Życie Zdzisława Beksińskiego zainspirowało artystów. "Efekt okazał się piorunujący"

Koncert o życiu i twórczości Zdzisława Beksińskiego
Koncert o życiu i twórczości Zdzisława Beksińskiego
Źródło: "Co Za Tydzień"
"Świat mistrza Beksińskiego" - tak zatytułowano koncert, który odbył się 24 września 2022 w słynnym katowickim obiekcie zwanym Spodkiem. Było to wydarzenie na cześć artysty Zdzisława Beksińskiego, które było połączeniem muzyki i dzieł wybitnego malarza. Koncert zgromadził 5 tysięcy widzów.

Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku w Sanoku. Był absolwentem architektury na Politechnice Krakowskiej. Inżynier zainteresował się również fotografią, rysunkiem oraz rzeźbą. W jego twórczości przenikały się m.in. symbole śmierci, erotyka, czy też motywy religii Dalekiego Wschodu.

Życie Zdzisława Beksińskiego. Niezwykły koncert na jego cześć odbył się w Katowicach
Źródło: "Co Za Tydzień"

"Świat mistrza Beksińskiego". Relacja z koncertu w Katowicach

W części pierwszej wydarzenia słuchacze chłonęli utwór współczesny "Sine Titulo", specjalnie skomponowany na potrzeby koncertu przez dyrygenta i kierownika muzycznego Szymona Sutora, który opowiedział nam o swojej koncepcji na upamiętnienie artysty.

- "Sine Titulo" to taki przewrotny tytuł, czyli "Bez tytułu". Nawiązując do zasad pracy Beksińskiego, bo on nigdy nie chciał sugerować odbiorcom i nie tytułował swoich obrazów [...] Chciałem spojrzeć na niego jako na twórcę i człowieka w jednym. Publiczność zwykle jest zaskoczona i przeżywa to bardzo emocjonalnie, bo muzyka podbija dramaturgię obrazów - wyznał Szymon Sutor.

Dodatkowo można było zobaczyć wystawę oryginalnych specjalnie wyselekcjonowanych obrazów Zdzisława Beksińskiego.

- Zdzisław Beksiński bardzo interesował się muzyką. To była jego ukochana forma sztuki. On przy muzyce zawsze pracował, zawsze malował i też zaraził swojego syna pasją do muzyki, więc ta muzyka w domu Beksińskich była od zawsze. Miał dużą wiedzę na temat kompozytorów klasycznych i współczesnych. Stwierdziliśmy, że warto połączyć muzykę z jego obrazami [...] Efekt okazał się piorunujący — powiedział Michał Barycki, producent koncertu.

Kim był Zdzisław Beksiński? Życie prywatne i rodzinne tragedie

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Zdzisław Beksiński opuścił rodzinny Sanok i zamieszkał w Warszawie z żoną, synem i swoją matką Stanisławą Beksińską. W mieszkaniu przy ul. Sonaty w stolicy spędził resztę życia. Syn malarza popełnił samobójstwo 24 grudnia 1999. Tomasz Beksiński był dziennikarzem i prezenterem radiowym, a także tłumaczem języka angielskiego. Już w młodości przejawiał skłonności samobójcze. Twierdził, że jest rozczarowany życiem. Miał za złe rodzicom, że próbowali go ratować. 24 grudnia 1999 zażył dawkę leków nasennych i tym samym doprowadził do swojej śmierci. Zdzisław Beksiński znalazł jego ciało po 24 godzinach.

Zdzisław Beksiński został zamordowany w swoim mieszkaniu w nocy z 21 na 22 lutego 2005, na kilka dni przed swymi 76. urodzinami. Zabójcą okazał się Robert K. 19-letni mieszkaniec Wołomina. On i jego rodzina pracowali dla artysty. Zajmowali się drobnymi naprawami i sprzątaniem. Motywem morderstwa miało być to, że Beksiński odmówił udzielenia 19-latkowi pożyczki. Zabójca zadał mu w odwecie 17 pchnięć nożem. Próbował zatrzeć ślady zbrodni, ale został zatrzymany przez policję dwa dni po zabójstwie. Chłopak został skazany na 25 lat pozbawienia wolności.

O życiu rodziny Beksińskiej powstał film pt. "Ostatnia rodzina" z Andrzejem Sewerynem, Dawidem Ogrodnikiem i Aleksandrą Konieczną w rolach głównych. 

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło: "Co Za Tydzień"

Źródło zdjęcia głównego: "Co Za Tydzień"

podziel się:

Pozostałe wiadomości