Michał Żebrowski świętuje 50. urodziny. Co wiemy o jego życiu?

Michał Żebrowski
Michał Żebrowski
Źródło: MWMEDIA
Michał Żebrowski to aktor, który ma rzeszę fanów. W pamięci Polek i Polaków zapisał się jako Tadeusz Soplica z filmu "Pan Tadeusz" czy Jan Skrzetuski z "Ogniem i mieczem". Co wiemy o jego życiu?

Michał Żebrowski to jeden z najpopularniejszych polskich aktorów teatralnych, filmowych i telewizyjnych, a także dyrektor warszawskiego Teatru 6 piętro. Dzięki pamiętnym rolom zdobył wielką sympatię widzów, a jaki jest w życiu prywatnym? Przeczytajcie koniecznie!

Michał Żebrowski - skąd pochodzi, dzieciństwo, rodzina

Michał Jan Żebrowski urodził się 17 czerwca 1972 r. w Warszawie. Jego rodzice to Tadeusz Żebrowski i Bożena Urbańska-Żebrowska. Ojciec był inżynierem i działał w harcerstwie. Panowie mieli dobre relacje.

Gwiazdor powtarzał w wielu wywiadach, że jest wdzięczny, że rodzice pozwolili mu zrealizować marzenie o aktorstwie, które zrodziło się w sercu Michała Żebrowskiego już w dzieciństwie. Wtedy to brał udział w zajęciach szkolnego kółka recytatorskiego i wygrywał liczne konkursy.

Michał Żebrowski kształcił się w tej samej placówce, co prezydent Warszawy – Rafał Trzaskowski. Chodzili do Szkoły Podstawowej nr 158 im. Jana Kilińskiego w warszawskim Śródmieściu. Byli kolegami z ławki. Skończyli też to samo warszawskie Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja.

Później ich drogi się rozeszły, choć przyjaźnią się do dziś. Michał Żebrowski wybrał ścieżkę aktorstwa i uczęszczał do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Na Wydział Aktorski został przyjęty w 1991 r., studia skończył cztery lata później, w 1995 r.

Debiut malarski Janusza Chabiora

Michał Żebrowski - kariera aktorska

Michał Żebrowski po raz pierwszy przed kamerą stanął na trzecim roku studiów. Wystąpił w dramacie telewizyjnym Feliksa Falka "Samowolka" (1993) u boku Roberta Gonery oraz dreszczowcu telewizyjnym "Wynajmę pokój..." (1993) z Igorem Przegrodzkim i Beatą Ścibakówną.

Na deskach teatru zadebiutował rolą Jimmy’ego Portera w sztuce Johna Osborne’a "Miłość i gniew" (1994) w reżyserii Mariusza Benoit w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, z którym był wtedy związany. Grał wtedy także Posła Parysów w inscenizacji Jana Kochanowskiego "Odprawa posłów greckich" i w przedstawieniu Zbigniewa Herberta "Opowiastki o Panu Cogito".

Występował potem w warszawskich teatrach: Ateneum im. Stefana Jaracza (od 1997), Narodowym (2004), Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza (2005), Nowym Praga (2006), Komedia (2007) i Wielkim (2007). W marcu 2010 stworzył z Eugeniuszem Korinem warszawski Teatr 6. piętro, którego jest dyrektorem.

Michał Żebrowski w Teatrze 6. piętro
Michał Żebrowski w Teatrze 6. piętro
Źródło: MWMEDIA

Michał Żebrowski - w czym grał, najważniejsze role

Debiutem kinowym Michała Żebrowskiego była rola młodego robotnika w filmie historycznym Filipa Bajona "Poznań '56" (1996). Największą sławę przyniosła mu jednak postać Jana Skrzetuskiego w adaptacji powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem" (1999) w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Fani i krytycy filmowi pokochali go za rolę Tadeusza Soplicy w ekranizacji poematu Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" (1999) w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Michał Żebrowski zapamiętany został też za rolę Geralta z Rivii, zwanego również Białym Wilkiem, w filmie fantasy "Wiedźmin" (2001). W jednym z wywiadów przyznał, że po występie w Wiedźminie miał dużą nadwagę. Wtedy zaczął trenować boks pod okiem wicemistrza olimpijskiego Pawła Skrzecza.

Uznanie krytyki zdobył także występem w biograficznym dramacie wojennym Romana Polańskiego "Pianista" (2002). Zagrał także w dramacie psychologicznym Magdaleny Piekorz "Pręgi" (2004), w dramacie Andrzeja Seweryna "Kto nigdy nie żył…" (2005).

W dorobku Michała Żebrowskiego znajdują się również takie filmy jak: "Stara baśń. Kiedy słońce było bogiem" (2003), "Rok 1612" (2007), "Janosik. Prawdziwa historia" (2009), "Sęp" (2012), "1920 Bitwa Warszawska" (2011), "Nad życie" (2012), "Tajemnica Westerplatte" (2013), "Facet (nie)potrzebny od zaraz" (2014), "Gwiazdy w czerni" (2016) oraz "Wszystko albo nic" (2017).

Michał Żebrowski w filmie "Sęp"
Michał Żebrowski w filmie "Sęp"
Źródło: x-news

Michał Żebrowski - życie prywatne, żona, dzieci

Michał Żebrowski ma żonę i dzieci. Swoją wybrankę Aleksandrę Adamczyk poznał, gdy miała 5 lat. On był wówczas 20-latkiem. Dziewczyna była córką przyjaciółki siostry aktora, dlatego ich rodziny nieraz spędzały wspólne wakacje. Kiedy miał 33 lata zdecydował się na podszkolenie języka angielskiego i udał się na korepetycję do przyszłej żony, która jako studentka dorabiała sobie w ten sposób. Po ponad trzech lata przypadkowo spotkali się na rodzinnej imprezie. Między parą zaiskrzyło. Pobrali się w 2009 roku.

Aleksandra Żebrowska była menedżerką w międzynarodowej korporacji i modelką, a obecnie prowadzi sklep internetowy z akcesoriami dla dzieci i ubraniami ciążowymi. Kobieta od zawsze chciała mieć dużą rodzinę. Co ciekawe sama ma siedmioro rodzeństwa i była w ciąży w tym samym czasie, co jej mama. Nic więc dziwnego, że para doczekała się już trzech synów, a w drodze jest ich kolejne dziecko. Są rodzicami Franciszka (ur. 2010), Henryka (ur. 2013) oraz Feliksa (ur. 2020).

Małżonkowie na co dzień mieszkają w Warszawie, ale mają też dom na Podhalu, niedaleko Bukowiny Tatrzańskiej. Tam prowadzą małe gospodarstwo ekologiczne.

Michał Żebrowski i Aleksandra Żebrowska
Michał Żebrowski i Aleksandra Żebrowska
Źródło: MWMEDIA

Michał Żebrowski - Instagram

Michał Żebrowski prowadzi swój profil na Instagramie pod nazwą @zebrowski.michal. Publikuje na nim prywatne fotografie z potężną dawką humoru i dystansu. Często występuje na nich jego żona, dlatego uchodzą za bardzo dobrane małżeństwo.

Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB
Zapraszamy na profil cozatydzien.tvn.pl na FB

Oczy całego świata skierowane są w stronę Ukrainy i nasze również. Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie tutaj.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: MWMEDIA

podziel się:

Pozostałe wiadomości