Jak powstaje serial "Detektywi"? Zobaczcie niezwykłe kulisy produkcji!

Tajemnice Produkcji #16 Kulisy serialu "Detektywi" z Anną Potaczek i Maciejem Dęboszem. Praca na planie, lokalizacje, ciekawostki
Źródło: cozatydzien.tvn.pl
#TAJEMNICEPRODUKCJI "Detektywi" znów są w akcji, a Kalina Szymankiewicz przyjrzała się ich pracy na planie serialu. Anna Potaczek, Maciej Dębosz i Marcin Dąbrowski opowiedzieli nam o aktorskich ciekawostkach. Tylko u nas zobaczycie, jak został nakręcony jeden z odcinków serialu. Z materiału wideo dowiecie się, kto zajmuje się lokacjami i jak zdobyć pozwolenie na wejście do pustostanu oraz zobaczycie fragment próby sytuacyjnej i kamerowej ze wskazówkami pani reżyser.

Kalina Szymankiewicz nakręciła już 16. odcinek "Tajemnic Produkcji". To cykl wideo serwisu cozatydzien.tvn.pl, w którym odkrywamy, co dzieje się na planie seriali, filmów i najpopularniejszych programów telewizyjnych. Zapraszamy na rozmowy z twórcami, nie tylko reżyserami i aktorami, ale i ekipą realizatorską. Odkryj z nami tajemnice!

"Detektywi". Anna Potaczek, Maciej Dębosz i Marcin Dąbrowski o kulisach serialu

Nowym detektywem został Marcin Dąbrowski, którego widzowie mogą kojarzyć z roli Oskara Prusa w serialu "19+". W serialu "Detektywi" wciela się w Maksa Adamskiego. To zupełnie inna postać. Młody aktor wyznał, że Maciej Dębosz jest dla niego ogromnym wsparciem na planie.

- Jest to poważna postać, która chce pomóc, kompetentna. Właśnie mamy odcinek z Maciejem Dęboszem, na który nie mogłem się doczekać. Tak się trochę teraz czuję, jakby to był mój pierwszy odcinek, bo Maciek jest nie tylko autorytetem dla Maksa, ale również dla mnie prywatnie, z jego doświadczeniem właśnie jako antyterrorysty, czy też jako aktora w serialach "Detektywi" i "W11-Wydział Śledczy" - usłyszeliśmy od Marcina Dąbrowskiego.

Zajrzyjcie do materiału wideo, w którym aktor zdradził, jaką wskazówkę dostał od starszego kolegi. Ten motyw możecie kojarzyć z wielu seriali kryminalnych i detektywistycznych.

- Ostatnio mieliśmy sytuację, w której Maks znajdował martwego faceta, który nie żyje kilka godzin. I ja na przykład prywatnie kompletnie nie wiem, jak się wtedy sprawdza, po czym mogę stwierdzić, że on nie żyje tyle i tyle. Wiem, że to robi ekspert, więc wtedy dzwoniłem z kolei do Ani Potaczek, jak mam się zachować - wyznał.

Traktujemy ten serial poważnie, chcemy, żeby wyszedł jak najlepiej i jak najrzetelniej. Nawet jeżeli oglądała go osoba, która się na tym zna, to nie chcemy, żeby było to dla niej jakieś komiczne
- podkreślił serialowy Maks.

Autorka "Tajemnic Produkcji" pierwszy raz spotkała Macieja Dębosza na planie serialu "Papiery na szczęście", który również realizowany był w Krakowie. Mężczyzna spełniał się tam zaskakującej dla niektórych roli, bowiem pełnił tam funkcję kierownika planu! Teraz znów występuje przed kamerą. Oba stanowiska bardzo lubi.

- Znam tych wszystkich ludzi, z którymi tutaj pracowałem. W momencie, kiedy byłem kierownikiem planu, mogłem sobie też podglądać zawodowych aktorów, którzy grali w "Papierach na szczęście" i "Zakochanych po uszy". Czerpałem od niektórych ich zachowania. Może to zabrzmi nieskromnie, ale mam ogromne doświadczenie w pracy w telewizji, bo jestem 9 lat przed kamerą, 8 za. Myślę, że mało jest takich ludzi, którzy mają aż taki szlak bojowy w telewizji - powiedział Maciej Dębosz.

Anna Potaczek opowiedziała o pełnym emocji powrocie do pracy przed kamerą.

- Trochę dziwnie było. Emocje są duże, bo nie spodziewałam się po tak długiej przerwie, 10 lat zrobiło swoje. Aczkolwiek okazuje się, że chyba tego się po prostu nie zapomina, tego, co człowiek kiedyś przeżył, wyuczył się, to już zostaje na zawsze. Na początku oczywiście był stres, trema, ale potem szybciutko wskoczyłam w tę swoją starą rolę - wyznała.

Anna Potaczek zdradziła nam, co zaskoczyło ją w pracy na planie serialu telewizyjnego. Czy pamięta swój pierwszy dzień zdjęciowy?

Oczywiście, pamiętam! Tego się nie zapomina. Był wtedy inny sprzęt, inne realia tej pracy, więc też były inne wymagania. Ja nie czuję się aktorem, ale musiałam w taką rolę wejść. Dla mnie to był niesamowity stres, jak musiałam ustawiać się 10 razy w określony sposób. Do operatora, do światła, do jakichś innych wymogów. Tu coś z dźwiękiem, tu coś zaszeleściło itd., a trzeba było skupić się na swoim tekście. Nauczyłam się podzielności uwagi
- wspomina Anna Potaczek.

"Detektywi". Praca z psem na planie serialu

Na planie "Detektywów" nie zabrakło czworonożnej aktorki Vegi, która jest pupilem Macieja Dębosza i również "gra" w serialu. Czy można wyreżyserować zwierzę? O to Kalina Szymankiewicz zapytała panią reżyser - Annę Kowalską-Deptułę.

- To jest tak, że zawsze oczywiście bierzemy poprawkę na to, że w scenie bierze udział Vega. Czyli też jest jakiś plan bezpieczeństwa, gdyby Vega nie chciała współpracować, czy gdyby była zmęczona, czy cokolwiek mogłoby się stać, to zawsze bierzemy to pod uwagę. Natomiast ona jest taka kochana, jest jakby zsynchronizowana z Maćkiem, ona tak bardzo go słucha i jest w niego wpatrzona, że nie ma z tym problemu. Wystarczy, że Maciek na nią spojrzy i ona jest przy nim. Są jak jeden organizm - usłyszeliśmy od pani reżyser.

Nigdy nie popsuła sceny tak, abyśmy nie mogli jej kontynuować. Wręcz przeciwnie. Czasem było tak, że tam gdzie Maciek przechodził oglądać jakąś ważną rzecz w komputerze i rozwiązywać zagadkę, tam Vega szła za nim i nawet wchodziła w kadr. I oglądała razem z nim, więc brała czynny udział w śledztwie 
- podkreśliła Anna Kowalska-Deptuła.
Pies w serialu "Detektywi"
Pies w serialu "Detektywi"
Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Reżyseria w serialu "Detektywi". Fragment próby z udziałem aktorów i ekipy

Anna Kowalska-Deptuła to jedna z osób odpowiedzialnych za reżyserię "Detektywów". Wyjaśniła nam, czym jest próba sytuacyjna, a czym kamerowa. Obie możecie zaobserwować w odcinku "Tajemnic Produkcji".

- Trzeba zacząć od tego, że scena w scenariuszu jest napisana przez scenarzystę, który jakoś tam sobie wyobraża tę scenę. Wcześniej ja się przygotowuję, więc też muszę sobie wyobrazić tę scenę już w konkretnych lokacjach, w konkretnych miejscach. Często nasze wyobrażenia się rozbiegają i różnią od tego, co jest w scenariuszu. Więc omówienie sceny polega na tym, że rozmawiamy o miejscach, z których detektywi ruszają, co dokładnie robią, w których miejscach się zatrzymują. Później aktorzy to wykonują i to jest właśnie próba sytuacyjna - dowiedzieliśmy się na planie.

Ta próba potrzebna jest do tego, aby wiedzieć, jak modyfikować pozycje aktorów pod kamery, tak aby np. nie stali tyłem do niej, nie zasłaniali sobie wzajemnie światła. Na próbie kamerowej odtwarzane jest to samo, ale właśnie z uwzględnieniem "obrazka".

Lokacje w serialach. Czy twórcy muszą uzyskać zgodę na realizowanie odcinków?

Każdy odcinek "Detektywów" jest inny. Stałą lokacją jest biuro detektywistyczne mieszczące się w Krakowie, ale w omawianym odcinku ekipa pracowała również na terenie pustostanu. Co musieli zrobić, aby móc kręcić tam sceny? Maciej Żelechowski jest odpowiedzialny za lokacje. Zdradził nam, że o zgodę trzeba było poprosić Wydział Spraw Administracyjnych, bo to miasto jest gospodarzem tego terenu. Miejsca, w których będą kręcone odcinki, wybiera reżyser, ale osoba odpowiedzialna za lokacje może wiele z nich zaproponować.

- Dostaję scenariusz, czytam, jakie są obiekty, rozmawiam z reżyserem, co dla niego jest ważne, żeby było w takim obiekcie, jak ma wyglądać. Później przeszukujemy bazę bądź szukamy w plenerze. Tutaj ważne było to, aby był to opuszczony budynek - zdradził nam ekspert.

Pani reżyser również zabrała głos w sprawie lokacji i opowiedziała o wyzwaniach w pracy w takim miejscu.

- Tak naprawdę wiele zależy od pogody, wiele zależy od tego, gdzie jest słońce, to też nam określa, w którą stronę scena będzie się dziać, co zobaczą kamery. To jest dość istotne. Jeśli chodzi o plener, na przykład ulice, sklepy, kawiarnie czy ruchliwe miejsca, to jest żywioł! Nigdy nie wiadomo, czy nie przejdzie nam jakaś wycieczka, czy miejsce, które sobie wybraliśmy, nie będzie zastawione przez jakiś samochód, czy nie wydarzy się coś, co trudno przewidzieć. Wtedy jest improwizacja, wtedy trzeba być elastycznym. Gdy jest ulewa, zdarza się tak, że robimy wszystko, żeby te sceny albo poprzekładać w grafiku, mając nadzieję, że akurat ta ulewa przejdzie, albo przenosimy część scen do wnętrz, jeżeli jest w ogóle taka szansa - usłyszeliśmy na terenie pustostanu.

Ostatnio była ściana deszczu i padało tak straszliwie, ale udało nam się znaleźć takie miejsce koło szkoły, rodzaj jakiegoś łuku i zadaszenia. Jednak niestety scena musiała się odbyć na 3-4 metrach kwadratowych, bo wcześniej po pierwszym dublu wszyscy są mokrzy, makijaże się rozpływają i jest problem, żeby zrobić duble
- przyznała.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas również znaleźć na  TikToku, Facebooku oraz Instagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło: cozatydzien.tvn.pl

Źródło zdjęcia głównego: cozatydzien.tvn.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Katarzyna Sokołowska o świętach Bożego Narodzenia. Jej syn wierzy w św. Mikołaja? [TYLKO U NAS]

Katarzyna Sokołowska o świętach Bożego Narodzenia. Jej syn wierzy w św. Mikołaja? [TYLKO U NAS]

Mateusz Banasiuk ma radę dla młodych aktorów. Czy sam czuje się spełniony? "Jestem głodny nowych wyzwań"

Mateusz Banasiuk ma radę dla młodych aktorów. Czy sam czuje się spełniony? "Jestem głodny nowych wyzwań"

Wojciech Błach odwiedził Energylandię zimą. Aktor przyznał, że to świetna rozrywka również dla dorosłych
Materiał promocyjny

Wojciech Błach odwiedził Energylandię zimą. Aktor przyznał, że to świetna rozrywka również dla dorosłych

Sonia Bohosiewicz o popularności. Jak sławę córki odbierają rodzice?

Sonia Bohosiewicz o popularności. Jak sławę córki odbierają rodzice?

Śniadanie z amazon.pl – z uśmiechem, ale na serio. Raport o nawykach i emocjach Polaków w czasie świąt
Materiał promocyjny

Śniadanie z amazon.pl – z uśmiechem, ale na serio. Raport o nawykach i emocjach Polaków w czasie świąt

Bogna Sworowska o akceptacji wieku i siwych włosach. "Nigdy nie czułam się tak szczęśliwa"

Bogna Sworowska o akceptacji wieku i siwych włosach. "Nigdy nie czułam się tak szczęśliwa"

Maria Seweryn o roli w "Różyczce 2", byciu córką sławnych rodziców i relacji z dziećmi. "Z pewnego zagubienia wybrałam ten zawód" [WYWIAD]

Maria Seweryn o roli w "Różyczce 2", byciu córką sławnych rodziców i relacji z dziećmi. "Z pewnego zagubienia wybrałam ten zawód" [WYWIAD]

Dorota Krempa o roli w "Na Wspólnej" i macierzyństwie. Czy chciałaby, aby syn poszedł w jej ślady? [TYLKO U NAS]

Dorota Krempa o roli w "Na Wspólnej" i macierzyństwie. Czy chciałaby, aby syn poszedł w jej ślady? [TYLKO U NAS]

Martyna Kaczmarek szczerze na temat kryzysu w związku. Nie mieszka już z mężem. "Jestem w dołku" [TYLKO U NAS]

Martyna Kaczmarek szczerze na temat kryzysu w związku. Nie mieszka już z mężem. "Jestem w dołku" [TYLKO U NAS]

Joanna Krupa o problemach zdrowotnych. "Tylko najbliżsi wiedzą..." [TYLKO U NAS]

Joanna Krupa o problemach zdrowotnych. "Tylko najbliżsi wiedzą..." [TYLKO U NAS]

Dominik Szymański zwyciężył 12. edycję "Top Model". Wyjawił nam, co sądzi o wygranej [TYLKO U NAS]

Dominik Szymański zwyciężył 12. edycję "Top Model". Wyjawił nam, co sądzi o wygranej [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka szczerze o zmianach w życiu. "Zdarza mi się zaszaleć" [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka szczerze o zmianach w życiu. "Zdarza mi się zaszaleć" [TYLKO U NAS]

Kornelia i Marek ze "ŚOPW" o pierwszych kłótniach i przeprowadzce. Gdzie zamieszkali?

Kornelia i Marek ze "ŚOPW" o pierwszych kłótniach i przeprowadzce. Gdzie zamieszkali?

Marcin ze "ŚOPW" o drugiej szansie i słynnej majówce. Wyjawił, co się wydarzyło

Marcin ze "ŚOPW" o drugiej szansie i słynnej majówce. Wyjawił, co się wydarzyło

Kortez o przerwie w muzyce i trudnych doświadczeniach osobistych. "Nie chciałem cierpieć"

Kortez o przerwie w muzyce i trudnych doświadczeniach osobistych. "Nie chciałem cierpieć"

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Anna Guzik o sekrecie udanego związku, dzieciach i roli w "Na Wspólnej". "Kariera jest raczej egoistką" [TYLKO U NAS]

Bracia Collins szczerze o swojej relacji. Wspominają trudne momenty. "Byliśmy w ekstremalnych warunkach" [TYLKO U NAS]

Bracia Collins szczerze o swojej relacji. Wspominają trudne momenty. "Byliśmy w ekstremalnych warunkach" [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka o wsparciu rodziny, karierze i zmianach po urodzeniu dzieci. "Mniej się boję wygłupić" [TYLKO U NAS]

Anna Czartoryska-Niemczycka o wsparciu rodziny, karierze i zmianach po urodzeniu dzieci. "Mniej się boję wygłupić" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Bosacka w szczerej rozmowie o życiu bez męża. "Już z tego dołka wychodzę"

Katarzyna Bosacka w szczerej rozmowie o życiu bez męża. "Już z tego dołka wychodzę"

Mateusz Banasiuk zdradził, jak jego syn reaguje na popularność rodziców. "Na początku krzyczał" [TYLKO U NAS]

Mateusz Banasiuk zdradził, jak jego syn reaguje na popularność rodziców. "Na początku krzyczał" [TYLKO U NAS]

Monika Miller nie chciała być sławna. "Dziadek wrzucił moje zdjęcie, wszyscy się zaczęli szarpać"

Monika Miller nie chciała być sławna. "Dziadek wrzucił moje zdjęcie, wszyscy się zaczęli szarpać"

Marianna Gierszewska kończy karierę. Nam mówi o przełomowym momencie. "Mówiłam do mamy, żeby mnie zabiła"

Marianna Gierszewska kończy karierę. Nam mówi o przełomowym momencie. "Mówiłam do mamy, żeby mnie zabiła"

Lanberry o samotnym życiu artysty, miłości i piosenkach influencerów. "To jest czysty skok na hajs"

Lanberry o samotnym życiu artysty, miłości i piosenkach influencerów. "To jest czysty skok na hajs"

Adam Woronowicz o przyszłości córki. Czy najstarsza pociecha pójdzie jego śladami? [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o przyszłości córki. Czy najstarsza pociecha pójdzie jego śladami? [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o wychowaniu córki. "Nie da się kontrolować sytuacji, która jest w innym domu" [TYLKO U NAS]

Katarzyna Warnke o wychowaniu córki. "Nie da się kontrolować sytuacji, która jest w innym domu" [TYLKO U NAS]

Jakimi ojcami są bracia Collins? "Nie czuje lęku przed tatą, ona czuje respekt"

Jakimi ojcami są bracia Collins? "Nie czuje lęku przed tatą, ona czuje respekt"

Roksana Węgiel o nowym singlu i małżeństwie. Po ślubie zrobi przerwę w karierze? [TYLKO U NAS]

Roksana Węgiel o nowym singlu i małżeństwie. Po ślubie zrobi przerwę w karierze? [TYLKO U NAS]

Laura Samojłowicz o aktorstwie i trudnych doświadczeniach. "Ludzie potrafią być jak hieny" [TYLKO U NAS]

Laura Samojłowicz o aktorstwie i trudnych doświadczeniach. "Ludzie potrafią być jak hieny" [TYLKO U NAS]

Magda Femme po 11 latach od zaręczyn planuje ślub. "Nie odbędzie się tak, jakbym chciała"

Magda Femme po 11 latach od zaręczyn planuje ślub. "Nie odbędzie się tak, jakbym chciała"

Sonia Bohosiewicz o relacji z tatą i rodzeństwie. "Musieliśmy natychmiast dojrzeć" [TYLKO U NAS]

Sonia Bohosiewicz o relacji z tatą i rodzeństwie. "Musieliśmy natychmiast dojrzeć" [TYLKO U NAS]

Dowódcy "Naszych w mundurach" zdradzają tajemnice drugiego sezonu. Czego się możemy spodziewać? [TYLKO U NAS]

Dowódcy "Naszych w mundurach" zdradzają tajemnice drugiego sezonu. Czego się możemy spodziewać? [TYLKO U NAS]

Margaret wydała nowy singiel. Jej najnowsza płyta  dzieli się na "siniakową" i "cekinową". Co to znaczy?

Margaret wydała nowy singiel. Jej najnowsza płyta dzieli się na "siniakową" i "cekinową". Co to znaczy?

Patricia Kazadi wraca na scenę. "Te cztery lata umocniły mnie jako kobietę"

Patricia Kazadi wraca na scenę. "Te cztery lata umocniły mnie jako kobietę"

Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem" [TYLKO U NAS]

Jakub Gierszał o trudach przygotowania do roli w filmie "Doppelgänger. Sobowtór" [TYLKO U NAS]

Jakub Gierszał o trudach przygotowania do roli w filmie "Doppelgänger. Sobowtór" [TYLKO U NAS]

Martyna Wojciechowska o porażkach. "Ludzie czasem nas zawodzą"

Martyna Wojciechowska o porażkach. "Ludzie czasem nas zawodzą"

Skórzane kurtki i płaszcze to wielki trend tej jesieni. Sprawdź, jak noszą je gwiazdy

Skórzane kurtki i płaszcze to wielki trend tej jesieni. Sprawdź, jak noszą je gwiazdy

Magda Femme o córce. Czy chciałaby stanąć z nią na scenie?

Magda Femme o córce. Czy chciałaby stanąć z nią na scenie?

Marta Wiśniewska o partnerze, dzieciach i pracy. "Już nie pędzę" [TYLKO U NAS]

Marta Wiśniewska o partnerze, dzieciach i pracy. "Już nie pędzę" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o relacji z Julią Wieniawą. "Dzieli nas dokładnie całe pokolenie" [TYLKO U NAS]

Adam Woronowicz o relacji z Julią Wieniawą. "Dzieli nas dokładnie całe pokolenie" [TYLKO U NAS]

Maja Ostaszewska i Iza Kuna o filmie "Teściowie 2". "Seks cały czas będzie pod kołdrą"

Maja Ostaszewska i Iza Kuna o filmie "Teściowie 2". "Seks cały czas będzie pod kołdrą"

Emilia Stachurska zasłynęła rolą Zuzi w serialu "Niania". Co się z nią stało?

Emilia Stachurska zasłynęła rolą Zuzi w serialu "Niania". Co się z nią stało?

Sonia Bohosiewicz o wyprowadzce siostry za granicę. Wyjaśniła, jak wpłynęło to na ich relację

Sonia Bohosiewicz o wyprowadzce siostry za granicę. Wyjaśniła, jak wpłynęło to na ich relację

Katarzyna Warnke o córce. "Już sobie wyobraża, że będziemy razem pracować"

Katarzyna Warnke o córce. "Już sobie wyobraża, że będziemy razem pracować"

Klaudia El Dursi o problemach ze zdrowiem. Przyznała, że cierpi od kilku lat

Klaudia El Dursi o problemach ze zdrowiem. Przyznała, że cierpi od kilku lat

Monika Miller o stylu, randkach i relacji z dziadkiem. "Często się mnie czepia"

Monika Miller o stylu, randkach i relacji z dziadkiem. "Często się mnie czepia"

Klaudia El Dursi o zazdrości w związku. "Często otrzymuję propozycje matrymonialne"

Klaudia El Dursi o zazdrości w związku. "Często otrzymuję propozycje matrymonialne"

Trzeci sezon serialu "Skazana". Kiedy premiera w serwisie Player?

Trzeci sezon serialu "Skazana". Kiedy premiera w serwisie Player?

Maja Frykowska o nowym projekcie i rodzinie. "Moja córka jest dużo bardziej świadoma, niż ja byłam 20 lat temu"

Maja Frykowska o nowym projekcie i rodzinie. "Moja córka jest dużo bardziej świadoma, niż ja byłam 20 lat temu"

Córka Pawła Golca jest już dorosła i idzie w jego ślady. Tak dziś wygląda Maja Golec

Córka Pawła Golca jest już dorosła i idzie w jego ślady. Tak dziś wygląda Maja Golec

Piotr Adamczyk nie chodzi na randki z żoną. "Zaskoczę Karolinę"

Piotr Adamczyk nie chodzi na randki z żoną. "Zaskoczę Karolinę"

"Detektywi". Z czym ostatnio musieli zmierzyć się funkcjonariusze?

"Detektywi". Z czym ostatnio musieli zmierzyć się funkcjonariusze?

Julia Kamińska o przekraczaniu granic w singlu "Granica". "Miałam wrażenie, że na plecach mam karabin"

Julia Kamińska o przekraczaniu granic w singlu "Granica". "Miałam wrażenie, że na plecach mam karabin"

Kinga Jasik ze "Skazanej" o intymnych scenach. "Czułam stres, że to Adam Woronowicz" [TYLKO U NAS]

Kinga Jasik ze "Skazanej" o intymnych scenach. "Czułam stres, że to Adam Woronowicz" [TYLKO U NAS]