10 piosenek z filmów, które zna każdy. Te melodie podbiły serca kinomanów

Piosenki z tych filmów znasz na pewno
Piosenki z tych filmów znasz na pewno
Źródło: x-news
#TEGONIEWIESZ. Muzyka w filmach odgrywa niezwykle istotną rolę. Często staje się kluczowym elementem, który wnosi dodatkową głębię i emocje do obrazu. Niektóre piosenki są tak ściśle związane z danym filmem, że już po pierwszej nutce jesteśmy w stanie przenieść się pamięcią do konkretnych scen. Od dynamicznych utworów pełnych energii po wzruszające ballady, te melodie zapisały się na kartach historii kina. Oto dziesięć piosenek, które na zawsze zapadły nam w pamięć dzięki niezapomnianym filmowym przeżyciom.

Muzyka i film od zawsze tworzą nierozerwalne połączenie, które potrafi poruszyć nasze emocje. Niektóre piosenki są bardzo mocno związane z danymi produkcjami filmowymi. Słysząc "The Time of My Life" od razu przypominamy sobie taniec głównych bohaterów "Dirty Dancing", a "Unchained Melody" przywodzi nam na myśl wzruszającą scenę w "Uwierz w ducha". Oto dziesięć piosenek, które na zawsze zapisały się w pamięci kinomaniaków.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Alvaro Soler i Margaret we wspólnym projekcie muzycznym

1. "(I've Had) The Time of My Life" Billa Medleya & Jennifer Warnes z filmu "Dirty Dancing"

"(I've Had) The Time of My Life" to piosenka nagrana przez Billa Medleya i Jennifer Warnes dla filmu "Dirty Dancing" z 1987 roku. Piosenka stała się ogromnym hitem, zdobywając Złotego Globa za najlepszą piosenkę oryginalną i Oscara w tej samej kategorii.

Piosenka jest oczywiście kojarzona z filmem "Dirty Dancing". Została wykorzystana w kluczowej scenie filmu, podczas której główne postaci — Johnny (Patrick Swayze) i Baby (Jennifer Grey) — wykonują swoją ostatnią, spektakularną sztuczkę taneczną.

Teledysk do piosenki zawiera sceny z filmu "Dirty Dancing", w tym słynną scenę, gdzie Patrick Swayze podnosi Jennifer Grey nad swoją głową — jeden z najbardziej rozpoznawalnych momentów w historii kina.

Utwór był wielokrotnie coverowany przez różnych artystów na przestrzeni lat, a jego popularność nie słabnie mimo upływu czasu. Był wykorzystywany w innych produkcjach filmowych i telewizyjnych, np. w serialu "Glee". Jest również popularnym wyborem na wesela i inne imprezy.

2.  "Unchained Melody" The Righteous Brothers z filmu "Uwierz w ducha"

"Unchained Melody" to piosenka, która zdobyła ogromną popularność dzięki filmowi "Uwierz w ducha" ("Ghost") z 1990 roku, gdzie była użyta w jednej z najbardziej ikonicznych scen filmowych. Jednak utwór ma dłuższą historię.

Piosenka została napisana w 1955 roku przez Alexa Northa i Hy'ego Zareta do filmu "Unchained", stąd pochodzi jej tytuł. Pierwotnie wykonał ją Todd Duncan. Na przestrzeni lat utwór był wykonywany przez wielu artystów, ale najbardziej znaną wersję nagrał duet The Righteous Brothers w 1965 roku. Wokalistą w tej wersji był Bobby Hatfield.

Wersja The Righteous Brothers była wielokrotnie wykorzystywana w różnych filmach i serialach, ale największą popularność przyniosła jej scena z filmu "Uwierz w ducha", w której Demi Moore i Patrick Swayze kształtują glinę na kole garncarskim.

"Unchained Melody" jest często uważana za jedną z najpiękniejszych ballad miłosnych wszech czasów. Piosenka była nominowana do Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną w 1955 roku.

3. "My Heart Will Go On" Celine Dion z filmu "Titanic"

"My Heart Will Go On" to piosenka nagrana przez kanadyjską piosenkarkę Celine Dion. Jest to główny utwór z filmu "Titanic" z 1997 roku. Piosenka została napisana przez Jamesa Hornera i Willa Jenningsa.

Piosenka stała się międzynarodowym hitem, docierając do pierwszego miejsca na listach przebojów w wielu krajach. Zdobyła też wiele nagród, w tym Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną.

"My Heart Will Go On" została napisana specjalnie dla filmu "Titanic", a jej liryczne i emocjonalne brzmienie idealnie pasuje do tragicznej historii miłosnej przedstawionej w filmie. Sam James Horner początkowo nie był pewien, czy Celine Dion będzie chciała nagrać piosenkę, ale po usłyszeniu demo, piosenkarka zgodziła się to zrobić. Pierwsze nagranie, które wykonała, zostało ostatecznie użyte jako finalna wersja piosenki.

4. "I Will Always Love You" Whitney Houston z filmu "Bodyguard"

"I Will Always Love You" jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów Whitney Houston. Piosenka ta, pierwotnie napisana i wykonywana przez Dolly Parton w 1973 roku, została na nowo zaśpiewana przez Whitney Houston do filmu "Bodyguard" z 1992 roku, w którym wystąpiła u boku Kevina Costnera.

"I Will Always Love You" jest nie tylko symbolem sukcesu muzycznej ikony, ale także jej talentu i niezapomnianej osobowości. Wersja Whitney Houston stała się ogromnym hitem na całym świecie, zdobywając pierwsze miejsca na listach przebojów w wielu krajach.

Emocjonalna treść, w połączeniu z potężnym wykonaniem Whitney Houston, sprawia, że "I Will Always Love You" jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej wzruszających piosenek wszech czasów. Piosenka "I Will Always Love You" jest również znana z długiego wstępu a cappella, który jest rzadkością w muzyce pop.

Utwór ten jest często wykorzystywany w kulturze popularnej. Jest również jednym z najczęściej coverowanych kawałków, z wersjami od różnych artystów, w tym Beyoncé czy Ariany Grande.

5. "Oh, Pretty Woman" Roya Orbisona z filmu "Pretty Woman"

"Oh, Pretty Woman" to utwór napisany i wykonywany przez Roya Orbisona. Piosenka została wydana w sierpniu 1964 roku i szybko zdobyła popularność, docierając do pierwszego miejsca na listach przebojów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Jest znana z charakterystycznego riffu gitarowego, który jest grany na początku i podczas całego utworu. Tekst opowiada o mężczyźnie, który widzi piękną kobietę przechodzącą obok niego na ulicy i marzy o tym, żeby stać się jej kochankiem.

Utwór został użyty jako tytuł i motyw przewodni filmu "Pretty Woman" z 1990 roku, w którym występują Richard Gere i Julia Roberts. Komedia romantyczna opowiada historię bogatego biznesmena, który zakochuje się w prostytutce.

Mimo że piosenka została użyta w filmie i nierozerwalnie jest z nim łączona, to nie jest ona oryginalnym utworem stworzonym specjalnie dla tego filmu. Kawałek był już popularny wcześniej. "Oh, Pretty Woman" to klasyk, który przetrwał próbę czasu i nadal jest jednym z najbardziej lubianych utworów w historii muzyki pop.

6. "You Never Can Tell" Chucka Berry'ego z filmu "Pulp Fiction"

"You Never Can Tell" to piosenka napisana i wykonywana przez amerykańskiego muzyka Chucka Berry'ego. Została wydana w 1964 roku jako singiel na albumie "St. Louis to Liverpool". Piosenka jest często nazywana także "C'est la Vie" lub "Teenage Wedding".

Piosenka ta jest znana przede wszystkim z filmu "Pulp Fiction" Quentina Tarantino z 1994 roku, gdzie towarzyszy ona słynnej scenie tańca Johna Travolty i Umy Thurman. W filmie Vincent Vega (Travolta) i Mia Wallace (Thurman) tańczą do tej piosenki w konkursie tanecznym w restauracji Jack Rabbit Slim's, co stało się jednym z najbardziej ikonicznych momentów w całym filmie.

"You Never Can Tell" opowiada historię młodej pary, która wzięła ślub i stworzyła dom, mimo że byli bardzo młodzi. W teście piosenki pojawiają się nazwy elementów ówczesnej kultury pop, takie jak "souped-up jitney" (tuningowany samochód), "coolerator" (stara nazwa na lodówkę) czy "cherry red '53" (czerwony samochód z 1953 roku).

Piosenka jest uważana za jeden z najlepszych utworów Chucka Berry'ego. Ma charakterystyczne dla niego rock'n'rollowe brzmienie, z jego typowym gitarowym riffem.

"You Never Can Tell" to piosenka, która mimo upływu lat nie traci na popularności i jest stale odkrywana przez nowe pokolenia słuchaczy.

7. "Ghostbusters" Raya Parkera Jr. z filmu "Pogromcy duchów"

Piosenka "Ghostbusters" została napisana i wykonana przez Raya Parkera Jr. jako temat dla filmu "Pogromcy duchów" z 1984 roku. Stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów lat 80.

Ray Parker Jr. został zatrudniony przez producentów filmu, aby stworzyć piosenkę, która byłaby chwytliwa i łatwo zapadająca w pamięć. Piosenka jest znana ze swojego charakterystycznego riffu gitarowego i refrenu "Who you gonna call? Ghostbusters!", który stał się popularnym powiedzeniem.

Piosenka była nominowana do Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną, ale przegrała z "I Just Called to Say I Love You" Steviego Wondera.

