Gwiazdy

Maciej Kossowski śpiewał hity, które nuciła cała Polska. Muzyk zmarł w osamotnieniu

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Nie żyje Maciej Kossowski - piosenkarz znany jest z hitu "Wakacje z Blondynką"

Zmarł Maciej Kossowski. Piosenkarz wylansował przeboje, które znała cała Polska. To on śpiewał piosenkę "Dwudziestolatki" czy "Wakacje z Blondynką". Artysta zmarł osamotniony z dala od ojczyzny. Miał 85 lat.

Maciej Kossakowski do USA przeniósł się pod koniec lat 60. Informacje o śmierci muzyka przekazał jego sąsiad Paul Redelat.

Maciej Kossowski nie żyje - przyczyna śmierci

Paul Redelat napisał list do jednego z polonijnych magazynów w Stanach Zjednoczonych. Opublikowała go na swoim profilu na Facebooku Ewa Kałużna z Łódzkiego Stowarzyszenia Muzycznego "Ocalić od Zapomnienia".

"Nazywam się Paul Radelat. Od 30 lat byłem przyjacielem i sąsiadem Macieja Kossowskiego. Piszę, by poinformować Was, że zmarł on 30 października 2022, około godziny 13, w New York Presbyterian / Weill Cornell Medical Center, przy 68 Wschodniej Ulicy na Manhattanie" - czytamy.

Paul Redelat opowiedział o pustelniczym życiu Macieja Kossakowskiego. Przekazał, że polski artysta odszedł w osamotnieniu.

"Zmarł bez rodziny i przyjaciół. Jedynymi ludźmi, którzy go znali, był szpitalny lekarz i ja. Przez ostatnie 10 lat stał się pustelnikiem. Przez przypadek odkryłem, że byłem jedyną osobą, z którą miał kontakt towarzyski" - napisał Amerykanin.

Nowojorczyk nie podał przyczyny śmierci polskiego muzyka. Napisał jednak, że był bardzo chory i przebywał w szpitalu.

"Kiedy ostatni raz odwiedziłem go w szpitalu, był w okropnym stanie. Lekarz powiedział mi, że jestem jedyną osobą, która przyszła go odwiedzić. Kiedy zobaczyłem go leżącego, uświadomiłem sobie kontrast sytuacji, że oto jest człowiek, który kiedyś był kochany i podziwiany przez setki tysięcy ludzi w Polsce za swoją muzykę w latach 60. i 70., a tu umiera w samotności" - czytamy w liście.

 Paul Redelat stwierdził, że jest pewien, że wciąż są ludzie, którzy słuchają utworów polskiego piosenkarza.

"Piszę do Ciebie, bo myślę, że być może Polonia chciałaby wiedzieć, że Maciej Kossowski zmarł. Wiem, że wciąż są ludzie, którzy słuchają jego muzyki. Niedawno w Polsce miał miejsce program z okazji 30-lecia uwolnienia od Związku Radzieckiego. W trakcie tego programu telewizyjnego skupiono się na Macieju Kossowskim, więc wciąż go muszą w Polsce pamiętać" - stwierdził.

Amerykanin dodał też, że Maciej Kossakowski zmienił nazwisko i w USA znany był jako Michael Cossi.

"Opublikował wiele utworów muzycznych na YouTube, zarówno pod swoim oryginalnym nazwiskiem, jak i również jako Michael Cossi, czyli pod nazwiskiem, które przybrał, gdy wyemigrował do Ameryki w połowie lat 70. Powiedział mi, że w Stanach nikt nie potrafiłby wymówić Maciej Kossowski, więc zmienił nazwisko na coś bardziej amerykańskiego. Piszę do Ciebie, bo uważam, że Polonia powinna wiedzieć o jego odejściu. Dziękuję za poświęcony mi czas i mam nadzieję, że w ten sposób będę mógł pomóc. Paul" - zakończył list Amerykanin.

Artyści, którzy odeszli w 2022 roku
Artyści, którzy odeszli w 2022 roku Polscy artyści, gwiazdy i znane osobistości które odeszły w 2022 roku

Maciej Kossowski - kim był?

Maciej Kossowski urodził się w 1938 roku w Grudziądzu. Był piosenkarzem, trębaczem, a także kompozytorem i aranżerem. Jako wokalista debiutował w Gdańsku, w tamtejszych klubach muzycznych. Dwukrotnie, bez powodzenia, starał się dostać do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej. W 1963 trafił do zespołu Czerwono-Czarni, gdzie przez trzy lata był wokalistą i trębaczem. Wylansował z zespołem pierwsze przeboje m.in. słynne "Dwudziestolatki":

Z Czerwono-Czarnymi koncertował w NRD, Czechosłowacji, Szwecji, Belgii, USA i Kanadzie. Rozstanie z grupą nastąpiło pod koniec 1966 roku. Wówczas artysta rozpoczął współpracę z Tajfunami, z którymi gościł m. in. w ZSRR. W 1968 rozpoczął samodzielną karierę. To wtedy powstał jego najsłynniejszy przebój "Wakacje z blondynką":

Maciej Kossakowski sam komponował swoje piosenki. Dodatkowo do końca 1969 współpracował jako producent, kompozytor muzyki, aranżer i piosenkarz ze Studiem "Rytm" w Polskim Radiu Warszawa. W tym czasie napisał muzykę do piosenek, śpiewanych przez znanych wykonawców takich jak Edward Hulewicz i Heliosi, Kasia Sobczyk, Filipinki, Halina Frąckowiak czy Grupa ABC.

Podczas pobytu w USA Maciej Kossakowski poznał dziewczynę, z którą później korespondował. W 1967 roku Amerykanka przyjechała do Polski. Pobrali się w Świnoujściu. Razem wyjechali na stałe do USA. Osiedlili się w Nowym Jorku. Maciej założył tam własną grupę instrumentalną, z którą występował w okolicznych klubach.

Artysta mieszkał na Manhattanie. Występował w klubie "Lorelei", później jako trębacz brał udział w inscenizacji rock-opery "Jesus Christ Superstar", a następnie związał się z Jimmy Sturr Orchestra. W 2012 przyjechał do Polski. Wystąpił na jedynym koncercie w trakcie święta swojego rodzinnego miasta - Grudziądza. W tym samym roku wydał płytę "Czy pamiętasz nas dwoje". Pod koniec życia, ze względu na chorobę, musiał zrezygnować z kariery muzycznej.

Jeżeli przechodzisz żałobę po stracie bliskiej osoby i potrzebujesz pomocy, skontaktuj się ze specjalistą. Po drugiej stronie słuchawki dyżurują psycholodzy i inni specjaliści, którzy wesprą Cię rozmową i pomogą wyjść z kryzysu.

  • 800 108 108 Nagle Sami - wsparcie dla osób po stracie bliskich i będących w żałobie – pon. -pt. 14.00-20.00
  • 800 111 123 Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie – pon. -pt. 12.00-18.00

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości