Poniżej lista reprezentantów Polski w Konkursie Piosenki Eurowizji. Poznajcie krótką historię każdego występu i miejsce, które zajęliśmy w ogólnym rankingu. Każdy z artystów zapisał się w historii i po latach wspominał udział w muzycznym wydarzeniu. Są lata, w których Polska nie wysyłała swojego reprezentanta, m.in. w 2012 roku, gdy szykowaliśmy się do Euro 2012. Pandemia COVID-19 pokrzyżowała plany jednej z wokalistek, ponieważ Eurowizja została odwołana.
Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo.
Eurowizja 1994: Edyta Górniak na 2. miejscu
Zacznijmy od poszukiwania pierwszego w historii reprezentanta Polski na Eurowizję. Propozycję przyjęła debiutująca na rynku muzycznym Edyta Górniak, która zaśpiewała w Dublinie utwór "To nie ja!" autorstwa Stanisława Syrewicza do słów Jacka Cygana. Piosenkarka miała poważne problemy z głosem. Na próbie generalnej, oglądanej przez jury zdecydowała się na zaśpiewanie piosenki po angielsku i nieprzeciążanie swojego głosu. Omal nie doprowadziło to do dyskwalifikacji Polski, ponieważ regulamin nakazywał śpiewanie w języku narodowym. Edyta Górniak po latach wyjaśniła tę ryzykowną decyzję.
"Przeziębiłam się, miałam zapalenie krtani, tchawicy i gardła, czyli cały mój aparat był totalnie wyniszczony. Język angielski ma trochę inną emisję i oszczędza gardło. Pamiętam, że bałam się, że jak zaśpiewam na próbie generalnej w całości, to stracę głos, więc szukałam oszczędności w tym gardle" - powiedziała diwa w rozmowie dla portalu eurowizja.org.
Eurowizja 1995: Justyna Steczkowska na 18. miejscu
Po sukcesie Edyty Górniak na scenie Point Theatre w Dublinie stanęła Justyna Steczkowska. Zaśpiewała utwór pt. "Sama", napisanym przez Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego. Na scenie towarzyszyli jej góralscy chórzyści oraz siostry Magdalena i Krystyna. Justyna Steczkowska powiedziała, co zawdzięcza startowi w Eurowizji.
"Dał mi dobrą piosenkę, pozwolił zobaczyć świat i na pewno w jakiś sposób się rozwinąć. Ale też to była niezła lekcja pokory i przyjęcia na klatę porażki. Ale tak to już jest – jak chcesz iść w życiu własną drogą, to trzeba się liczyć z porażkami również, a nawet przede wszystkim" - mówiła w wywiadzie dla eurowizja.org.
Eurowizja 1996: Kasia Kowalska na 15. miejscu
Kasia Kowalska reprezentowała Polskę balladą pt. "Chcę znać swój grzech". Muzykę do słów artystki napisał Robert Amirian. Wokalistce więcej emocji niż występ w Oslo dostarczył powrót samolotem do domu. Według relacji Kasi Kowalskiej 20 minut przed lądowaniem samolot wpadł w dziurę powietrzną.
"Zaczęły otwierać się schowki bagażowe, zmiana ciśnienia odjęła wszystkim rozum, ludzie wrzeszczeli. Całe życie stanęło mi przed oczami. Pomyślałam: koniec. Ale wylądowaliśmy cało. I była to najpiękniejsza wiosna, jaką pamiętam. Zobaczyłam cudowną zieleń. Wtedy intensywnie poczułam, co to znaczy być szczęśliwą. Bez tabletek uspokajających i lampki wina nie wsiadam do samolotu" - mówiła w 2008 roku dla magazynu "Claudia".
Eurowizja 1997: Anna Maria Jopek na 11. miejscu
Anna Maria Jopek zaprezentowała wtedy swój wielki przebój pt. "Ale jestem", którą napisali Magdalena Czapińska i Tomasz Lewandowski. W Dublinie polska reprezentantka zrobiła duże wrażenie na próbach. Ostatecznie byliśmy na 11. miejscu, co było niezłym wynikiem. Po latach Szymon Majewski zapytał artystkę, jak czuła się, biorąc udział w konkursie.
"Okropnie! Ale wiesz, to też dlatego, że ja byłam mała i przerażona. Ja nie miałam takich doświadczeń. Pomyśl sobie, jak jesteś debiutantem i z czwartku na piątek po prostu wszyscy cię raptem znają, bo wtedy tak to działało. Ja naprawdę w ogóle nie byłam na to gotowa. Ani się nie umiałam tak ubierać, ani nie umiałam się tak zachowywać jak trzeba… Pamiętam, że ja byłam przerażona. Natomiast jedna rzecz się stała niezwykła. Wszystkie te wytwórnie, w których ja byłam wcześniej, proponując, że ja właśnie jestem ta taka gotowa, mam tutaj jakieś piosenki, może ja bym pośpiewała, może nagrałabym płytę – wszystkie te wytwórnie położyły mi kontrakty na stół. To się naprawdę stało z czwartku na piątek. I ja sobie po prostu wybrałam najfajniejszy kontrakt" - mówiła w Radiu Zet.
Eurowizja 1998: zespół Sixteen na 17. miejscu
Pamiętacie zespół Sixteen? To polski zespół popowy założony w 1997 roku. Na Eurowizji zaprezentował się z piosenką "To takie proste".
"Dlaczego wybrano właśnie naszą piosenkę i zespół Sixteen? Nie mam pojęcia! Może dlatego, że ostatnimi czasy jakoś solistkom na Eurowizji się nie wiodło?" - mówiła wokalistka Renata Dąbkowska.
Eurowizja 1999: Mietek Szcześniak na 18. miejscu
Piosenkę "Przytul mnie mocno" nagrało wcześniej czterech wokalistów: Natalia Kukulska, Mieczysław Szcześniak, Andrzej Piaseczny i Kasia Stankiewicz. Zadecydowano, że w Jerozolimie wystąpi Mietek Szcześniak, choć sam artysta przyznał szczerze, że nie był zadowolony ze swojego występu.
"Ja niestety nie miałem wpływu na swój repertuar. Najpierw była wybierana piosenka, a później do tej piosenki był wybierany artysta. Ja miałem tylko trochę wpływu na tekst, teledysk i aranżację [...] Następnym razem myślałbym sobą, ponieważ sam piszę piosenki i nawet składałem takie piosenki, ale nie zostały przez komisję uznane za godne wysłania na Eurowizję. Myślę, że skorzystałbym również z okazji, która się w tym roku po raz pierwszy pojawiła, żeby zaśpiewać po angielsku" – powiedział Mietek Szcześniak w programie "Brawo Bis".
Eurowizja 2001: Andrzej Piaseczny na 20. miejscu
Andrzej Piaseczny sam napisał tekst do piosenki "Z kimś takim", jednak ostatecznie zaprezentował anglojęzyczną wersję utworu "2 long". Po konkursie internauci przyznali Piaskowi nagrodę dla najgorzej ubranego artysty. Spójrzcie na nagraniu na futro zrzucone w trakcie występu.
"Teledysk i to futerko było mrugnięciem oka, żartem. Oni myśleli, że to na serio. Myśleli, że będę jak Stefan Raab, że będę kabareciarzem" - mówił piosenkarz w 1016 roku dla TokFM.
Eurowizja 2003: Ich Troje na 7. miejscu
W 2003 roku bilet do Rygi otrzymał zespół Ich Troje a piosenka "Keine Grenzen – Żadnych granic" poruszyła słuchaczy. Zwracano uwagę na przesłanie utworu, które miało być zachęcaniem do pojednania ze zwaśnionymi przed laty sąsiadami Polski – Niemcami i Rosją.
Michał Wiśniewski cieszył się z przyznania Polsce 12 punktów od niemieckiej publiczności, ale był rozczarowany werdyktem rosyjskiego jury, które nie przyznało piosence żadnych punktów.
