Janusz Sosnowski nie żyje. Scenarzysta miał 77 lat. Fani serialu "Ranczo" pogrążeni w żałobie.
Cały artykuł przeczytasz pod materiałem wideo:
Janusz Sosnowski nie żyje. Miał 77 lat
Janusz Sosnowski urodził się w 1947 roku w Warszawie. Trzydzieści lat później ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, a już dwa lata później zadebiutował jako samodzielny scenograf filmu telewizyjnego. Kolejne dwa lata później zrobił następny krok naprzód. Jego scenografię można było podziwiać na wielkim ekranie.
Janusz Sosnowski był wybitnym scenografem. Stanowił inspirację dla wielu osób z branży filmowej. Był nie tylko kapitalnym twórcą, ale również świetnym pedagogiem — wykładał na warszawskiej ASP i łódzkiej filmówce. Wydział Scenografii ASP Warszawa opublikował wzruszający wpis, w którym pożegnali Janusza Sosnowskiego.
"Z przykrością zawiadamiamy o śmierci Profesora Janusza Sosnowskiego, wybitnego scenografa i pedagoga akademickiego, który wychował pokolenia scenografów na naszym Wydziale. Profesor jako scenograf filmowy stworzył arcydzieła polskiej kinematografii, współtworzył też znaczące spektakle teatralne. Będzie nam brakowało celnych uwag, ironicznego poczucia humoru, głębokich i trafnych analiz, które zawsze wzbogacały nasze wydziałowe dyskusje. Ostrego, wnikliwego wzroku, który dostrzegał najmniejszy projektowy błąd, ale i drzemiący w nas potencjał. Odszedł od nas prawdziwy autorytet" - czytamy.
Z przykrością zawiadamiamy o śmierci Profesora Janusza Sosnowskiego, wybitnego scenografa i pedagoga akademickiego,...
Posted by Wydział Scenografii ASP Warszawa on Sunday, October 13, 2024
Janusz Sosnowski - kim był?
Janusz Sosnowski współtworzył nie tylko serial "Ranczo". Jego praca zapisała się na kartach historii polskiej kinematografii w wielu kultowych dziełach. Współpracował z Andrzejem Wajdą, Jerzym Stuhrem, Januszem Majewskim, Filipem Bajonem, Juliuszem Machulskim, Krzysztofem Zanussim czy Jerzym Kawalerowiczem.
Do najważniejszych tytułów, w których wykorzystano jego scenografie, zaliczają się: "Ranczo", "Karol. Człowiek, który został papieżem", "Kto nigdy nie żył", "Kasia i Tomek", "Quo Vadis", "Seksmisja", "Wrota Europy" czy "Kingsajz". Za ten ostatni film otrzymał dwie nagrody — pierwszą podczas FPFF w Gdyni, a drugą na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Brukseli.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na Instagramie, Facebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.
- Andrzej Chyra gorzko o polskiej kinematografii i polityce. "Jesteśmy w kryzysie"
- Elon Musk nazwał ojca okropnym człowiekiem. "Prawie każdą złą rzecz, o jakiej można pomyśleć, on zrobił"
- Nie żyje były premier Szkocji. Król Karol III składa kondolencje
Autor: Aleksandra Głowińska
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images