Gwiazdy

Niepokojący incydent przy trumnie Elżbiety II. Odwiedzający wstrzymali oddech

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Kowalewska
Trumna Elżbiety II

W Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do pogrzebu królowej Elżbiety II. Zanim jednak królowa udała się w ostatnią podróż, tłumy Brytyjczyków i turystów przybywały do Pałacu Westminsterskiego, by oddać hołd ukochanej monarchini. Nagle doszło do niepokojącego incydentu. Z tłumu wybiegł mężczyzna, który rzucił się na trumnę.

Królowa Elżbiety II nie żyje. 8 września świat obiegła informacja o śmierci najdłużej panującej głowy monarchii brytyjskiej. Przez 11 dni realizowano ściśle zaplanowany program ceremonii pogrzebowych. Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się 19 września w Opactwie Westminsterskim i będzie miał charakter państwowy. Do Londynu przyjadą najważniejsi przywódcy świata, by oddać hołd zmarłej królowej oraz by spotkać się z nowym królem - Karolem III.

Niepokojący incydent przy trumnie Elżbiety II

Ostatnie dni były dla Brytyjczyków i wszystkich fanów Elżbiety II wyjątkowo trudne. Każdy, kto chciał pożegnać królową, mógł udać się do Pałacu Westminsterskiego i stanąć w długiej kolejce do trumny monarchini. W piątek 16 września doszło jednak do niepokojącego incydentu, który przestraszył zgromadzonych żałobników. Nagle z tłumu oczekujących wybiegł mężczyzna, który rzucił się na trumnę królowej. Dzięki szybkiej reakcji ochrony udało się go zatrzymać. Zagraniczne media donoszą, że mężczyzna chciał zerwać z trumny sztandar królewski.

W sobotę opublikowano oświadczenie:

"Dowództwo Ochrony Parlamentarnej i Dyplomatycznej zatrzymało mężczyznę w Westminster Hall. Został on aresztowany za przestępstwo na podstawie ustawy o porządku publicznym" - podała londyńska policja.

Mężczyzna prawdopodobnie będzie odpowiadał za zachowanie mające na celu wywołanie stanu zagrożenia, nękania lub niepokoju. Brytyjskie media poinformowały, że osobą, która zakłóciła wydarzenia, był 28-letni Muhammad Khan mieszkający w London Borough of Tower Hamlets. Żałobnicy zgromadzeni w Pałacu byli zaskoczeni całym zajściem, niektórzy zareagowali płaczem i wyglądali na wyraźnie przerażonych. Miejmy nadzieję, że to koniec niespodziewanych incydentów.

Gosia Baczyńska śpiewa "Imagine" Johna Lennona
Gosia Baczyńska śpiewa "Imagine" Johna Lennona

Pogrzeb Elżbiety II. Kiedy, gdzie? Co nas czeka?

Pogrzeb Elżbiety II odbędzie się 19 września. Do Londynu przybyli najważniejsi przywódcy, członkowie rodzin królewskich i liczni zaproszeni goście. Warto dodać, że na uroczystości zabraknie przedstawicieli reżimów. To pierwszy od 1965 roku państwowy pogrzeb, który przysługuje przede wszystkim monarchom.

Ostatnie przygotowania rozpoczęły się już o 7:30, kiedy to drzwi Pałacu Westminsterskiego zostały zamknięte dla odwiedzających. Niedługo przed 12:00 czasu polskiego królewski orszak wyruszy z Pałacu do Opactwa Westminsterskiego. W skład orszaku wchodzą m.in. najbliżsi członkowie rodziny. O 13:00 zabrzmi hymn Wielkiej Brytanii "God Save the King", po czym trumna wyruszy dalej, w procesji ulicami Londynu. W ostatniej drodze Elżbiecie II towarzyszyć będą dzwony kultowego Big Bena, który nie zamilknie ani na chwilę.

Królowa Elżbieta II miała specjalne życzenia co do ceremonii pogrzebowej, o czym przeczytacie poniżej:

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

Autor:Dominika Kowalewska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości