Nie żyje twórca "Skrzypka na dachu". Jego filmy przeszły do historii. Laureat Oscara miał 97 lat

Norman Jewison
Norman Jewison
Źródło: Getty Images
Norman Jewison nie żyje. Był legendą w branży filmowej. Zasłyną jako reżyser musicali "Skrzypek na dachu" oraz "Jesus Christ Superstar". Współpracował z wieloma gwiazdami kina. To ogromna strata dla przemysłu filmowego. Sprawdźcie szczegóły dotyczące śmierci Normana Jewisona.

Norman Jewison przyszedł na świat 21 lipca 1926 w Toronto i tam zmarł 20 stycznia 2024 roku. Kanadyjski reżyser i producent filmowy stworzył wiele nagradzanych filmów i musicali. W 1988 roku otrzymał własną gwiazdę w Alei Gwiazd w Los Angeles. 

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.

Polskie gwiazdy, które zmarły młodo. Odeszli niespodziewanie
Źródło: MWMEDIA, Facebook, Wikimedia Commons, screen Youtube

Nie żyje Norman Jewison

Norman Jewison w 1999 roku został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości. Cztery lata później otrzymał podobną nagrodę w Kanadzie za zasługi dla przemysłu filmowego w tym kraju.

"Chcę, żeby ludzie rozpoznawali siebie w filmach, które robię. Nie lubię prostych filmów akcji" - mówił o swojej twórczości.

Informację o śmierci Normana Jewisona przekazał jego agent. Jeff Sanderson poinformował media, że reżyser zmarł w spokoju w swoim domu. Nie podał szczegółów. Artysta dożył wieku 97 lat.

Norman Jewison przez 51 lat wiódł spokojne życie z Margaret Ann Dixon, która była jego żoną. Małżeństwo było razem do śmierci kobiety w 2004 roku. Para doczekała się trójki dzieci: Michaela, Kevina i Jennifer.

Twórczość Normana Jewisona

Norman Jewison wyreżyserował w 1971 roku film "Skrzypek na dachu", będący ekranizacją musicalu o tym samym tytule, luźno opartego na książce "Dzieje Tewji Mleczarza" autorstwa Szolema Alejchema. Produkcja otrzymała mnóstwo nagród, w tym Złoty Glob oraz Oscara za najtrafniejszą adaptację i najbardziej oryginalny dobór piosenek, za najlepsze zdjęcia dla Oswalda Morrisa, za najlepszy dźwięk dla Davida Hildyarda i Gordona K. McCalluma.

Kolejny głośny musical stworzony przez reżysera to "Jesus Christ Superstar" z 1973 roku. To ekranizacja rock-opery pod tym samym tytułem z muzyką Andrew Lloyda Webbera i librettem Tima Rice'a. Produkcja zdobyła Oscara za najlepszą muzykę.

1987 rok to premiera komedii romantycznej "Wpływ księżyca" z Cher i Nicolasem Cage'em w rolach głównych. Norman Jewison otrzymał nominację za najlepszy film oraz reżyserię. Cher otrzymała wtedy statuetkę dla najlepszej aktorki.

Głośnym filmem był również "Bogus, mój przyjaciel na niby" z 1996 roku. Gwiazdami tego filmu familijnego byli: Whoopi Goldberg, Gérard Depardieu oraz Haley Joel Osment.

Norman Jewison wyjaśnił, na czym skupiał się w swoich dziełach.

"Miałem tendencje do pokazywania istot ludzkich jako skłonnych do upadku, wrażliwych, błądzących, ale zdolnych do podniesienia się, a nie bezmyślnych i bez przerwy, brutalnych. Chcę żeby ludzie rozpoznawali w moich filmach siebie. Nie lubię bezmyślnych filmów akcji" – napisał reżyser w autobiografii z 2004 roku.

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Autor: Kalina Szymankiewicz

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości