Nie żyje Stefan Mroczkowski. Tworzył kultowe programy, widzowie je kochali

Zmarł Stefan Mroczkowski
Nie żyje Stefan Mroczkowski
Źródło: pixabay/Facebook Poznańskie Archiwum Historii Mówionej
Zmarł Stefan Mroczkowski, wybitny reżyser, twórca programów rozrywkowych. Przez 37 lat pracował w poznańskiej telewizji. Śmierć artysty potwierdziła jego żona. Stefan Mroczkowski był odpowiedzialny za stworzenie słynnego "Alfabetu rozrywki" oraz "Kanału 5". Znane są już szczegóły pogrzebu.

Stefan Mroczkowski zmarł w piątek 22 września. Odszedł w wieku 93 lat. Smutną wiadomość potwierdziła żona reżysera — Adela Mroczkowska w rozmowie telefonicznej z Andrzejem Gogulskim. Jego wypowiedź odnaleźliśmy na Facebooku. Twórca był związany szczególnie z poznańskim środowiskiem artystycznym.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Polskie gwiazdy, które zmarły młodo. Odeszli niespodziewanie
Źródło: MWMEDIA, Facebook, Wikimedia Commons, screen Youtube

Nie żyje Stefan Mroczkowski

Stefan Mroczkowski urodził się 10 maja 1930 r. w Zaniemyślu. W młodości doświadczył tragicznych przeżyć, bo jeszcze przed wybuchem II wojny światowej stracił ojca. 11 lipca 1942 roku w egzekucji w poznańskim więzieniu na Młyńskiej stracił matkę, ciocię i wuja, skazanych na kary śmierci za ukrywanie towarów na strychu domu. Przeżył dzięki pomocy rodziny od strony ojca. O swoich losach opowiadał w specjalnym materiale Archiwum Historii Mówionej.

Stefan Mroczkowski przez 37 lat tworzył poznańską telewizję. W latach 70. i 80. jego programy rozrywkowe królowały na antenach krajowych.

Największą popularność cieszyły się dwa programy. Pierwszy to "Alfabet rozrywki", który był emitowany od 1970 roku do 1974 roku. Drugi to cykl satyrycznych programów "Kanał 5". Była to próba stworzenia widowiska opartego na współczesnej satyrze i grotesce. Każdy program miał inną odsłonę, własne hasło i wyjątkową scenografię. W programach występowali m.in. Violetta Villas, Zdzisława Sośnicka, Eleni, Maryla Rodowicz oraz Bohdan Smoleń.

Reżyser zrealizował też film muzyczny "Interklub", w którym pokazał rodzimych wykonawców.

"Zaproponowałem wówczas, aby w polskim wydaniu 'Interklubu' pojawiły się pejzaże i pałace Wielkopolski - Rogalin, Pawłowice i Lubostroń. Zagrały też wiatraki z Osiecznej i rogalińskie dęby, schody i dziedziniec Pałacu Górków, a także wielka sień ratusza poznańskiego. Wśród wykonawców były m.in. Urszula Sipińska, Zdzisława Sośnicka, ale także niezapomniana Łucja Prus, Jan Ptaszyn Wróblewski i Olga Sawicka" - opowiadał o swoim dziele.

Zmarł Stefan Mroczkowski. Kiedy pogrzeb?

Stefan Mroczkowski zmarł nagle, nie jest znana przyczyna jego śmierci. Na Facebooku czytamy wspomnienia o reżyserze, zamieszczane przez przyjaciół z Poznania.

"Z państwem Adelą i Stefanem Mroczkowskim utrzymywałem od pewnego czasu kontakt, ale nic nie zapowiadało nieszczęścia. Jeszcze pod koniec sierpnia tego roku rozmawialiśmy" - wspomina na Facebooku Andrzej Gogulski.

Znane są już szczegóły pogrzebu Stefana Mroczkowskiego.

"Jak poinformowała mnie pani Adela Mroczkowska, pogrzeb jest zaplanowany na wtorek 3 października, o godz. 13.30. Stefan Mroczkowski spocznie w Alei Zasłużonych na cmentarzu na Miłostowie. Cześć jego pamięci" - przekazał Andrzej Gogulski.

Stefan Mroczkowski jeszcze za życia doczekał się wyjątkowych upamiętnień. Jeden z dębów na rozlewiskach Warty pod Rogalinem, pod którym powstało kilka jego programów, został oznaczony jego nazwiskiem.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: pixabay/Facebook Poznańskie Archiwum Historii Mówionej

podziel się:

Pozostałe wiadomości