Piotr Jacoń opowiedział o przykrym doświadczeniu transpłciowej córki. "Słowa 'przepraszam' nie było"

Piotr Jacoń
Piotr Jacoń opowiedział o przykrym doświadczeniu córki
Źródło: MWMEDIA
Piotr Jacoń jest ojcem transpłciowej córki Wiktorii. Dziennikarz od początku jest niejako ambasadorem, który głośno mówi o problemach osób transpłciowych w Polsce. Tym razem podzielił się z internautami przykrym doświadczeniem z lekarskiego gabinetu.

Piotr Jacoń jest dziennikarzem i prezenterem związanym ze stacją TVN24. Z grupą TVN współpracuje od 2004 roku. W 2021 roku ukazał się reportaż jego autorstwa, zatytułowany "Wszystko o moim dziecku", w którym poruszył temat osób transpłciowych i ich bliskich.

Piotr Jacoń o przykrym doświadczeniu córki

Piotr Jacoń stara się edukować Polaków w tematach transpłciowości. Dziennikarz jest aktywny w mediach społecznościowych i to za ich pośrednictwem dzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami, a także komentuje wypowiedzi polityków. Tym razem opublikował długi wpis, w którym opowiedział o sytuacji, do której doszło w gabinecie lekarza endokrynologa.

"- My się w [nazwa placówki - przyp. red.] leczeniem transseksualizmu nie zajmujemy - usłyszała Wiktoria od pani doktor endokrynolog. Gabinet był z widokiem na Warszawę. Bo ta scena rozgrywa się w centrum stolicy Polski. - Nie transseksualizm, tylko transpłciowość. Nie chcę leczyć, tylko odnowić receptę na hormony. Terapię hormonalną prowadzę od dwóch lat. Mam nowe dane. Jako kobiecie przysługuje mi refundacja. Po to przyszłam - mówi Wiktoria i już wie, że znów będzie trudno" - zaczął wpis.

Okazało się, że pani doktor nie chciała przyznać refundacji na leki.

"Pani doktor (a trzeba wiedzieć, że wizyta osoby transpłciowej u endokrynologa jest czymś oczywistym i koniecznym, jeśli rozpoczęło się terapię hormonalną) nerwowo przegląda coś w internecie. - Nie mogę pani dać refundacji. Tu jest napisane, że to tylko dla kobiet w menopauzie lub z usuniętą macicą. A pani?... Pani nie jest żadną z nich. - Ale jeśli przerwę terapię, będę miała objawy jak przy menopauzie. - Mogę wypisać z odpłatnością 100 procent. - Ale według mnie refundacja... - Nie mogę - przerywa Wiktorii. - Nie mogę, bo NFZ będzie się czepiał. Są duże kary. A ja zaraz idę na emeryturę. Nie chcę kłopotów" - pisze dziennikarz dalej.

Pomimo starań, córce Piotra Jaconia nie udało się przekonać lekarki:

"Wiktoria próbuje dalej przekonywać. Powołuje się na inne znane jej osoby trans, które refundację dostały. W trakcie rozmowy pada też pytanie o operację. TĘ operację - czy już ją przeszła? Emocje rosną. Zwątpienie też. Trwa to wszystko ze 20 minut. W końcu Wiktoria zaczyna płakać. Pani doktor też łamie się głos. - Bardzo chciałabym pomóc, ale to niemożliwe".

Córka dziennikarza poddała się, wyszła z gabinetu i płakała w łazience. Jak relacjonuje ojciec, ostatecznie nie dała jednak za wygraną:

"Do czasu... Bo Wiktoria to... Wiktoria. W telefonie wpisuje frazę: warunki refundacji hormonów. Klika w portal dla studentów medycyny. Znajduje... oprócz tego, co wymieniła lekarka, widzi symbol F64, który oznacza transpłciowość. Ociera łzy. Wychodzi z toalety. Idzie korytarzem. Puka do gabinetu. Doktorka jest sama. Wiktoria nieproszona siada przy jej biurku. - Wróciłam, bo coś znalazłam... Niech pani spojrzy. Kobieta czyta. Zagląda do komputera. Coś sprawdza. - No, tak... Wypisuje receptę. 30 procent odpłatności. - Proszę... Nie. Słowa 'przepraszam' nie było" - dodaje na koniec.

Premiera nowej książki w ramach projektu SEXED.PL
Źródło: "Co za Tydzień"

Piotr Jacoń wziął udział w projekcie SEXED.PL

Jakiś czas temu swoją premierę miała nowa książka stworzona w ramach projektu SEXED.PL. W jej tworzeniu udział wziął również Piotr Jacoń, który wraz z rodziną podjął decyzję o tym, by publicznie opowiedzieć o transpłciowej córce. Od 2021 roku dziennikarz często zabiera głos w debacie i stał się niejako orędownikiem osób wykluczonych.

- My jesteśmy na takim etapie, który teraz jest dla nas najbardziej świeży - na kwestiach tożsamości płciowej. Jak zaczynaliśmy być rodzicami, nie wiedzieliśmy, że takie wyzwania przed nami staną. Wydaje mi się, że wychodzimy z tego obronną ręką. Razem jako rodzina i super, że mogliśmy się tym doświadczeniem podzielić - przyznał wówczas dziennikarz.

Fundacji SEXED.PL tworzy przestrzeń umożliwiającą młodym ludziom i ich rodzicom odnalezienie odpowiedzi na nurtujące ich pytania z zakresu seksualności, równości płci czy relacji. Jednym z celów projektu było zwrócenie uwagi na braki w edukacji seksualnej polskiego społeczeństwa, która przynosi negatywne efekty. Pomysłodawczynią projektu jest modelka Anja Rubik.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor: Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości