"1989" to pierwszy polski musical polityczny. Forma przedstawienia zaskoczyła samych aktorów

"1989" to pierwszy polski musical polityczny. Forma przedstawienia zaskoczyła samych aktorów
"1989" to pierwszy polski musical polityczny. Forma przedstawienia zaskoczyła samych aktorów
Źródło: "Co Za Tydzień"
Musical "1989" w reżyserii Katarzyny Szyngiery można oglądać w krakowskim teatrze im. Juliusza Słowackiego. Niezwykła forma tego przedstawienia była wyzwaniem dla aktorów, którzy musieli zmierzyć się z nietypową konwencją musicalu rapowanego. O swoich rolach opowiedzieli Olivierowi Janiakowi w programie "Co Za Tydzień".

Musical "1989” jest efektem współpracy Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Pomysłodawcą spektaklu jest Marcin Napiórkowski, a reżyserką Katarzyna Szyngiera, za muzykę odpowiada zaś Andrzej "Webber" Mikosz. Ekipa programu "Co Za Tydzień" spotkała się z twórcami i aktorami, aby porozmawiać o tym niezwykłym przedstawieniu.

czt_08
"1989" - pierwszy polski musical polityczny. Rozmowy z twórcami i aktorami cz. 1

"1989" –  o czym jest musical?

Musical "1989" pokazuje upadek komunizmu z zupełnie nowej perspektywy. Wielka historia przeplata się w widowisku z życiowymi decyzjami, a wydarzenia znane z podręczników są opowiedziane z punktu widzenia trzech rodzin – Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów. Widzowie towarzyszą bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach.

 [...] to historia opowiedziana w wyjątkowy sposób, w jaki jeszcze nigdy nie została opowiedziana [...] Solidarność była ruchem parytetowym, to znaczy było w nim tyle samo mężczyzn co kobiet, ale dziś głównie pamiętamy o mężczyznach. Dlatego też chcemy oddać należyte miejsce w historii także kobietom
- zauważyła reżyserka "1989" w rozmowie z Olivierem Janiakiem.

"1989" – pierwszy rapowany musical polityczny

Musical "1989" nawiązuje formą do słynnego broadwayowskiego musicalu "Hamilton", który wprowadził rap na scenę teatru. Dzięki takiemu językowi opowiadania o historii przyciągnął spore grono młodych odbiorców. Scenariusz do spektaklu "1989" został napisany na podstawie wywiadów i dokumentów archiwalnych. W ten sposób powstało kilkadziesiąt scen, które twórcy zamieniali na piosenki. Za brzmienie musicalu odpowiada producent rapowy – Andrzej "Webber" Mikosz, znany m.in. z wieloletniej współpracy z raperem "Łoną".

Cały czas staram się, żeby to była dla mnie i dla nas wszystkich zabawa. Tak naprawdę każdy element ma tutaj swoje miejsce
- wyjaśniał muzyk.

"1989" – aktorzy opowiedzieli o musicalu

W musicalu "1989" Karolina Kazoń wcieliła się w rolę Danuty Wałęsy, a Rafał Szumera – Lecha Wałęsy. Krystynę i Władysława Frasyników zagrali Katarzyna Zawiślak-Dolny i Mateusz Bieryt, w rolach Grażyny i Jacka Kuroniów oglądamy Magdalenę Osińską i Marcina Czarnika.

Szczególna odpowiedzialność spoczywała na odtwórcach głównych ról. Karolina Kazań opowiedziała, że Danuta Wałęsa była wstrząśnięta po obejrzeniu przedstawienia, gdyż odżyły w niej wspomnienia. Wyzwaniem było także oswojenie się z nową formułą przedstawienia, w którym rap zastąpił klasyczny śpiew.

To było dla nas ogromne wyzwanie. Pierwszy raz od bardzo dawna pomyślałam, że nie wiem, jak zainstalować się w tej formie. To była ogromna satysfakcja, kiedy zaczęło nam to wszytko wychodzić
- stwierdziła aktorka w rozmowie z Olivierem Janiakiem.

Magdalena Osińska przyznała, że cieszy się z bycia częścią tak pięknego i innowacyjnego spektaklu o cudownej historii

Ten spektakl jest potrzebny, opowiada historię, w której żyjemy, przywołujemy postacie, które bardzo by nam się teraz przydały 
- wtórował jej sceniczny partner Marcin Czarnik.

W spektakl zaangażował się także syn Doroty Szelągowskiej Antoni Sztaba. Gra on młodego Aleksandra Kwaśniewskiego. Czy lubi wcielać się w tę postać? Zobaczcie wideo:

czt_08
"1989" - pierwszy polski musical polityczny. Rozmowy z twórcami i aktorami cz. 2
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości