowtór" – o czym jest film?
"Doppelgänger. Sobowtór" to ambitna produkcja międzynarodowa, która łączy w sobie elementy szpiegowskiego thrillera z refleksją nad tożsamością i losami ludzi działających w skomplikowanych realiach historycznych.
Hans Steiner mieszka na Zachodzie, w Strasburgu, gdzie czerpie korzyści z możliwości oferowanych przez wolny świat. Staje się częścią lokalnej społeczności, ale równocześnie jest zaangażowany w tajną działalność szpiegowską. Z kolei Jan Bitner to zwykły mężczyzna z Gdańska, pracujący w stoczni i prowadzący życie rodzinne. Chociaż pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, to odkrywają tajemnicę, która zmusi ich do konfrontacji ze swoimi wewnętrznymi słabościami i namiętnościami. Obydwaj staną w obliczu pytania o swoją tożsamość.
"Metoda Doppelgänger, która daje tytuł filmowi, jest rzadką i ryzykowną formą działania szpiegów. Osoby działające w ten sposób wtapiają się w społeczeństwo, korzystając ze zmienionych personaliów. Historia filmu osadzona jest w czasach żelaznej kurtyny, a "wtórnicy" tacy jak główni bohaterowie ryzykowali wykrycie oraz surowe konsekwencje, włącznie z karą śmierci" – wyjaśnił reżyser Jan Holoubek.
Jan Holoubek wcześniej także pracował nad produkcjami inspirowanymi prawdziwymi wydarzeniami, takimi jak "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" i "Wielka woda".
W "Doppelgänger. Sobowtór" oprócz Jakuba Gierszała i Tomasza Schuchardta występują także między innymi Wiktoría Gorodeckaja, Katarzyna Herman, Andrzej Seweryn, Emily Kusche, Joachim Raaf, Nathalie Richard i Jessica McIntyre. Film został zrealizowany w różnych lokalizacjach, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Bydgoszczy oraz Toruniu.
Producentem filmu jest TVN Warner Bros. Discovery, a produkcja współfinansowana jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – kiedy się odbędzie?
Kolejna odsłona Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych już wkrótce! Tegoroczna, 48. edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 18 do 23 września 2023 roku i zapewni widzom wiele udanych seansów i spotkań z twórcami.
W programie festiwalu, oprócz konkursu głównego, znalazły się także sekcje pozakonkursowe oraz wydarzenia towarzyszące, w tym rozmowy z twórcami i branżowe spotkania, stworzą wyjątkową atmosferę sprzyjającą wymianie myśli i doświadczeń.
Jednym z najbardziej wyczekiwanych tytułów tegorocznej edycji jest oczywiście "Doppelgänger. Sobowtór", ale nie tylko. Kontynuacja wielokrotnie nagradzanego filmu "Różyczka" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego również znajduje się wysoko na liście oczekiwanych premier. "Różyczka 2" to historia Joanny, córki pisarza inwigilowanego przez SB. Film porusza trudne tematy, wokół których skupiają się znakomici aktorzy: Magdalena Boczarska, Janusz Gajos i Robert Więckiewicz.
Nie zabraknie również produkcji animowanych i dramatów psychologicznych. Malarska animacja "Chłopi" czy "Imago" w reżyserii Olgi Chajdas oraz "Kos" w reżyserii Pawła Maślony to kolejne pozycje w konkursie, które z pewnością wzbudzą emocje.
Festiwal nie stroni także od filmów inspirowanych prawdziwymi historiami. "Figurant" w reżyserii Roberta Glińskiego przeniesie nas w świat agentów i politycznych intryg, a "Raport Pileckiego" w reżyserii Krzysztofa Łukasiewicza opowie o życiu bohatera II wojny światowej, rotmistrza Witolda Pileckiego.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.
Czytaj też:
- 8 mało znanych faktów o Whitney Houston. Gdyby żyła, skończyłaby 60 lat
- Nie żyje wybitny muzyk Robbie Robertson. Był bohaterem słynnego filmu Martina Scorsese
- "Kanapowczynie" od września na antenie TTV
Autor: Kamila Jamrożek
Źródło zdjęcia głównego: Mat. prasowe