Andrzej Golejewski zagrał rolę życia i nagle zniknął. Choroba zabrała mu wszystko. Jak potoczyły się losy gwiazdora "Wyjścia awaryjnego"?

Andrzej Golejewski
Andrzej Golejewski
Źródło: YouTube

Andrzej Golejewski to nazwisko nieznane większości widzów. Choć zdobył popularność rolą w filmie "Wyjście awaryjne", to nie zapisał się na stałe w panteonie polskich gwiazd. Jego obiecującą karierę przerwała choroba afektywno-biegunowa. To ona sprawiła, że znalazł się na samym dnie.

Andrzej Golejewski to wybitny aktor, który zabłysnął niezwykłym talentem na deskach teatralnych. Szybko zauważył go Tadeusz Łomnicki, który widział w nim swojego następcę. Jednak los wystawił aktora na dramatyczną próbę. Choroba psychiczna pozbawiła go pracy i dachu nad głową. Dzięki reżyserce Hance Brulińskiej udało mu się wyjść z bezdomności. Jak potoczyły się jego losy? Co Andrzej Golejewski robi dziś?

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Filmy i seriale

Filmy i seriale

czt_26
Źródło: "Co Za Tydzień"
"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży". Główna aktorka ma polskie korzenie
"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży". Główna aktorka ma polskie korzenie
"Sukcesja". Sarah Snook i Kieran Culkin o sukcesie serial
"Sukcesja". Sarah Snook i Kieran Culkin o sukcesie serial
"Wszystko o moim starym". Robert De Niro,  o graniu w komediach
"Wszystko o moim starym". Robert De Niro, o graniu w komediach
"Creed III" – rozmowa z Michaelem B. Jordanem i Jonathanem Majorsem
"Creed III" – rozmowa z Michaelem B. Jordanem i Jonathanem Majorsem
Drugi sezon serialu "Perry Mason" można już zobaczyć w HBO Max
Drugi sezon serialu "Perry Mason" można już zobaczyć w HBO Max
"Shazam! Gniew bogów". Zachary Levi ma pomysł na kontynuację serii
"Shazam! Gniew bogów". Zachary Levi ma pomysł na kontynuację serii
"The Last of Us" - relacja z polskiej premiery serialu i rozmowy z twórcami i aktorami
"The Last of Us" - relacja z polskiej premiery serialu i rozmowy z twórcami i aktorami
"Biały Lotos". Serial HBO Max okazał się hitem. O czym jest drugi sezon?
"Biały Lotos". Serial HBO Max okazał się hitem. O czym jest drugi sezon?
Gwiazdy "Rodu smoka" opowiedziały o pracy nad serialem
Gwiazdy "Rodu smoka" opowiedziały o pracy nad serialem
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
Serial "Westworld" na HBO. Twórcy o zagrożeniach w przyszłości
"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" dostępne w HBO MAX
"Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore'a" dostępne w HBO MAX
Gwiazdy o nowej wersji filmu "Ojciec panny młodej". Film już w HBO Max
Gwiazdy o nowej wersji filmu "Ojciec panny młodej". Film już w HBO Max

Andrzej Golejewski zasłynął rolą w filmie "Wyjście awaryjne"

Andrzej Golejewski urodził się 11 listopada 1952 roku w Żołędnicy. Mimo że w młodości marzył o karierze weterynarza, jego talent skierował go w kierunku aktorstwa. Po zdobyciu dyplomu w warszawskiej PWST w 1976 roku dołączył do Teatru na Woli, gdzie pracował przez dekadę. Jego talent został dostrzeżony przez Tadeusza Łomnickiego, który widział w nim swojego następcę.

W tym czasie zagrał również w serialu "Znak orła", zdobywając pewną rozpoznawalność. Jednak jego największym sukcesem był udział w filmie "Wyjście awaryjne" z 1982 roku, gdzie zagrał m.in. u boku Bożeny Dykiel. W filmie wcielił się w postać byłego więźnia, który udaje reżysera telewizyjnego. Mąż partyjnej działaczki wynajmuje go, żeby udawał narzeczonego ich córki. Ta bowiem zaszła w ciążę z mężczyzną, którego nie zamierzała poślubić. Kreacja w tej produkcji przyniosła mu uznanie widzów i krytyków.

Andrzej Golejewski
Andrzej Golejewski
Źródło: YouTube

Mimo obiecującej kariery filmowej Andrzej Golejewski postanowił skoncentrować się na teatrze. Na dwa lata zniknął jednak ze sceny. Mierzył się z problemem alkoholowym i toksycznym małżeństwem. Związał się z Urszulą Brytan, z którą miał dzieci. Po rozpadzie małżeństwa przeniósł się do Lublina, gdzie znalazł angaż w Teatrze im. Juliusza Osterwy. Niestety, jego życie prywatne i zawodowe zaczęło się komplikować, gdy poważnie zachorował. To ostatecznie skomplikowało jego karierę i życie. Po dwóch latach aktywności na deskach lubelskiego teatru znów zniknął.

Po wielkim sukcesie Andrzej Golejewski znalazł się na dnie

Aktor przerwał swoją karierę z powodu walki z chorobą afektywną dwubiegunową, którą zdiagnozowano dopiero po latach cierpienia. W okresie między 1991 a 1995 rokiem Andrzej Golejewski doświadczał "ciemnego okresu" w swoim życiu. Zespół depresyjno-maniakalny znacznie wpłynął na jego zdolność do normalnego funkcjonowania.

Po diagnozie, której dokonał znajomy lekarz psychiatra z Lublina, aktor został skierowany do szpitala. Choroba afektywna dwubiegunowa sprawiła, że Andrzej Golejewski musiał zmagać się z wahaniem nastrojów, co było dla niego niezwykle wyczerpujące. Choć w stanach maniakalnych czuł się dobrze, choroba ograniczała go w codziennym funkcjonowaniu.

Przez siedem lat aktor znajdował się na głodowej rencie i próbował walczyć z chorobą. Mimo trudności związanych z leczeniem Andrzej Golejewski skupił się na czytaniu, głównie dzieł mistyków chrześcijańskich oraz malowaniu, jako formie terapii i powrotu do normalności.

W 1997 roku udało mu się stanąć na nogi, jednak choroba nadal sprawiała mu problemy w pracy. Mimo to aktor otrzymywał propozycje ról w produkcjach telewizyjnych i filmowych, choć z trudnościami spełniał oczekiwania twórców. Ostatecznie z powodu choroby został zwolniony z pracy, stracił dach nad głową i zamieszkał w zapyziałej piwniczce.

Po wielu latach spędzonych na dnie w 2014 roku Hanka Brulińska, reżyserka filmu "Biec w stronę TY," zauważyła Andrzeja Golejewskiego i pomogła mu wyjść z bezdomności. Zapewniła mu mieszkanie. Wspólnie pracowali nad filmem i sztuką, a po dekadzie walki o swoje marzenie, udało im się wystawić sztukę "Świętokradztwo" w plenerze.

Co robi obecnie Andrzej Golejewski?

Obecnie Andrzej Golejewski mieszka w Domu Pomocy Społecznej (DPS). Jego stan zdrowia wciąż jest bardzo trudny. Kilka lat temu stracił władzę w nogach i doznawał ogromnego bólu kręgosłupa. Porusza się za pomocą chodzika. Mimo trudności aktor chciałby nadal czuć się potrzebny.

W rozmowie z telewizją ATV w 2022 roku Andrzej Golejewski określił swoją sytuację jako "Drogę Krzyżową", którą mu było dane przejść. Przez pewien czas buntował się przeciwko terapii, przerywał przyjmowanie leków. Dopiero po latach uznał, że lekarze mieli rację, a terapia mogła pomóc w ustabilizowaniu jego choroby afektywnej dwubiegunowej.

Mimo trudności Hanka Brulińska towarzyszyła Andrzejowi Golejewskiemu przez dekadę. Ich współpraca zaowocowała filmem dokumentalnym "Drgania świetlików", który ukazuje dramatyczną historię upadku aktora i jego walkę z chorobą.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości