Wiadomo, że najważniejsi członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej często wyruszają w podróże służbowe. To na królu Karolu III i królowej małżonce, Camilli, spoczywa zadanie reprezentowania królewskiej korony poza granicami Wielkiej Brytanii. Pod koniec września para królewska udała się oficjalnie do Francji, gdzie spotkali się z prezydentem Emmanuelem Macronem i jego żoną, a także wzięli udział w uroczystym obiedzie w Wersalu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Wizyta pary królewskiej w Kenii
W listopadzie król Karol III i królowa Camilla ponownie wyruszyli w podróż. Tym razem ich celem była Kenia, gdzie spędzili pięć dni. Była to pierwsza wizyta monarchy w Kenii od jego koronacji, a według Daily Mail miała ona na celu podkreślenie ciepłych stosunków dwóch państw. Podczas oficjalnego powitania w Nairobi, król i królowa spotkali się z prezydentem Kenii, Williamem Ruto, i jego żoną, odwiedzili Ogrody Uhuru oraz bibliotekę publiczną w Nairobi, a wieczorem wzięli udział w uroczystej kolacji.
Drugiego dnia pobytu w Kenii, król Karol III wystąpił w klasycznym, prążkowanym garniturze. Jednak to królowa Camilla przyciągnęła uwagę światowych mediów swoją stylizacją. 76-letnia małżonka króla pojawiła się w białej sukience z długim rękawem, zaprojektowanej przez Annę Valentine. To, co wzbudziło szczególne zainteresowanie, to broszka w kształcie muszli. Ta okazała ozdoba, wykonana z diamentów i pereł, była niegdyś własnością królowej Elżbiety II.
Broszka królowej Elżbiety II
Królowa Camilla często nosiła tę broszkę publicznie za życia teściowej, m.in. podczas turnieju w Ascott w 2019 roku. Oryginalna ozdoba w kształcie muszli została zaprojektowana w 1919 roku przez Courtaulda Thomsona i była pierwotnie własnością matki Elżbiety II. Broszka jest więc istotnym elementem historii rodziny królewskiej. Po śmierci królowej matki ozdobę przekazano Elżbiecie II.
Zakładając broszkę podczas wizyty w Kenii, królowa Camilla zapewne chciała oddać hołd nieżyjącej teściowej. Jednak wybór tej konkretnej ozdoby mógł także mieć głębsze znaczenie, ponieważ to właśnie w Kenii, w 1952 roku, księżniczka Elżbieta dowiedziała się o śmierci swojego ojca, co oznaczało, że wkrótce zostanie królową.
Biżuteryjna muszla jest nie tylko sentymentalnym przedmiotem, ale także ma ogromną wartość materialną, szacowaną na 30 tysięcy funtów, czyli prawie 153 tysiące złotych.
Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas także znaleźć na Instagramie, Facebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.
- Andrzej Seweryn o relacji z dziećmi. "Nigdy nie byłem dla nich mentorem"
- Jakub Żulczyk o stosunku do twórczości Blanki Lipińskiej. "Opowiada o fantazjach gwałtu"
- Syn Andrzeja Seweryna przestał mówić po polsku. "Dopadł mnie kryzys"
Autor: Martyna Mikołajczyk
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe