Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zapowiada się niezwykle obiecująco, a filmy biorące udział w Konkursie Głównym przyciągają uwagę swoją różnorodnością tematyczną i wybitnymi obsadami. Wśród 16 produkcji, które wezmą udział w Konkursie Głównym, znajdują się wyłącznie premiery, co budzi ogromne zainteresowanie wśród widzów. Na które filmy najbardziej czekamy?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:
Festiwale filmowe
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2023 – kiedy się odbędzie? Zasady
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych (FPFF) to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce, które co roku gromadzi zarówno polskich twórców, jak i miłośników kina z całego kraju. Tegoroczna, 48. edycja festiwalu odbędzie się w Gdyni w dniach 18-23 września.
Jednym z najważniejszych elementów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych jest Konkurs Główny, który przyciąga uwagę zarówno branżowych ekspertów, jak i publiczności. W tym roku do Konkursu Głównego zakwalifikowano aż 16 filmów, które zostały wybrane przez dyrektorkę artystyczną festiwalu, Joannę Łapińską, oraz jej zespół selekcyjny. W skład zespołu selekcyjnego weszli doświadczeni specjaliści z dziedziny filmu, takie jak filmoznawczyni Anita Skwara, krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski oraz reżyser filmowy Janusz Zaorski.
Nowa dyrektorka artystyczna, powołana przez ministra Piotra Glińskiego na początku czerwca, objęła stanowisko po nagłym odwołaniu poprzedniego dyrektora Tomasza Kolankiewicza. Joanna Łapińska jest już czwartym dyrektorem artystycznym FPFF, po Michale Chacińskim, Michale Oleszczyku i wspomnianym Tomaszu Kolankiewiczu. Warto zaznaczyć, że żadnemu z wymienionych dyrektorów nie udało się pełnić tej funkcji przez więcej niż jedną kadencję.
Oprócz Konkursu Głównego, na FPFF tradycyjnie odbywają się również Konkurs Filmów Mikrobudżetowych oraz Konkurs Filmów Krótkometrażowych. To doskonała okazja dla młodych i ambitnych twórców, którzy prezentują swoje krótkie formy i eksperymenty filmowe. Na początku września poznamy skład Jury Konkursu Głównego wraz z jego przewodniczącym oraz jurorów pozostałych konkursów, którzy ocenią filmy i przyznają nagrody w poszczególnych kategoriach.
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2023 – faworyci
Jeden z najbardziej oczekiwanych tytułów na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2023 to "Doppelgänger. Sobowtór" w reżyserii Jana Holoubka, znanego między innymi z nagrodzonego filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Ten thriller, osadzony po obu stronach żelaznej kurtyny, przenosi widzów w czas przełomu lat 70. i 80., opowiadając historię dwóch bohaterów, których losy splata miłość, polityka i dążenie do odnalezienia własnej tożsamości. W filmie występują utalentowani aktorzy Jakub Gierszał i Tomasz Schuchardt.
Kolejną długo oczekiwaną produkcją jest kontynuacja nagrodzonego filmu "Różyczka" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. "Różyczka 2" skupia się na życiu Joanny, córki pisarza inwigilowanego przez SB. Po zamachu terrorystycznym, który odbiera życie jej męża, Joanna staje przed kolejnym wyzwaniem, gdy ktoś próbuje zniszczyć jej rodzinę poprzez wysyłanie kompromitujących dokumentów. W filmie ponownie zobaczymy Magdalenę Boczarską, a w rolach drugoplanowych wystąpią Janusz Gajos i Robert Więckiewicz.
Na liście konkursowych filmów nie mogło zabraknąć "Chłopów" - malarskiej animacji od twórców nominowanego do Oscara filmu, która przyciągnie uwagę zarówno w Polsce, jak i za granicą. Znajdziemy tam również nagrodzony na festiwalu w Karlowych Warach dramat psychologiczny "Imago" w reżyserii Olgi Chajdas oraz "Kos" w reżyserii Pawła Maślony, który przeniesie nas w czasy insurekcji kościuszkowskiej.
Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami film "Figurant" w reżyserii Roberta Glińskiego także wzbudza duże zainteresowanie. Opowiada historię esbeka, który przez lata inwigilował Karola Wojtyłę. Między nim a biskupem narodzi się niebezpieczna więź, która będzie stanowiła obsesyjne i niebezpieczne zagrożenie.
Niezwykle istotnym filmem jest także "Raport Pileckiego" w reżyserii Krzysztofa Łukasiewicza, który opowiada o życiu rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z największych polskich bohaterów II wojny światowej.
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2023. Lista konkursowa
Konkurs Główny
- "Fin del Mundo?", reż. Piotr Dumała
- "Freestyle", reż. Maciej Bochniak
- "Horror Story", reż. Adrian Apanel
- "Imago", reż. Olga Chajdas
- "Jedna dusza", reż. Łukasz Karwowski
- "Kos", reżyseria: Paweł Maślona
- "Lęk", reż. Sławomir Fabicki
- "Raport Pileckiego", reż. Krzysztof Łukaszewicz
- "Różyczka 2", reż. Jan Kidawa-Błoński
- "Sny pełne dymu", reż. Dorota Kędzierzawska
- "Święto ognia", reż. Kinga Dębska
- "Święty", reż. Sebastian Buttny
- "Tyle, co nic", reż. Grzegorz Dębowski
Konkurs Filmów Krótkometrażowych
- "As It Was", reżyseria: Anastasiia Solonevych, Damian Kocur
- "Być kimś", reżyseria: Michał Toczek
- "Ciepło", reżyseria: Klaudia Fortuniak
- "Czwartek", reżyseria: Bren Cukier
- "Do Raju", reżyseria: Marta Szymanek
- "Hekele", reżyseria: Łukasz Sikora
- "Herstory", reżyseria: Tomasz Stuleblak
- "IL3 MNI3 KOCHASZ", reżyseria: Ewa Japola
- "Krokodyl", reżyseria: Dawid Bodzak
- "Liosza", reżyseria: Miłosz Sawicki
- "Mania!", reżyseria: Lena Jaworska
- "Metaliczny posmak / Металевий Присмак", reżyseria: Ivan Krupenikov
- "Misie Polarne", reżyseria: Bartosz Stankiewicz
- "Moje Stare", reżyseria: Natasza Parzymies
- "Pierwszy taniec w chmurach", reżyseria: Michał Mieszczyk
- "Pieśń Humbaków", reżyseria: Klaudia Folga
- "Piękna łąka kwietna", reżyseria: Emi Buchwald
- "Radość życia", reżyseria: Szymon Waćkowski
- "Sabina", reżyseria: Diana Zamojska
- "Sprzedawca", reżyseria: Patryk Kaflowski
- "Stwór", reżyseria: Damian Kosowski
- "Te cholerne peonie", reżyseria: Polina Biliaieva
- "Warszawa, Holandia", reżyseria: Ming-Wei Chiang
- "Wspaniałe kilka minut", reżyseria: Hubert Patynowski
- "Wszystko dla mojej przyjaciółki", reżyseria: Lulu Pomorova
Konkurs Filmów Mikrobudżetowych
- "Pokolenie Ikea", reżyseria i scenariusz: Dawid Gral
- "Ultima Thule", reżyseria i scenariusz: Klaudiusz Chrostowski
- "W nich cała nadzieja", reżyseria i scenariusz: Piotr Biedroń
- "Życie w błocie się złoci", reżyseria: Piotr Kujawiński, scenariusz: Piotr Kujawiński, Danuta Kujawińska
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.
Czytaj też:
- Siostra Sharon Tate odniosła się do uwolnienia członkini sekty Mansona. Jakie ma zdanie na ten temat?
- Marzena Trybała była uznawana za seksbombę. "Nigdy nie uważałam się za piękną"
- Syn Justyny Steczkowskiej o dzieciństwie. "Mama w szkole nie za wiele wymagała"
Autor: Kamila Jamrożek
Źródło zdjęcia głównego: Mat. prasowe