Rozpoczął się festiwal filmowy w Cannes 2024. Polskie akcenty podczas wydarzenia

Festiwal w Cannes 2024. Gwiazdy filmu "The Second Act" ("Drugi akt")
Festiwal w Cannes 2024. Gwiazdy filmu "The Second Act" ("Drugi akt")
Źródło: Getty Images
Festiwal w Cannes to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń w świecie filmu. Tegoroczna edycja rozpoczęła się niezwykłym seansem filmu "The Second Act" ("Drugi akt") autorstwa Quentina Dupieuxa, który nie tylko bawi, ale również prowokuje do refleksji nad współczesnym światem. Na festiwalu nie mogło zabraknąć także polskich akcentów.

Festiwal w Cannes 2024 rozpoczął nie tylko pokaz znakomitego kina, ale również dyskusja na ważne tematy takie jak akcja #MeToo, która wciąż towarzyszy branży filmowej.

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Matthias Schoenaerts o serialu "Reżim" z Kate Winslet
Źródło: "Co Za Tydzień"

Festiwal w Cannes 2024. "The Second Act" ("Drugi akt") filmem otwarcia

W otwierającym festiwal seansie "The Second Act" widzowie przenoszą się na plan filmowy. Quentin Dupieux, znany z nietuzinkowych produkcji takich jak "Mordercza opona" czy "Deerskin", tym razem prezentuje historię pełną ironii, inteligencji i błyskotliwego humoru.

Film ukazuje portret aktorów, którzy w trakcie zdjęć przeskakują między różnymi wymiarami rzeczywistości. Dialogi przemyślane są tak, aby nie tylko bawić, ale również prowokować do refleksji nad współczesnymi problemami społecznymi. Przekorne uwagi na temat sztucznej inteligencji, równouprawnienia czy walki z przemocą seksualną stają się elementem dyskusji, której nie sposób uniknąć.

W filmie "The Second Act" widzimy znakomity kwartet aktorski w składzie Lea Seydoux, Louis Garrel, Vincent Lindon oraz Raphael Quenard. Ich kreacje imponują nie tylko doskonałym wykonaniem, ale również subtelnością w oddawaniu emocji i przemyśleń bohaterów.

Quentin Dupieux ponownie udowadnia swoje mistrzostwo w budowaniu nietuzinkowych historii, które bawią, zaskakują i prowokują do myślenia. "The Second Act" to seans, który dostarcza widzom wielkiej przyjemności, ale jednocześnie skłania do refleksji nad rzeczywistością, w której żyjemy.

Festiwal w Cannes 2024. Gwiazdy filmu "The Second Act" ("Drugi akt")
Festiwal w Cannes 2024. Gwiazdy filmu "The Second Act" ("Drugi akt")
Źródło: Getty Images

Polskie akcenty na festiwalu w Cannes 2024

Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes nie mogło zabraknąć polskich akcentów. Produkcja "Dziewczyna z igłą" autorstwa związanego z Polską reżysera Magnusa von Horna rywalizuje o prestiżową Złotą Palmę.

"Dziewczyna z igłą" to film oparty na faktach, który przenosi widzów do Danii na początku XX wieku. Historia młodej Karoline, która stara się przetrwać w trudnych czasach, porusza tematykę samotności, determinacji i trudnych życiowych wyborów. Magnus von Horn to szwedzki reżyser mieszkający i tworzący w Polsce. Stworzył dzieło, które wzbudza emocje i zmusza do refleksji.

Film ma szansę na zdobycie Złotej Palmy, ale konkurencja jest mocna. W gronie konkursowych tytułów znajdują się również produkcje takie jak "Anora" Seana Bakera czy "Rodzaje życzliwości" Giorgosa Lanthimosa, co świadczy o wysokim poziomie tegorocznej edycji festiwalu.

Polski wkład na festiwal w Cannes nie ogranicza się jednak tylko do tej pełnometrażowej produkcji. Krótkometrażowy film "Dziewczyna z walizką" w reżyserii Tomka Wilczyńskiego opowiadający o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, zostanie zaprezentowany podczas Short Film Corner, jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie filmów krótkometrażowych.

Film polskich twórców śledzi losy przemytnika, który przewozi imigrantów i uchodźców przez granicę polsko-białoruską. Bohater podejmuje kolejne zlecenie, tym razem jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Autorem scenariusza jest Jan Steifer, a za zdjęcia odpowiada Stanisław Wójcik. W filmie występują Paweł Tomaszewski, Paulina Gałązka i debiutująca na ekranie Nilufar Nazarova.

Temat przemocy na festiwalu w Cannes 2024

Początek tegorocznej imprezy w Cannes zdominowały głosy przeciw przemocy i niesprawiedliwości społecznej. Debata na temat ruchu #MeToo opanowała przestrzeń medialną, pokazując, że problemy dotykające branży filmowej stają się coraz bardziej widoczne.

Mimo że dyrektor festiwalu, Thierry Fremaux, kwestionował istnienie czarnej listy sprawców przemocy seksualnej we francuskim show-biznesie, temat ten nadal pozostaje gorący. Krótkometrażowy film "Moi aussi" Judith Godreche, który zostanie wyświetlony podczas festiwalu, powstał po rozmowach z tysiącem anonimowych ofiar molestowania, co dodatkowo podkreśla skalę problemu.

Festiwal w Cannes jest również miejscem, gdzie podejmowane są inne ważne kwestie społeczne. Propalestyńskie manifestacje oraz filmy poruszające tematykę wojen i konfliktów światowych znajdują swoje miejsce w programie imprezy. Przykładem jest film "The Seed of Sacred Fig" Mohammada Rasoulofa, który został skazany na osiem lat więzienia za swoją twórczość oraz stara się przeciwstawić łamaniu praw człowieka w swojej ojczyźnie.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości