Nie żyje Michael Verhoeven. Niemiecki reżyser w przeszłości wywołał skandal

Michael Verhoeven nie żyje
Michael Verhoeven nie żyje
Źródło: Getty Images
Zmarł Michael Verhoeven – uznany niemiecki reżyser, scenarzysta, aktor i producent filmowy. Dwa razy otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Jego film "O.K." wywołał skandal na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1970 roku. Reżyser miał 85 lat.

Michael Verhoeven wyreżyserował około 50 produkcji kinowych i telewizyjnych. Najbardziej znane są "Biała róża" i "Okropna dziewczyna". W kinie niemieckim uchodził za instytucję moralną. Jego ostatnie dzieło powstało kilka lat temu. Był to dokument o karze śmierci w USA. W 2016 roku był także współproducentem komedii swojego syna Simona Verhoevena pt. "Witajcie u Hartmannów". 

Resztę artykułu przeczytasz pod materiałem wideo:

Zagraniczne osobistości i artyści, którzy zmarli w 2023 roku

Michael Verhoeven nie żyje

Informację o śmierci Michaela Verhoevena przekazała rodzina artysty za pośrednictwem agencji DPA. Jego syn, Simon Verhoeven, również znany reżyser i scenarzysta, w rozmowie z mediami podkreślił głęboki smutek po stracie ojca.

"Świat doznał straty. To jest niewyobrażalnie bolesne" - powiedział.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rodzinę Michael Verhoeven zmarł w poniedziałek, 22 kwietnia po krótkiej, ale ciężkiej chorobie.

Michael Verhoeven był nie tylko uznanym twórcą filmowym, ale także laureatem wielu prestiżowych nagród. Zdobył Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię na 40. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za film "Okropna dziewczyna" (1990).

Michael Verhoeven
Michael Verhoeven
Źródło: Getty Images

Kim był Michael Verhoeven?

Michael Verhoeven urodził się 13 lipca 1938 roku w Berlinie w artystycznej rodzinie. Był synem znanych aktorów: Doris Kiesow i Paula Verhoevena, bratem Lis Verhoeven, szwagrem aktora Mario Adorfa i wujkiem aktorka Stella Maria Adorf.

Jego kariera filmowa rozpoczęła się odważnie i kontrowersyjnie. Film "O.K." (1970), krytykujący wojnę w Wietnamie, wywołał ogromny skandal na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Afera była na tyle poważna, że jury zrezygnowało z przyznawania nagród, a festiwal został zakończony wcześniej, niż planowano. Paradoksalnie kontrowersje pomogły Michaelowi Verhoevenowi w zdobyciu uznania jako reżyser specjalizujący się w odważnych przekazach politycznych.

Późniejsze dzieła Michaela Verhoevena nominowane do Oscara takie jak "Biała Róża" (1982) i "Okropna dziewczyna" (1990), scementowały jego pozycję jako mistrza kina zaangażowanego politycznie w Niemczech. Obrazy te poruszały tematy społeczne i polityczne w sposób bezkompromisowy, przyciągając uwagę publiczności zarówno w kraju, jak i za granicą.

Prywatnie Michael Verhoeven był mężem aktorki Senty Berger od 1966 roku aż do swojej śmierci w kwietniu 2024 roku. Ich związek był równie udany jak ich współpraca zawodowa. Razem wystąpili przed kamerą w filmie "Jack i Jenny" z 1963 roku. Ich ekranowa miłość przeniosła się również poza plan filmowy. Z tego małżeństwa urodziło się dwóch synów, Simon Vincent i Luca Paul, którzy podążyli śladami rodziców, również angażując się w przemysł filmowy.

Simon Verhoeven jest reżyserem i scenarzystą, podczas gdy Luca Verhoeven zajmuje się produkcją filmową. Obydwaj synowie rozpoczynali swoją karierę jako aktorzy, a potem znaleźli swoje miejsce w rodzinnej firmie Sentana Film Production.

Michael Verhoeven z żoną
Michael Verhoeven z żoną
Źródło: Getty Images

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim newsy rozrywkowe, kulturalne i show-biznesowe, ale znaczną częścią naszej codziennej pracy są także cykle i wywiady, które regularnie pojawiają się na stronie. Możecie nas znaleźć również na InstagramieFacebooku i TikToku. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas. 

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości