Vivienne Westwood nie żyje. Odeszła ikona mody. "Świat potrzebuje takich ludzi"

Vivienne Westwood nie żyje
Vivienne Westwood nie żyje
Źródło: Getty Images
Vivienne Westwood nie żyje. Odeszła ikona światowej mody, kojarzona z punkowym stylem. Za swoje zasługi otrzymała tytuł szlachecki od królowej Elżbiety II. Brytyjska projektantka zmarła 29 grudnia 2022 w Clapham w Londynie. Miała 81 lat. W ostatnich chwilach towarzyszyli jej bliscy.

Vivienne Westwood urodziła się na północy Anglii w niewielkiej wiosce Tintwistle w 1941 roku. Była najstarsza z trójki rodzeństwa. Trzykrotnie wychodziła za mąż. Jej pierwszym wybrankiem był Derek Westwood, praktykant fabryki The Hoover Company. Owocem ich miłości był syn Benjamin. Małżeństwo trwało trzy lata. Następnie Vivienne Westwood związała się z Malcolmem McLarenem, z którym tworzyła duet nie tylko prywatnie, ale również zawodowo. Mężczyzna również był projektantem mody i muzykiem, a także menedżerem zespołu Sex Pistols. Zmarł w 2010 roku. Para tworzyła wspólnie ubrania dla ich butiku "SEX" przy King's Road w Londynie. Projektowali również kostiumy teatralne oraz filmowe. Mieli syna Josepha Ferdinanda Corré. Trzecim i ostatnim mężem ikony mody został austriacki projektant mody Andreas Kronthaler.

Reszta artykułu pod wideo.

26102022_MONTAZOWKA_ZMARLI2022_ZAGRANICZNE
Zagraniczne osobistości i artyści którzy odeszli w 2022 roku
Zagraniczne osobistości i artyści którzy odeszli w 2022 roku

Vivienne Westwood nie żyje

Informacja o śmierci Vivienne Westwood została potwierdzona na profilu jej marki modowej na Twitterze.

Vivienne Westwood umarła dziś otoczona przez swoją rodzinę w Clapham w południowym Londynie. Świat potrzebuje takich ludzi jak Vivienne, aby zmieniać go na lepsze
- zamieszczono w oświadczeniu.

BBC podaje, że mąż projektantki - Andreas Kronthaler, ogłosił, że będzie kontynuować swoje dzieło w ramach spółki Vivienne Westwood.

Na Instagramie zamieszczono dodatkowe informacje o artystce.

Vivienne robiła to, co kochała, do ostatniej chwili. Projektując, pracowała nad swoją sztuką, pisząc książkę i zmieniając świat na lepsze. Prowadziła niesamowite życie. Jej innowacyjność i wpływ w ciągu ostatnich 60 lat był ogromny i będzie kontynuowany w przyszłości
- czytamy w oświadczeniu.

Kim była Vivienne Westwood?

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Vivienne Westwood wzbudzała kontrowersje. Jej sztuka prowokuje. W 1992 roku otrzymała nagrodę za zasługi dla mody. Odbierając odznaczenie od królowej Elżbiety II w pałacu Buckingham, nie miała na sobie bielizny. Była też zaangażowaną społecznie i ekologicznie projektantką. Wykorzystywała pokazy mody do manifestu politycznego. Organizowała na wybiegach protesty związane z brexitem, globalnym ociepleniem i wolnością słowa.

"To zmiana klimatu, a nie moda, jest teraz moim priorytetem" – wyznała w rozmowie z "The Guardian" w 2014 roku.

Dzieła projektantki mogliśmy podziwiać np. w teledysku Madonny do piosenki "Rain". Vivienne Westwood zaprojektowała kostium, w którym wystąpiła piosenkarka. W projektach artystki grali m.in. Cuba Gooding Jr. i Helen Mirren w filmie "Zawód zabójca".

Na oficjalnym profilu Vivienne Westwood na Instagramie dodano, że uważała się ona za taoistkę, czyli wyznawczynię tradycyjnego chińskiego systemu filozoficzno-religijnego. Projektantka pisała, że w pełni utożsamia się z tym systemem.

"Tao daje ci poczucie, że należysz do kosmosu i nadaje cel twojemu życiu, daje ci poczucie tożsamości i siłę, abyś wiedział, że żyjesz życiem, które możesz żyć" - mówiła.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

podziel się:

Pozostałe wiadomości