Piosenka "Ghostbusters" była również tematem kontrowersji, kiedy Huey Lewis oskarżył autora o plagiat jego piosenki "I Want a New Drug". Sprawa została rozwiązana poza sądem, a szczegóły ugody pozostają tajemnicą. Jednak w wywiadzie dla magazynu "Premiere" w 2001 roku, Huey Lewis stwierdził, że Ray Parker zapłacił mu za używanie melodii z "I Want a New Drug" w "Ghostbusters".

Piosenka była tak popularna, że nagrano kilka wersji, w tym remiksy i wersje na różne rynki międzynarodowe. Piosenka ma również swój teledysk, który był często emitowany w MTV. W klipie pojawiają się członkowie obsady filmu "Pogromcy duchów", a także wiele znanych twarzy z lat 80., takich jak Chevy Chase, John Candy, Danny DeVito i inni.

"Ghostbusters" jest również piosenką, która jest często grana podczas Halloween, ze względu na jej tematykę związaną z duchami i innymi nadprzyrodzonymi bytami.

8. "Eye Of The Tiger" Survivor z filmu "Rocky 3"

"Eye of the Tiger" to utwór rockowy zespołu Survivor, który został wydany jako singiel w 1982 roku. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenek zespołu. Utwór został napisany specjalnie na potrzeby filmu "Rocky III" na prośbę samego Sylvestera Stallone, który był fanem zespołu.

Piosenka szybko zdobyła popularność i stała się hitem na listach przebojów na całym świecie. "Eye of the Tiger" jest często kojarzony z motywacją i determinacją, dzięki swojemu mocnemu i energetycznemu brzmieniu oraz tekstowi piosenki.

Teledysk do piosenki zawiera sceny z filmu "Rocky III", a także pokazuje członków zespołu Survivor grających na ulicach Chicago.

Piosenka "Eye of the Tiger" stała się częścią popkultury i jest często używana jako utwór motywacyjny. Jest ona także często grana podczas wydarzeń sportowych.

Choć zespół Survivor wydał wiele innych piosenek, żadna z nich nie osiągnęła takiego sukcesu jak "Eye of the Tiger". Dla wielu osób jest to utwór, który zdefiniował karierę zespołu.

9. "Men in Black" Willa Smitha z filmu "Faceci w czerni"

"Men in Black" to piosenka nagrana przez Willa Smitha na ścieżkę dźwiękową do filmu "Faceci w czerni". Utwór został wydany jako singiel w tym samym roku. Piosenka zawiera samplowany fragment z utworu "Forget Me Nots" Patrice Rushen, który został użyty jako główny motyw muzyczny.

Utwór "Men in Black" osiągnął duży sukces komercyjny, docierając do pierwszego miejsca na listach przebojów w wielu krajach. Teledysk do piosenki, w reżyserii Roberta Caruso, jest równie pamiętny. Pokazuje on Willa Smitha tańczącego i rapującego w stylizowanym na science fiction otoczeniu.

Piosenka "Men in Black" jest często kojarzona z filmem i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów Willa Smitha. Jest to również jeden z najbardziej znanych utworów z gatunku hip-hop z lat 90. XX wieku.

10. "Day-O (The Banana Boat Song)" Harry'ego Belafonte'a z filmu "Sok z żuka"

"Day-O (The Banana Boat Song)" to popularna piosenka z gatunku calypso, która stała się znana na całym świecie dzięki wykonaniu Harry'ego Belafonte'a. Piosenka została wydana w 1956 roku na albumie "Calypso". Jest to tradycyjna pieśń robotników z Jamajki, którzy pracowali na statkach transportujących banany.

"Day-O (The Banana Boat Song)" jest jednym z najbardziej znanych utworów Harry'ego Belafonte'a, który jest uważany za "Króla Calypso". Artysta zmarł w 2023 roku. Był również aktywistą na rzecz praw człowieka i ambasadorem dobrej woli UNICEF.

Piosenka opowiada o ciężko pracujących robotnikach, którzy nie mogą się doczekać końca dnia (stąd refren "Day-O, Day-O, Daylight come and me wan' go home"). Autor, sam będący pochodzenia jamajskiego, pomógł spopularyzować muzykę calypso na świecie.

"Day-O (The Banana Boat Song)" jest powszechnie kojarzona z filmem "Sok z żuka" z 1988 roku, gdzie jest śpiewana przez głównych bohaterów podczas surrealistycznej sceny kolacji, która stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych momentów filmu. Scena ta była często parodiowana i cytowana w popkulturze.

Pomimo swojej prostoty "Day-O (The Banana Boat Song)" jest piosenką o głębokim znaczeniu, ukazującą ciężką pracę i marzenia o lepszym życiu. Jest to także piosenka, która pomogła wprowadzić muzykę z Karaibów na międzynarodową scenę muzyczną.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: x-news

podziel się:

Pozostałe wiadomości