Kolejne spięcia w Teatrze Osterwy. W tle oskarżenia o podsłuchy

Redbad Klynstra-Komarnicki
Redbad Klynstra-Komarnicki
Źródło: MWMEDIA
W Teatrze Osterwy w Lublinie sytuacja nadal jest burzliwa. Wcześniej pracownicy wystosowali otwarty list do ministra kultury, skarżąc się na działania dyrektora Redbada Klynstry-Komarnickiego. Tym razem odbyła się konferencja, podczas której znów doszło do spięć.

Pracownicy Teatru Osterwy w Lublinie twierdzą, że od momentu objęcia stanowiska dyrektora przez Redbada Klynstrę-Komarnickiego trzy lata temu, panuje tam chaos. Ich próby spotkania i rozmowy są ignorowane. Dyrektor z kolei odpiera te zarzuty, argumentując, że liczne kontrole przeprowadzone w ostatnich miesiącach nie wykazały poważnych zaniedbań, a jedynie drobne niedociągnięcia. W środę, 4 października odbyła się konferencja, podczas której doszło do kolejnych napięć między dyrekcją a pracownikami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Gwiazdy w nowym spektaklu "Okno na parlament". "Bardzo dużo on mnie kosztuje"
Za nami premiera nowej komedii w reżyserii Krystyny Jandy. "Okno na parlament" to farsa, z której wyjdziecie szczerze rozbawieni. Niedługo przed oficjalną premierą ekipa "Co za Tydzień" odwiedziła aktorów. Co Krystianowi Peście sprawia największą trudność?
Źródło: "Co za Tydzień"

Afera podsłuchowa w Teatrze Osterwy 

Podczas konferencji między pracownikami a dyrekcją Teatru Osterwy w Lublinie nie obyło się bez emocjonalnych momentów. "Kurier Lubelski" opisał, co działo się na zebraniu.

Jacek Wiśniewski, dyrektor teatru ds. operacyjnych, podkreślił, że od swojego zatrudnienia zauważył, że wiele informacji wydaje się być dostępnych dla wszystkich, sugerując możliwość podsłuchu w gabinecie dyrektorskim.

"Poziom PRL-owskich zaszłości tego teatru i DNA PRL-owskie było tutaj bardzo silne" – ocenił.

Jacek Wiśniewski oskarżył także związki zawodowe teatru o utrudnianie negocjacji i szantażowanie. Konkretnym przykładem, który podał, było żądanie aktorów podniesienia pensji zasadniczej do minimalnej płacy oficjalnej od stycznia. Zagrozili, że zgłoszą to do Państwowej Inspekcji Pracy, co zostało uznane za próbę szantażu.

"Z szantażystami się nie negocjuje" – podkreślił.

Jednak Daniel Salman, aktor i przewodniczący Związku Zawodowego Aktorów Polskich, sprzeciwił się temu stanowisku, argumentując, że to jest ich pracownicze prawo, które mogli zrealizować bez wcześniejszego uprzedzenia.

Prezes ZASP, Krzysztof Szuster, próbował łagodzić napięcie, informując, że rozpoczęli rozmowy z zespołem i udało się rozwiązać wstępnie niektóre kwestie płacowe.

"Od bladego świtu rozpoczęliśmy rozmowy z zespołem. Wysłuchaliśmy jednej i drugiej strony spory. Jedną rzecz udało się wstępnie rozwiązać, czyli sprawy płacowe" - czytamy w "Kurierze Lubelskim".

Czytaj więcej: Redbad Klynstra-Komarnicki pod ostrzałem. Pracownicy teatru nie są zadowoleni z jego sposobu zarządzania placówką

Redbad Klynstra-Komarnicki o sytuacji w teatrze

Podczas konferencji między pracownikami a dyrekcją Teatru Osterwy w Lublinie, Redbad Klynstra-Komarnicki, dyrektor teatru, skoncentrował się na planach inwestycyjnych dla tej placówki. Wyznał, że zamierza ogłosić konkurs na koncepcję architektoniczną, którego wyniki zostaną ogłoszone w listopadzie. Prace remontowe są zaplanowane na okres 2 lat od 2025 roku.

"Po remoncie to będzie świątynia teatru i miejsce rozwoju duchowego i społecznego" - powiedział dyrektor, który wyraził również gotowość do przyjęcia wszelkich sugestii i opinii ze strony widzów.

Redbad Klynstra-Komarnicki wcześniej wydał oświadczenie, które zostało przekazane do redakcji serwisu e-teatr.pl. Na początek podkreślił, że w ostatnim okresie przeprowadzono liczne kontrole, które nie wykazały żadnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu teatru. Odniósł się także do wspomnianego w liście problemu z organizacją zasobów ludzkich.

"W ramach działań restrukturyzacyjnych teatr rozwiązał umowy o prace z pracownikami, którzy realnie pracowali średnio 4 miesiące w roku (okres produkcji premier) – dotyczyło to głównie pracowni rzemieślniczych" - napisał.

Dodał, że sytuacja finansowa teatru poprawiła się znacząco w ostatnich latach, między innymi poprzez wprowadzenie strefy premium i podwyższenie cen biletów. W roku 2022 teatr zorganizował prawie dwukrotnie więcej spektakli niż w 2021 roku, co przyczyniło się do zwiększenia frekwencji. Ogółem w sezonie 2022/2023 odbyło się 304 spektakle. Aktorzy również grali znacznie więcej spektakli w roku 2022 niż w poprzednim roku, a ich zarobki w pierwszym półroczu 2023 roku wynosiły średnio 7500 złotych brutto miesięcznie.

Czytaj więcej: Redbad Klynstra-Komarnicki odpowiada na zarzuty pracowników lubelskiego teatru

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości