Miesiąc Dumy osób LGBTQ+. Andrzej Piaseczny, Luna, Joanna Balasz i Madox w szczerych wywiadach [TYLKO U NAS]

Joanna Balasz, Andrzej Piaseczny, Luna, Madox
Joanna Balasz, Andrzej Piaseczny, Luna, Madox
Źródło: MWMEDIA / fot. Wojciech Trusewicz
W związku z Miesiącem Dumy osób LGBTQ+ porozmawialiśmy ze znanymi osobami związanymi ze społecznością. Andrzej Piaseczny, Luna, Madox i Joanna Balsz w szczerych rozmowach z Norbertem Żyłą podzielili się swoimi przemyśleniami na temat praw osób LGBTQ+ w Polsce. Przy okazji opowiedzieli także o własnych trudnych przeżyciach.

Czerwiec uznawany jest za Miesiąc Dumy osób LGBTQ+. Ten czas to rewelacyjna okazja do promowania równości, przeciwdziałaniu dyskryminacji oraz celebrowaniu dumy z własnej tożsamości.

Resztę artykułu przeczytacie pod materiałem wideo:

czt_07
Warner Bros pochodzą z Polski. Dziś wytwórnia świętuje 100-lecie

Andrzej Piaseczny o trudnych doświadczeniach

Andrzej Piaseczny w rozmowie z cozatydzien.tvn.pl opowiedział o swoich bolesnych przeżyciach związanych z dyskryminacją, której doświadczył na starcie swojej kariery.

- 30 lat temu wykopano mnie z jednej z kieleckich restauracji za długie włosy i kolczyk w uchu, dzisiaj gram koncerty nawet na "ścianie wschodniej" i wszyscy się na nich świetnie bawią - wyznał.

Andrzej Piaseczny wyjawił również inne trudne doświadczenie, które również miało związek z dyskryminacją. Okazało się, że nawet za granicą, artysta był narażony na nieprzyjemne traktowanie ze strony osoby o homofobicznych poglądach, która dodatkowo okazała się być jego rodakiem.

-  To już wybrzmiało, ale pamiętam ciekawszy jeszcze przykład, eksportowy rzec by można, polskiej tolerancji sprzed lat. Wczesną jesienią wiele lat temu w Lizbonie, szukałem ze znajomymi miejsca w restauracji na starówce. Nawet nie wiedziałem typa, który minął nas i krzyknął: "eeee pedale". Jestem niemal pewien, że dzisiaj to by się już nie wydarzyło —  przyznał Andrzej Piaseczny.

Przeczytaj całość: Andrzej Piaseczny otwarcie o tolerancji. "30 lat temu wykopano mnie z restauracji za długie włosy i kolczyk w uchu" [TYLKO U NAS]

Luna o przejawach dyskryminacji

Zapytaliśmy Lunę, czy kiedykolwiek była świadkiem dyskryminacji osób LGBTQ+. Artystka otwarcie przyznała, że nieraz spotkała się z przejawami homofobii. Każde takie zdarzenie mocno się na niej odbiło. Luna wyznała również, że niekiedy czuje się bezradna wobec przykrych zachowań, które spotykają osoby LGBTQ+.

- Zdecydowanie zauważyłam zmiany na lepsze. Widzę, że coraz więcej ludzi nie boi się być sobą i otwarcie mówić o swoich tożsamościach. To wspaniałe widzieć, jak młode pokolenia przełamują bariery i walczą o równość. W mojej muzyce i na koncertach staram się tworzyć przestrzeń, gdzie każdy czuje się akceptowany i kochany. Te małe zmiany, które widzimy na co dzień, naprawdę mają znaczenie. - wyznała.

Przeczytaj całość: Luna o wsparciu osób LGBTQ+ i chwilach bezsilności. "Każda z tych sytuacji zostawia ślad w moim sercu" [TYLKO U NAS]

Madox wyznał, że został pobity przez swoją orientację

Madox nie ukrywa, że najbardziej bolesnym aspektem dyskryminacji, z jakim się spotkał, nie były obraźliwe słowa, ale negatywny wpływ na jego karierę zawodową. Dla artysty najistotniejsza jest realizacja w świecie muzyki, a bywało, że ze względu na przynależność do społeczności LGBTQ+ doświadczał jej negatywnych skutków, co miało wpływ na jego karierę.

- Dla mnie najbardziej bolesnymi lekcjami dyskryminacji były te, z którymi spotykam się ze względu na wykonywany zawód. Kiedy dowiaduję się, że moja praca jest odrzucana np. z rotacji radiowej z powodu tego, kim jestem, a nie z powodu jakości i etyki mojej pracy, czuję ogromną niesprawiedliwość. Gdy nie angażowałem się społecznie i nie mówiłem otwarcie o swojej orientacji, usłyszałem dosadne „przecież nie musisz, wszyscy mają oczy”. To jak cios w twarz. Nie dość, że sam się autocenzurowałem, to okazało się, że czego bym nie zrobił, jestem na starcie na "przegranej pozycji", ponieważ po mnie "widać - powiedział.

Madox w przeszłości często musiał stawić czoła nieprzyjemnym sytuacjom, a nawet brutalnemu atakowi, który miał na celu jego upokorzenie i wyrządzenie fizycznej krzywdy. Jeden z takich incydentów miał miejsce tuż przy jego domu.

- Raz także z powodu mojego wyglądu, zostałem pobity niespełna 100 metrów od domu. Grożono mi pozbawieniem życia, ponieważ rzekomo dla takich jak ja nie ma już miejsca w polskim społeczeństwie. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że dyskryminacja ma konsekwencje społeczne i ekonomiczne, wpływając na wszelkie aspekty życia w tym na zdrowie psychiczne osoby, która jej doświadcza — wyznał.

Opowiadam o tym, chociaż jest to wyjątkowo trudne. Odmawiam jednak stawiania się w roli ofiary. Mówię o tym, ponieważ wciąż jest przed nami długa droga w walce o równość i sprawiedliwość społeczną. Jeśli choć jedna osoba zyska świadomość problemu dyskryminacji dzięki tej historii, uznam, że warto było wyjść poza swoją strefę komfortu
- dodał.

Przeczytaj całość: Madox o sytuacji osób LGBTQ+ i trudnych momentach. "Zostałem pobity niespełna 100 metrów od domu" [TYLKO U NAS]

Joanna Balasz o cenie, jaką zapłaciła za comming out

Joanna Balasz opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z dyskryminacją, zwłaszcza po tym, jak ujawniła, że jest osobą homoseksualną. Przyznała, że podczas poprzednich rządów, po tym jak otwarcie wyznała swoją orientację, napotkała na trudności w zdobyciu pracy w sektorze filmowym, szczególnie w produkcjach telewizji publicznej. Mimo to nie zrezygnowała z zawodowych placów, a wręcz przeciwnie — ta sytuacja zmotywowała ją do dalszego działania.

- Jeżeli chodzi o dyskryminację, to było mi po coming oucie ciężej w pracy w filmie za poprzednich rządów. Wszystkie produkcje realizowane przez telewizję publiczną były dla mnie zablokowane, ale byłam na to trochę przygotowana. Jestem silną jednostką i ta wizja świata, zamiast mnie podłamać, dała mi power do działania. Teraz wszystko się zmieniło, praca w filmie wróciła, ale nie jest to już dla mnie "całe życie". Teraz to piękny dodatek do mojego świata. Dyskryminacja to zjawisko negatywne z całą pewnością! Dlatego życzę każdej osobie, która tego doświadcza, aby dało jej to jeszcze większy power do walki o swoje życie - wyznała.

Przeczytaj całość: Joanna Balasz o sytuacji osób LGBTQ+. Powiedziała o wysokiej cenie, którą zapłaciła za coming out [TYLKO U NAS]

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na TikToku, FacebookuInstagramie. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas.

Autor: Norbert Żyła

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA /

podziel się:

Pozostałe wiadomości