"1989" to pierwszy polski musical polityczny. Forma przedstawienia zaskoczyła samych aktorów

Autor:
Kamila
Jamrożek
"1989" to pierwszy polski musical polityczny. Forma przedstawienia zaskoczyła samych aktorów

Musical "1989" w reżyserii Katarzyny Szyngiery można oglądać w krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego. Niezwykła forma tego przedstawienia była wyzwaniem dla aktorów, którzy musieli zmierzyć się z nietypową konwencją musicalu rapowanego. O swoich rolach opowiedzieli Olivierowi Janiakowi w programie "Co Za Tydzień".

Musical "1989” jest efektem współpracy Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Pomysłodawcą spektaklu jest Marcin Napiórkowski, a reżyserką Katarzyna Szyngiera, za muzykę odpowiada zaś Andrzej "Webber" Mikosz. Ekipa programu "Co Za Tydzień" spotkała się z twórcami i aktorami, aby porozmawiać o tym niezwykłym przedstawieniu.

"1989" - pierwszy polski musical polityczny. Rozmowy z twórcami i aktorami cz. 1
"1989" - pierwszy polski musical polityczny. Rozmowy z twórcami i aktorami cz. 1

"1989" –  o czym jest musical?

Musical "1989" pokazuje upadek komunizmu z zupełnie nowej perspektywy. Wielka historia przeplata się w widowisku z życiowymi decyzjami, a wydarzenia znane z podręczników są opowiedziane z punktu widzenia trzech rodzin – Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów. Widzowie towarzyszą bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

 [...] to historia opowiedziana w wyjątkowy sposób, w jaki jeszcze nigdy nie została opowiedziana [...] Solidarność była ruchem parytetowym, to znaczy było w nim tyle samo mężczyzn co kobiet, ale dziś głównie pamiętamy o mężczyznach. Dlatego też chcemy oddać należyte miejsce w historii także kobietom

"1989" – pierwszy rapowany musical polityczny

Musical "1989" nawiązuje formą do słynnego broadwayowskiego musicalu "Hamilton", który wprowadził rap na scenę teatru. Dzięki takiemu językowi opowiadania o historii przyciągnął spore grono młodych odbiorców. Scenariusz do spektaklu "1989" został napisany na podstawie wywiadów i dokumentów archiwalnych. W ten sposób powstało kilkadziesiąt scen, które twórcy zamieniali na piosenki. Za brzmienie musicalu odpowiada producent rapowy – Andrzej "Webber" Mikosz, znany m.in. z wieloletniej współpracy z raperem "Łoną".

Cały czas staram się, żeby to była dla mnie i dla nas wszystkich zabawa. Tak naprawdę każdy element ma tutaj swoje miejsce

"1989" – aktorzy opowiedzieli o musicalu

W musicalu "1989" Karolina Kazoń wcieliła się w rolę Danuty Wałęsy, a Rafał Szumera – Lecha Wałęsy. Krystynę i Władysława Frasyników zagrali Katarzyna Zawiślak-Dolny i Mateusz Bieryt, w rolach Grażyny i Jacka Kuroniów oglądamy Magdalenę Osińską i Marcina Czarnika.

Szczególna odpowiedzialność spoczywała na odtwórcach głównych ról. Karolina Kazań opowiedziała, że Danuta Wałęsa była wstrząśnięta po obejrzeniu przedstawienia, gdyż odżyły w niej wspomnienia. Wyzwaniem było także oswojenie się z nową formułą przedstawienia, w którym rap zastąpił klasyczny śpiew.

To było dla nas ogromne wyzwanie. Pierwszy raz od bardzo dawna pomyślałam, że nie wiem, jak zainstalować się w tej formie. To była ogromna satysfakcja, kiedy zaczęło nam to wszytko wychodzić

Magdalena Osińska przyznała, że cieszy się z bycia częścią tak pięknego i innowacyjnego spektaklu o cudownej historii

Ten spektakl jest potrzebny, opowiada historię, w której żyjemy, przywołujemy postacie, które bardzo by nam się teraz przydały 

W spektakl zaangażował się także syn Doroty Szelągowskiej Antoni Sztaba. Gra on młodego Aleksandra Kwaśniewskiego. Czy lubi wcielać się w tę postać? Zobaczcie wideo:

"1989" - pierwszy polski musical polityczny. Rozmowy z twórcami i aktorami cz. 2
"1989" - pierwszy polski musical polityczny. Rozmowy z twórcami i aktorami cz. 2

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: "Co Za Tydzień"

Pozostałe wiadomości