Gwiazdy

5 ciekawostek z życia Elvisa Presleya. Tego mogliście nie wiedzieć o królu rock and rolla

Gwiazdy

Autor:
Kamila
Jamrożek
Źródło:
Wikipedia, WP Film, Viva
Elvis Presley i aktorka Ann-Margret w filmie "Viva Las Vegas" z 1964 roku

W kinach możemy już oglądać film "Elvis". Reżyser Buz Luhrmann przedstawia w nim wiele faktów z życia króla rock and rolla. Zanim wybierzecie się na seans, przeczytajcie pięć ciekawostek na temat muzyka. Znaliście wszystkie?

Elvis Presley był bożyszczem kobiet i muzykiem obdarzonym wielkim talentem. Jego karierę i życie możecie prześledzić w filmie "Elvis" Buza Luhrmanna. Nie wszystkie wątki z życia wokalisty trafiły do scenariusza. Sprawdźcie kilka ciekawostek z jego życia.

Elvis Presley miał słabość do młodszych kobiet

Elvis Presley lubił otaczać się bardzo młodymi kobietami. Muzyk miał spotykać się z 14- i 15-latkami. Nie brakuje opinii, że jego zachowanie można traktować jako pedofilię. Osoby z bliskiego otoczenia gwiazdora zaprzeczają jednak tym stwierdzeniom.

Wśród bardzo młodych partnerek Elvisa Presleya można wymienić jego wielką miłość Priscillę Beaulieu. Poznali się, gdy miała zaledwie 14 lat. W obawie przed atakami prasy i oskarżeniami o związek z nieletnią spotykali się potajemnie. Ślub wzięli w 1967 roku. Rozstali się po sześciu latach związku przez to, że artysta nawiązał romans z 22-letnią Lindą Thompson. Po czterech i pół roku nieformalnego związku rozstał się z kochanką i związał się z 20-letnią Ginger Alden, z którą pozostawał w nieformalnym związku aż do swojej śmierci.

Elvis Presley i Priscilla Ann Beaulieu
Elvis Presley i Priscilla Ann Beaulieu podczas ślubu Źródło: Bettmann/Getty Images

Zdaniem ochroniarza Elvisa Presleya artysta często zapraszał do siebie nastoletnie dziewczyny, które pojawiały się pod bramami jego posiadłości. Alan Fortas twierdził, że Elvis Presley wiązał się z młodymi kobietami w wieku 13 lub 14 lat i kończył te relacje, gdy one robiły się starsze. Nie uprawiał z nimi seksu, ale urządzał pidżama party lub spędzał noce na rozmowie z nimi. Reuben Fine w książce "Love and Work" także twierdzi, że Elvis Presley nie uprawiał seksu z nieletnimi dziewczynami, bo zdawał sobie sprawie z tego, że mógłby trafić do więzienia.

Według wielu pogłosek Elvis Presley miał też obsesję na punkcie dziewictwa, gdyż podczas służby wojskowej w Niemczech spotykał się z prostytutkami, które często przenosiły choroby weneryczne. Dlatego po powrocie do USA miał się panicznie bać stosunków płciowych z kobietami, które nie były już dziewicami.

Daria Ładocha po premierze "Elvisa". "Takie filmy są potrzebne"
Daria Ładocha po premierze "Elvisa". "Takie filmy są potrzebne"

Elvis Presley był znany z rozrzutności

Elvis Presley znany był z wielkiej rozrzutności. Kosztownymi prezentami obdarowywał nie tylko najbliższych, ale także przypadkowych ludzi. Członkom swojej rodziny, współpracownikom, pracownikom kupował samochody i inne drogie prezenty.

Muzyk nie szczędził pieniędzy także na własne przyjemności. Kolekcjonował drogie samochody i broń palną, posiadał również samoloty. Za 100 tys. dol. kupił 14-akrową posiadłość Graceland w Memphis, w której to mieszkał do końca życia. Miał także domy w Bel Air i Palm Springs.

Elvis Presley z młodą kobietą
Elvis Presley z młodą kobietą Źródło: Hulton Archive/Getty Images

Elvis Presley często posługiwał się innym nazwiskiem

Elvis Presley lubił posługiwać się fikcyjnymi nazwiskami, gdyż nie chciał, aby go rozpoznawano. Chciał zachować anonimowość podczas wyjazdów, dlatego meldował się w hotelach pod pseudonimem "John Burrows". Na zmyślone nazwiska zamawiał także leki oraz zgłaszał się do szpitala z powodu problemów zdrowotnych związanych z uzależnieniami.

Muzyk cierpiał na bezsenność, dlatego zażywał ogromne ilości środków nasennych, przy czym przyjmował deksedrynę na pobudzenie. Był uzależniony także od leków przeciwbólowych i amfetaminy. Cierpiał także na wiele innych dolegliwości, m.in. na jaskrę, wysokie ciśnienie krwi oraz uszkodzenie wątroby i jelita grubego spowodowane nadużywaniem narkotyków.

Elvis Presley z fankami
Elvis Presley z fankami Źródło: Bettmann/Getty Images

Elvis Presley był posądzany o rasizm

Elvis Presley od początku swojej kariery miał szacunek do afroamerykańskich wykonawców i ich muzyki. Mimo segregacji rasowej i uprzedzeń do Afroamerykanów na południu Stanów Zjednoczonych, bawił się bez skrępowania w parku rozrywki w Memphis. Wydarzeniu nadano nazwę "kolorowej nocy". Wielu Amerykanów nie cierpiało Elvisa Presleya za to, że rozpowszechniał muzykę, która ma korzenie w społecznościach rasy czarnej, przez co promował ich kulturę.

W szczycie kariery artysty zaczęły pojawiać się jednak plotki o jego rasistowskich poglądach. Najsłynniejsza z nich mówiła, że Elvis Presley wypowiedział się o czarnoskórych, że "jedyną rzeczą, jaką czarni mogą dla niego zrobić, jest kupowanie jego płyt i pastowanie butów". Dziennikarz z afroamerykańskiego tygodnika "Jet" Louis Robinson rozpowszechniał informację, że według wielu świadków Elvis Presley był zdeklarowanym rasistą. Wielu afroamerykańskich artystów miało za złe muzykowi rozpowszechniane rock and rolla i twierdziło, że "Presley ukradł muzykę czarnym".

Film "Elvis" w kinach
Film "Elvis" już w kinach

Fani wierzą, że Elvis Presley nadal żyje

Elvis Presley zmarł bardzo młodo. Miał 42 lata. 16 sierpnia 1977 we własnej posiadłości Graceland w Memphis nieprzytomnego artystę znalazła jego ówczesna partnerka, Ginger Alden. Miliony jego fanów nie przyjęły faktu jego śmierci do wiadomości. Istnieje wiele teorii spiskowych, jakoby upozorował on własną śmierć. Podobno wiedzie gdzieś spokojne życie na marginesie świata show-biznesu. Do dziś co jakiś czas słyszy się o możliwych miejscach jego schronienia.

Gazeta ze wzmianką o śmierci Elvisa Presleya
Gazeta ze wzmianką o śmierci Elvisa Presleya Źródło: Toronto Star/Getty Images

Pierwsze pogłoski o upozorowanej śmierci pojawiły się zaraz po pogrzebie artysty. Kuzyn Presleya, Gene Smith, twierdził, że ciało w trumnie nie przypominało zmarłego. Podobno kochanka artysty dzień po jego śmierci znalazła w skrzynce list z dołączoną różą. Podpisany był przez "El Lancelota". To pseudonim Elvisa, o którym wiedziała tylko ona.

Pisarka Gail Brewer-Giorgio odkryła, że artysta miał brata bliźniaka, który urodził się martwy. Ujawniła też, że niedługo przed swoją śmiercią, muzyk pobrał milion dolarów z konta i zabrał akt zgonu, na którym widniał jego podpis. Grafolog, który zbadał dokument, uznał, że oba dokumenty zostały napisane przez jedną osobę.

Fani "króla rock and rolla" nadal się nie poddają i co jakiś czas udostępniają nowe dowody, które mają wskazywać, że Elvis Presley żyje. Muzyk miałby dzisiaj 87 lat. Podobno w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat widziano go w różnych miejscach. Niektórzy podejrzewają nawet, że Elvis Presley sam opiekuje się swoją posiadłością. Fani dostrzegli szereg podobieństw w posturze i sposobie poruszania się między gwiazdorem a mężczyzną, który sprząta w ogródku. Czy tak mógłby dziś wyglądać Elvis Presley? Oceńcie sami!

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor:Kamila Jamrożek

Źródło: Wikipedia, WP Film, Viva

Źródło zdjęcia głównego: Silver Screen Collection/Getty Images

Pozostałe wiadomości