Eurowizja 2004: Blue Café na 17. miejscu
Zespół Blue Café zaprezentował "Love Song", ale to bardziej prześwitująca kreacja Tatiany Okupnik przyciągnęła uwagę niż jej głos.
"Jesteśmy wystarczająco charakterystyczni. Wyjdziemy i po prostu zaśpiewamy. Stroje będą bardzo sexy. Wszystkich, nie tylko Tatiany" - zapewniał przed występem Paweł Rurak-Sokal w "Gazecie Wyborczej".
Eurowizja 2005: zespół Ivan i Delfin na 11. miejscu
W 2005 roku komisja wybrała utwór "Czarna dziewczyna" w wykonaniu zespołu Ivan i Delfin. Co ciekawe, wykonawcom na scenie towarzyszyła piosenkarka Gosia Andrzejewicz, która grała na akordeonie i śpiewała w chórkach.
"Kiedy przegrałem na festiwalu Eurowizji, byłem bardzo, bardzo zły, potem jednak się zmobilizowałem, bo kłody rzucane pod nogi mnie nie załamują. Im ich więcej, tym bardziej się mobilizuję. Może dlatego, że jako dziecko wpadłem do studni i przeżyłem? Śmierć naprawdę patrzyła mi w oczy" - wyznał Iwan Komarenko w wywiadzie dla "Vivy!" w 2007 roku.
Eurowizja 2006: Ich Troje na 11. miejscu
Ich Troje ponownie zaśpiewało na eurowizyjnej scenie, tym razem w składzie grupy była dodatkowo Anna Świątczak. Występ grupy zakończył się zerwaniem sukni ówczesnej partnerki Michała Wiśniewskiego i przytuleniem się do jej ciążowego brzuszka.
Eurowizja 2007: zespół The Jet Set na 14. miejscu
W 2007 roku w Helsinkach zespół The Jet Set z wokalistką Saszą Strunin zaprezentował się Europie w utworze "Time To Party".
"Po ogłoszeniu wyników byłam strasznie zawiedziona. Byłam przekonana, że przejdziemy do finału, ale się nie udało. Czuliśmy smutek, bo jednak konkursowi towarzyszyło sporo emocji. Od razu po tym zrobiliśmy sobie imprezę, aby złagodzić ból (śmiech)" - wspominała Sasza Strunin.
Eurowizja 2008: Isis Gee na 24. miejscu
Reprezentantką Polski w Belgradzie była Isis Gee znana z "Tańca z gwiazdami". Zaśpiewała balladę "For Life".
"Za kulisami… Pewnie niewielu wie, ale bardzo cierpiałam. W noc poprzedzającą kręcenie teledysku do 'For Life' moja wspaniała 23-letnia kuzynka Mindy zginęła w wypadku samochodowym. Dorastałyśmy razem, była niemalże moją siostrą, bardzo wspierała mnie w trakcie kariery wokalnej i byłam zdruzgotana tym, że nie będę mogła być na jej pogrzebie. Byłam niezwykle smutna i emocjonalnie zrujnowana. Moje serce było wypełnione olbrzymim bólem z powodu jej straty i mogę powiedzieć, że największą przeszkodą podczas Eurowizji było wyciszenie się wewnętrznie oraz konieczność zmierzenia się z plotkarskimi informacjami docierającymi od osób próbujących zaszkodzić mojemu wizerunkowi w trakcie konkursu" – mówiła Isis Gee w wywiadzie dla eurowizja.org w 2014 roku.
Eurowizja 2009: Lidia Kopania na 12. miejscu
Lidia Kopania zaistniała na Eurowizji z utworem "I Don’t Wanna Leave".
"Największą siłę rażenia ma utwór, który wygrywa, ale już sam fakt, że bierze się udział w tym konkursie, jest fajny. To głosowanie budzi jakieś emocje. Musi mieć program oglądalność, nie zapominajmy, że to jest format telewizyjny, natomiast nie o to tutaj chodzi. Można budować swoją markę, można się promować w czasie tego konkursu i niekoniecznie wygrywać" – stwierdziła w programie "Oko w Oko" w 2015 roku.
Eurowizja 2010: Marcin Mroziński na 13. miejscu
Poniżej występ Marcina Mrozińskiego z utworem "Legenda". Artysta miał ciekawą refleksję na temat swojego występu.
"Występ, co by nie mówić, może się podobać lub nie, ale był profesjonalny. To wszystko brzmiało w 89% tak, jak miało brzmieć i wyglądało, jak miało wyglądać. To też nie było tak, że coś nagle się wydarzyło, co nie miało być. Tak było przygotowane, natomiast to było złe… Było to zbyt teatralne, zbyt podniosłe, kompletnie było to niepotrzebne na Eurowizji. Takich rzeczy nie chce się oglądać na Eurowizji, teraz to wiem i drugi raz nie popełniłbym tego błędu" – przyznał wokalista w audycji "Dobry wieczór, Europo!" w 2014 roku.
Eurowizja 2011: Magdalena Tul na 19. miejscu
Magdalena Tul piosenką "Jestem". I ona miała gorzką refleksję po swoim występie. Niestety w odsłuchu zamiast swojego głosu słyszała okrzyki publiczności.
"Oglądając mój występ, możecie zwrócić uwagę na mój sztuczny uśmiech wymalowany na twarzy, bo za nim kryła się straszna rozpacz. To była główna przyczyna, która spowodowała, że nie czułam się komfortowo na scenie [...] Schodząc ze sceny, byłam załamana. Nie znając werdyktu, czułam się, jakbym dała ciała na maksa. Musiałam się też zmierzyć ze spojrzeniem w twarz naszej ekipie, to było dla mnie bardzo trudne" mówiła na Instagramie w 2019 roku.
Eurowizja 2014: Donatan i Cleo na 14. miejscu
Donatan i Cleo dali czadu w piosence "My Słowianie". Duet postawił nie tylko na walory muzyczne, ale również choreograficzne.
"Zostaliśmy zapamiętani. Po czasie mało kto będzie pamiętał bezbarwne i poprawne utwory. Ta prozaiczna maselniczka to bardzo fajny element. To trochę naszej barwnej kultury, trochę naszego poczucia humoru i zabawy stereotypem" – mówiła Cleo w wywiadzie dla portalu KulturalneRozmowy.pl w grudniu 2017 roku.
Eurowizja 2015: Monika Kuszyńska na 23. miejscu
Monika Kuszyńska zaśpiewała piosenkę "In The Name of Love". Polka była pierwszą uczestniczką Eurowizji poruszającą się na wózku inwalidzkim.
"Nie sądzę, żeby mnie na Eurowizję zaprosili ze względu na wózek. Ale na pewno ważna jest cała moja historia. Artysta to nie tylko głos i dobrze przygotowana piosenka. Chodzi o to, jaki za tym idzie przekaz. Jeśli śpiewam o tym, że nawet jak jest bardzo źle, warto wierzyć, że będzie lepiej, jest to jakieś przesłanie przefiltrowane przez moją historię. Prawdziwą. Pisałam słowa do tej piosenki. W tym roku hasłem Eurowizji jest budowanie mostów – i ja, i piosenka pasujemy" – powiedziała w wywiadzie dla magazynu "Wysokie Obcasy".
Eurowizja 2016: Michał Szpak na 8. miejscu
Reprezentantem Polski w Sztokholmie został Michał Szpak z utworem "Color of Your Life".
"Wygrałem, absolutnie. Trzecie miejsce od widzów, to miejsce, które liczy się dla mnie najbardziej. Najwięcej głosów dostałem z Belgii i Austrii. Fantastyczne jest to, że moja osoba została zauważona. Eurowizja przyczyniła się do mojego rozwoju. Teraz uda mi się pojechać na trasę do Chin. Pojawiły się również propozycje i zaproszenia na trasę do USA i Kanady. Marzy mi się trasa po Europie. Zobaczymy, jak to będzie" – wyznał Michał Szpak w wywiadzie dla "Dzień Dobry TVN" w maju 2016 roku.
Eurowizja 2017: Kasia Moś na 22. miejscu
Kasia Moś zaśpiewała balladę "Flashlight". Na Eurowizji ważne jest to, aby się wyróżniać. W Kijowie artystka zaprezentowała przesłanie dotyczące ochrony praw zwierząt.
Eurowizja 2018: DJ Gromee i Lukas Meijer na 14. miejscu
DJ Gromee wraz ze szwedzkim wokalistą Lukasem Meijerem postawili na taneczny przebój "Light Me Up".
"Co najważniejsze: uaktywniłem trochę dyskusję o Eurowizji i środowisko producencko-DJ’skie w Polsce. Ludzie w gospodarstwach domowych zaczęli nagle inaczej na nas patrzeć i na nasze środowisko. Jestem z tego zadowolony, bo udało nam się w ogóle poruszyć dyskusję. Zaczęli się interesować, zaczęli mówić o muzyce. Wydaje mi się, że to jest największa wygrana" - wyznał Gromee dla Essential Music.
Eurowizja 2019: zespół Tulia na 11. miejscu
W 2019 Polska postawiła na zaskakującą kobiecą grupę Tulia, która łączy nowoczesną muzykę z białym śpiewem. Dziewczyny zaprezentowały utwór "Fire of Love" (Pali się).
"Bardzo lubimy śpiewać ten utwór, chociaż jest dla nas wyjątkowo trudny, niemal przekraczamy w nim granice naszych możliwości głosowych. Ale za każdym razem, kiedy go śpiewamy, robimy to całym sercem [...] Nas cieszy też, że jest przepięknie wyprodukowany i zaśpiewany po polsku, mimo angielskich wstawek. Bardzo nam na tym zależało" – mówiły wokalistki grupy Tulia w wywiadzie dla Onetu.
Eurowizja 2020: Alicja Szemplińska - konkurs odwołany ze względu na pandemię COVID-19
Alicja Szemplińska śpiewała piosenkę pt. "Empires". Miała reprezentować Polskę podczas konkursu w Rotterdamie, który jednak został odwołany.
Eurowizja 2021: Rafał Brzozowski na 33. miejscu
Rafał Brzozowski i jego taneczny utwór "The Ride" nie spodobał się krytykom, jednak sam artysta miał dystans do swojego występu.
"Eurowizja zawsze wzbudzała skrajne emocje. Zauważ, że kiedy wybierano nastrojową balladę, to narzekano, że powinniśmy uderzyć z tanecznym numerem. W tym roku ja zaproponowałem taki utwór, to również ludzie są niezadowoleni" - wyjaśnił w rozmowie dla eurowizja.org.
Eurowizja 2022: Krystian Ochman na 12. miejscu
Krystian Ochman reprezentował Polskę na Eurowizji 2022 w Turynie. Jego utwór "River" zdobył popularność w naszym kraju. Okazało się, że to wnuk sławnego tenora Wiesława Ochmana. Krystian Ochman urodził się w Melrose w stanie Massachusetts, a dorastał nieopodal Waszyngtonu. Muzyk przeprowadził się ze Stanów Zjednoczonych do Polski, by studiować śpiew w katowickiej Akademii Muzycznej.
Eurowizja 2023: Blanka Stajkow - trzymamy kciuki!
W naszym serwisie znajdziecie wszystkie artykułu poświęcone tegorocznej reprezentantce Polski - Blance Stajkow.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.
- Hirek Wrona o domu Marii Czubaszek. "Nie był taki, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni"
- Magda Femme o wizycie w szpitalu. "Zaniepokoiły mnie silne dolegliwości" [TYLKO U NAS]
- Jarosław Bieniuk zestawił zdjęcie syna i Anny Przybylskiej. Wzruszający widok
Autor: Kalina Szymankiewicz
Źródło: eurowizja.org
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images