Jedna z największych w Europie kolekcji haute couture. Muzeum w Bydgoszczy zaprasza

Adam Leja, właściciel kolekcji haute couture. Jaka jest historia kobiecej mody?
Adam Leja, właściciel kolekcji haute couture. Jaka jest historia kobiecej mody?
Źródło: Kadr z programu "Co Za Tydzień"

Ubrania to nie tylko przedmioty użytkowe. Niektóre kreacje potrafią urosnąć do rangi sztuki. Takie są właśnie projekty z działu haute couture. Zapraszamy na wystawę, która przeniesie was do innego świata. Dzięki niej poznacie nie tylko najznakomitszych projektantów, ale dowiecie się, kiedy kobiety porzuciły gorsety i zaczęły ubierać się znacznie odważniej.

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wyjątkową wystawę pt. "Od princeski do New Look". To okazja do zobaczenia jednej z największych w Europie kolekcji haute couture. W języku francuskim ten zwrot odnosi się do wysokiego, czyli luksusowego krawiectwa. Stroje należące do tego działu mody szyte są na zamówienie z największą starannością i finezją. W kolekcji prezentowanej w Muzeum znajduje się ponad 700 obiektów od 1895 roku do lat 50. XX wieku.

Jak zmieniła się kobieca moda?

- Pomysł był taki, aby pokazać, jak wyzwalała się kobieta z pewnych konwenansów, strojów, które ją krępowały - wyjaśnił właściciel kolekcji Adam Leja.

Jak kiedyś ubierały się kobiety? Adam Leja przypomniał, że płeć piękna jeszcze pod koniec XIX wieku nosiła gorsety. I wojna światowa była okresem, który to zmienił. Wtedy też kobiety zaczęły nosić krótkie spódniczki i pokazywały więcej ciała. Dowiedzcie się więcej o modzie z naszego materiału wideo.

czt 24
Wystawa "Od princeski do New Look". Historia kobiecej mody
Źródło: "Co Za Tydzień"

Co przyciąga uwagę na wystawie "Od princeski do New Look"?

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB

Kuratorki wystawy zapewniają, że odbiorcy nie będą rozczarowani eksponatami. W bydgoskim muzeum znajdują się prawdziwe perełki. Oko ucieszą błyszczące dodatki i klimat z innej epoki. "Ta wystawa jest po prostu piękna" - zachęciła Anna Nadolska.

- Jednym z najciekawszych obiektów jest suknia z domu Charlesa Fredericka Wortha z około 1914 roku — powiedział właściciel kolekcji, którą można podziwiać do 8 maja.

Charles Frederick Worth był legendarnym twórcą haute couture. Pochodził z Wielkiej Brytanii, ale tworzył we Francji. Artysta odpowiadał za ubieranie XIX-wiecznych osobistości. Z jego usług korzystała cesarzowa Francji Eugenia, żona ambasadora Austrii czy Consuela Vanderbilt - słynna amerykańska księżniczka, dla której zaprojektował suknię ślubną.

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

podziel się:

Pozostałe wiadomości