Jego piosenki wciąż śpiewają młodzi. Czesław Niemen skończyłby 84 lata

Jego piosenki wciąż śpiewają młodzi. Czesław Niemen skończyłby 84 lata
Jego piosenki wciąż śpiewają młodzi. Czesław Niemen skończyłby 84 lata
Źródło: Getty Images
Czesław Niemen był gwiazdą, o której nie da się zapomnieć. Gdyby żył, 16 lutego skończyłby 84 lata. Mimo że od śmierci artysty minęło prawie 20 lat, jego grób na warszawskich Starych Powązkach wciąż oświetlają liczne znicze. Fani nigdy nie zapomną o idolu sprzed lat.

Czesław Niemen jest bezapelacyjnie jednym z najważniejszych muzyków w Polsce. Jego charakterystyczny głos i niezwykły talent sprawiły, że takie utwory, jak "Pod Papugami", "Dziwny jest ten świat" czy kultowy "Sen o Warszawie", wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Niestety fani musieli zmierzyć się z przedwczesną śmiercią muzyka, który odszedł w 2004 roku, niedługo przed 65. urodzinami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

26102022_MONTAZOWKA_ZMARLI2022_POLSKIE
Artyści, którzy odeszli w 2022 roku
Polscy artyści, gwiazdy i znane osobistości które odeszły w 2022 roku

Czesław Niemen - życie prywatne, kariery

Czesław Niemen urodził się 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach, we wsi położonej na terenie Białorusi. Co ciekawe, nosił wówczas imię Czesław Juliusz Wydrzycki, odziedziczając nazwisko po ojcu Antonim Wydrzyckim, który był rzemieślnikiem — zajmował się m.in. naprawą zegarów czy strojeniem fortepianów. Od wczesnych lat szkolnych Czesław Niemen przejawiał zainteresowanie muzyką. Śpiewał w chórze, grał na akordeonie, przygrywając w grodzieńskim kościele, a także uczęszczał do szkoły muzycznej. Z placówki został jednak wyrzucony ze względu na nieobecności.

Rodzina Wydrzyckich została przesiedlona do powojennej Polski w 1958 roku w ramach ostatniej fali masowych wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich. Wszystko po to, by Czesław Niemen mógł uniknąć powołania do Armii Czerwonej. Ostatecznie po rocznym pobycie w obozie dla repatriantów w Drawsku Pomorskim i późniejszej tułaczce z miasta do miasta, muzyk zamieszkał w Gdańsku. Tam rozpoczął naukę w średniej szkole muzycznej, w klasie fagotu oraz zaangażował się w działalność tamtejszych teatrów studenckim, kabaretów czy klubów teatralnych. Wówczas śpiewał piosenki latynoskie i rosyjskie, przygrywając sobie na gitarze.

W 1962 roku poznał  Franciszka Walickiego, który stał się niejako ojcem chrzestnym sukcesu Czesława Niemena. Artysta zaczynał swoją poważną przygodę z muzyką z zespołem Czerwono-Czarni, z którym wyruszył w pierwszą trasę koncertową. To Franciszek Walicki miał namówić Czesława Niemena do zmiany brzmienia na bardziej rockowe oraz umożliwić mu działalność w zespole Niebiesko-Czarni. Zaczął komponować, a w 1963 roku za namową żony artystycznego opiekuna, zaczął występować pod pseudonimem "Niemen". Z czasem oficjalnie zmienił nazwisko na Niemen-Wydrzycki.

Tak wyglądały początki drogi do ogromnego sukcesu, którym okazała się kariera muzyczna Czesława Niemena. Jego talent i charakterystyczny wygląd zapisały się złotymi literami również w popkulturze.

Jaki był Czesław Niemen?

Czesław Niemen uchodził za niezwykle atrakcyjnego mężczyznę. Kobiety wręcz kochały charyzmatycznego muzyka, z czego zdawała sobie sprawę jego druga żona Małgorzata Krzewińska-Niemen. Kobieta w rozmowie z "Vivą!" wspominała:

"Był z innego wymiaru. Nie ma już takich mężczyzn" - mówiła.

Czesław Niemen miał świadomość powodzenia, jakim cieszy się wśród kobiet. Te zresztą chętnie mu to okazywały, na przykład zostawiając napisy w windzie, brzmiące jednoznacznie: "Kocham Niemena".

"Zdawałam sobie sprawę, że Czesław jest wyjątkowym człowiekiem. I miałam świadomość, że podoba się kobietom. Kiedy się poznaliśmy, miał forda mustanga i czasem, gdy przejeżdżaliśmy koło jego domu, mijaliśmy ławeczkę, na której dzień w dzień siedziała jedna lub dwie dziewczyny. Siedziały tak i patrzyły w jego okna. Tamtego miejsca dziś już nie ma. Zamiast ławeczki i kiosku z gazetami stoi nowoczesny budynek. Ale mam zdjęcie tamtego skwerku sprzed lat" - opowiadała Małgorzata Krzewińska-Niemen.

Małgorzata Niemen
Małgorzata Niemen
Małgorzata Niemen
Źródło: MWMEDIA

Czesław Niemen partnerka. Kim była żona muzyka?

Pierwszy raz na ślubnym kobiercu muzyk stanął jeszcze w latach 50. XX wieku. Wówczas jego partnerką była Maria Klauzunik, z którą doczekał się córki Marii. O kobiecie niewiele wiadomo. Para pobrała się w 1958 roku, niedługo przed przesiedleniem rodziny Wydrzyckich do Polski. Maria Klauzunik była koleżanką z ławki, sąsiadką, która rok później dołączyła do męża. Związek nie przerwał jednak próby czasu i w 1971 roku doszło do rozwodu.

Po rozstaniu z pierwszą żoną muzyk związał się z włoską artystką Faridą Gangi. Ich romans nie trwał jednak długo, bo na drodze Czesława Niemena stanęła Małgorzata Krzewińska. Kobieta była od niego o 16 lat młodsza i zaledwie 5 lat starsza od córki z poprzedniego związku. To nie przeszkadzało zakochanym, którzy po dwóch latach znajomości stanęli na ślubnym kobiercu. Małgorzata Krzewińska-Niemen pozostała żoną muzyka do końca jego życia. Doczekali się dwóch córek: Natalii i Eleonory.

Natalia Niemen
Natalia Niemen
Natalia Niemen
Źródło: MWMEDIA

Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku w Centrum Onkologii w Warszawie. Od wielu lat walczył z nowotworem, jednak bezpośrednią przyczyną śmierci były powikłania związane z zapaleniem płuc, na które zachorował w szpitalu.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na Instagramie

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale nadal trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Przeczytaj też:

podziel się:

Pozostałe wiadomości