Stacja TVN nadaje od 26 lat TVN. Te kultowe programy zniknęły z anteny

26-lecie TVN. Kultowe programy i seriale kiedyś
26-lecie TVN. Kultowe programy i seriale kiedyś
Źródło: TVN
Telewizja TVN rozpoczęła nadawanie 26 lat temu. Jej założyciele mieli na celu nie tylko dostarczanie najnowszych informacji Polkom i Polakom, ale także oferowanie światowej klasy rozrywki. Choć początki były trudne, z upływem czasu stacja stała się liderem dzięki własnym produkcjom i lokalnym wersjom popularnych programów zagranicznych. Przedstawiamy kilka programów, które już nie są emitowane w TVN. Przygotuj się na sentymentalną podróży w przeszłość.

3 października 1997 roku o godzinie 19.00 rozpoczęła nadawanie stacja TVN. W ciągu 26 lat telewizja prezentuje polskie wersje najpopularniejszych programów rozrywkowych emitowanych na całym świecie oraz własne autorskie produkcje. Zobacz, jakie programy miały okazję gościć na antenie TVN przez te lata.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

"Kuchenne Rewolucje". Najlepsze teksty Magdy Gessler
Źródło: TVN

"Big Brother"

"Big Brother" wprowadził zupełnie nową formę rozrywki telewizyjnej, która polegała na obserwowaniu codziennego życia zwykłych ludzi, a nie aktorów czy celebrytów. To przyciągało widzów, którzy mogli identyfikować się z uczestnikami. Fenomen tego programu był ogromny. Pierwsza edycja emitowana była od 4 marca do 17 czerwca 2001. Program prowadzili Martyna Wojciechowska i Grzegorz Miecugow.

To była produkcja, która zrewolucjonizowała polską telewizję i wprowadziła wiele nowości, w tym korzystanie z serwisów SMS Premium, które pozwalały widzom głosować i wpływać na przebieg programu. Dodatkowo powstała oficjalna strona internetowa programu, która stała się źródłem najświeższych informacji o uczestnikach i wydarzeniach w domu "Big Brothera".

Jedną z kluczowych postaci "Big Brothera" był Wielki Brat, któremu głosu użyczył Jarosław Ostaszkiewicz, reżyser programu i producent. Dom Wielkiego Brata w polskiej edycji znajdował się w Sękocinie Starym, niedaleko Warszawy. Była to przestrzeń, w której uczestnicy mieszkali i byli obserwowani przez kamery 24/7.

Pierwsza edycja programu "Big Brother" w Polsce zakończyła się spektakularnym finałem, który zgromadził prawie 10 milionów telewidzów. Był to bez wątpienia najchętniej oglądany program telewizyjny w Polsce w roku 2001.

Warto również wspomnieć o zwycięzcy tej edycji - Januszu Dzięciole. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych uczestników programu i cieszył się ogromnym uznaniem widzów. Niestety, jego życie zostało tragicznie przerwane w 2019 roku w wyniku wypadku drogowego.

Finał programu "Big Brother" - dzień 105. Sękocin, 17.06.2001
"Big Brother". Janusz Dzięcioł zwycięzcą
Finał programu "Big Brother" - dzień 105. Sękocin, 17.06.2001
Źródło: G.Jakubowski/Forum/ TVN

"Pod napięciem"

"Pod napięciem" to program typu talk-show, który był transmitowany przez stację TVN od 6 września 1998 roku aż do 28 maja 2006 roku. Gospodarzem tego programu był Marcin Wrona. Emitowany był co tydzień. Charakterystyczną cechą programu było to, że był nadawany na żywo, często w miejscach związanych z omawianym tematem.

Temat ten zazwyczaj dotyczył tragicznych wydarzeń, które wstrząsnęły opinią publiczną lub były obiektem kontrowersji i skandali. W trakcie programu uczestniczący widzowie mieli możliwość swobodnego wyrażania swoich opinii.

Marcin Wrona w "Pod napięciem"
Marcin Wrona w "Pod napięciem"
Marcin Wrona w "Pod napięciem"
Źródło: TVN

"Wybacz mi"

"Wybacz mi" to program telewizyjny emitowany w TVN w 2000 roku, który zdobył dużą popularność. Prowadzącą tego programu była Anna Maruszeczko.

Podstawową ideą programu było dawanie szansy ludziom na przeproszenie tych, z którymi mieli konflikty lub nieporozumienia. Osoby zgłaszające się do programu miały okazję opowiedzieć swoje historie, które prowadziły do konfliktów. Program prezentował te historie, ukazując, jak doszło do różnych sytuacji, które spowodowały napięcia.

Niezwykłość "Wybacz mi" polegała na tym, że przedstawiciele programu wychodzili w teren, często z kwiatami, aby dostarczyć przeprosiny. Jeśli osoba ta akceptowała przeprosiny i chciała wybaczyć, dochodziło do spotkania i rozmowy w studiu telewizyjnym. W programie brało udział kilku bohaterów w każdym odcinku, a sytuacje, w których przeprosiny były odrzucane, były rzadkie.

Program "Wybacz mi"
Program "Wybacz mi"
Program "Wybacz mi"
Źródło: screen Youtube

"Rozmowy w toku"

"Rozmowy w toku" to program typu talk-show, który miał swoją premierę 10 kwietnia 2000 roku. Program prowadzony był przez znaną prezenterkę Ewę Drzyzgę i cieszył się dużą popularnością wśród widzów. Ostatni odcinek programu został wyemitowany 4 listopada 2016 roku.

Główną ideą "Rozmów w toku" było zapraszanie do studia różnych gości, którzy opowiadali swoje autentyczne historie. Program był znany z poruszania zarówno kontrowersyjnych tematów, jak i tych przełamujących tabu. Co ważne, siłą programu byli prawdziwi goście, a emocje wyrażane przez nich były zupełnie naturalne i autentyczne.

Każdy odcinek "Rozmów w toku" koncentrował się na innym temacie. W programie często pojawiał się również ekspert, taki jak psycholog lub specjalista z dziedziny związanej z tematem odcinka, który udzielał komentarzy i rad dotyczących omawianych problemów.

Program "Rozmowy w toku" ewoluował przez lata. Początkowo skupiał się na problemach przeciętnych ludzi, ale z czasem stawał się coraz bardziej kontrowersyjny i odważny w poruszaniu tematów. Program reagował na zmiany w społeczeństwie i ewoluował wraz z oczekiwaniami widzów. Z czasem stawał się otwarty na różne nieznane zjawiska i szukał tematów, które były głębsze i czasem nawet absurdalne, ale zawsze ciekawe i inspirujące dla widzów.

"Rozmowy w toku"
"Rozmowy w toku"
"Rozmowy w toku"
Źródło: x-news

"X-Factor"

"X Factor" był popularnym muzycznym talent-show. Pierwowzór został stworzony w 2004 roku w Wielkiej Brytanii przez znanego producenta muzycznego Simona Cowella.

Celem "X Factora" było odkrycie utalentowanych wokalistów, zarówno solistów, jak i zespołów. Pierwszym etapem konkursu były pre-castingi przed producentami programu, a następnie uczestnicy zakwalifikowani do dalszych etapów występowali przed jury programu. Po kilku etapach eliminacyjnych wybierano dziewięciu finalistów, podzielonych na trzy grupy: soliści do 24 lat, soliści od 25 lat oraz zespoły wokalne. Każdej grupie towarzyszył jeden opiekun-juror.

Pierwsza edycja programu odbyła się w pierwszej połowie 2011 roku, a jej zwycięzcą został Gienek Loska. Druga edycja miała miejsce wiosną 2012 roku i wygrał ją Dawid Podsiadło. Trzecia edycja odbyła się wiosną 2013 roku, a zwyciężczynią została Klaudia Gawor. Czwarta edycja zrealizowana w 2013 roku została wygrana przez Artema Furmana.

W październiku 2014 roku Kuba Wojewódzki ogłosił, że polska edycja "X Factor" nie będzie kontynuowana. Mimo tego stał się znaczącym wydarzeniem w świecie talent show.

Gienek Loska, Michał Szpak, Ada Szulc
"X-FACTOR" finał I polskiej edycji programu 05.06.2011
Gienek Loska, Michał Szpak, Ada Szulc
Źródło: Krzysztof Swiezak/ZOOM

"Wyprawa Robinson"

"Wyprawa Robinson" to polski program telewizyjny typu reality show, który był emitowany w 2004 roku na antenie TVN. Gospodarzem i prowadzącym tego programu był Hubert Urbański.

W "Wyprawie Robinson" udział wzięło osiemnaścioro ochotników, dziewięć kobiet i dziewięciu mężczyzn. Akcja programu toczyła się na malezyjskich wyspach, gdzie uczestnicy musieli stawić czoła wielu wyzwaniom.

Podczas blisko dwumiesięcznej wyprawy uczestnicy musieli zdobywać własne pożywienie, budować schronienie oraz brać udział w konkurencjach sprawdzających ich intelekt, sprawność fizyczną i wytrzymałość. Na początku programu zostali podzieleni na dwa rywalizujące ze sobą "plemiona". W konkurencjach mieli szansę wygrać różne udogodnienia, takie jak rozpałka, dodatkowe pożywienie czy kosmetyki.

W co drugiej konkurencji nagrodą była "nietykalność", która chroniła uczestników przed eliminacją. Odpadał ten, na którego zagłosowała większość uczestników. W pierwszej edycji programu "Wyprawa Robinson" zwyciężyła Katarzyna Drzyżdżyk.

"Wyprawa Robinson"
"Wyprawa Robinson"
"Wyprawa Robinson"
Źródło: TVN

"Jestem jaki jestem"

"Jestem jaki jestem" to polskie reality show nadawane na antenie TVN w latach 2003-2004. Głównym bohaterem programu był Michał Wiśniewski, lider zespołu Ich Troje. Celem programu było ukazanie "ludzkiej twarzy" kontrowersyjnego artysty.

Pierwsza edycja programu była emitowana codziennie i skupiała się na relacjach z domu Michała oraz jego koncertów. Dodatkowo w niedziele miało miejsce podsumowanie tygodnia w programie zatytułowanym "Jestem jaki Jestem – Ring". Druga edycja programu była transmitowana tylko w sobotnie wieczory ze studia Ringu. W odcinkach na żywo gościli znani artyści estradowi oraz osobistości polityczne. Pierwszą edycję prowadził Hubert Urbański, a drugą Andrzej Sołtysik.

Format programu został sprzedany brytyjskiej telewizji i miał opowiadać o życiu Robbiego Williamsa. Jednak nie doszło do realizacji tego projektu z powodu negocjacji dotyczących honorarium piosenkarza.

"Jestem jaki jestem"
"Jestem jaki jestem"
"Jestem jaki jestem"
Źródło: x-ews

"Najsłabsze ogniwo"

"Najsłabsze Ogniwo" to teleturniej emitowany na antenie TVN od 1 marca 2004 roku do 22 grudnia 2005 roku. W teleturnieju uczestniczyło kilku zawodników, a po każdej rundzie eliminowany był jeden z graczy. Ciekawą cechą tego programu była eliminacja niezależna od wyników w pytaniach.

Decydowało głosowanie uczestników, którzy wypisywali na tabliczce imię osoby, którą chcieli wyeliminować z dalszej gry. Nie było możliwości oddawania głosu na samego siebie. Przed ogłoszeniem wyników głosowania, widzowie dowiadywali się, kto był "najmocniejszym ogniwem" i "najsłabszym ogniwem". Wyeliminowany zostawał gracz, na którego oddano najwięcej głosów.

"Najsłabsze Ogniwo" było programem, który wyróżniał się nietypowym stylem prowadzenia i podejściem do uczestników. Prowadząca program, Kazimiera Szczuka, słynęła z nieprzychylnego podejścia do graczy. Tworzyła negatywną atmosferę poprzez wytykanie błędów popełnionych podczas gry, obraźliwe uwagi na temat wyglądu uczestników, ich zawodów, zainteresowań, oraz stosowanie ironii, sarkazmu, i operowanie stereotypami. To podejście wywołało krytykę i kontrowersje.

"Najsłabsze ogniwo"
"Najsłabsze ogniwo"
"Najsłabsze ogniwo"
Źródło: TVN

"Superniania"

"Superniania" to program telewizyjny prowadzony przez Dorotę Zawadzką i emitowany na antenie TVN od 24 września 2006 do 2 listopada 2008 roku. Główną ideą programu "Superniania" było udzielanie pomocy rodzinom, które miały problemy wychowawcze z dziećmi. Każdy odcinek skupiał się na innej rodzinie, która zgłosiła się z prośbą o wsparcie. Dorota Zawadzka, znana jako Superniania, odwiedzała jedną z tych rodzin i zamieszkiwała u nich przez kilkanaście dni.

Proces programu przebiegał w kilku krokach. Na początku Superniania obserwowała zachowanie wszystkich członków rodziny, starając się zrozumieć istniejące problemy i wyzwania wychowawcze. Następnie komentowała te obserwacje i proponowała metody oraz rozwiązania, które miały pomóc w rozwiązaniu problemów rodzinnych.

Do prowadzącej, Doroty Zawadzkiej, przylgnął tytuł Superniani, ale do naszego języka weszło sformułowanie wielokrotnie w programie powtarzane, a mianowicie "karny jeżyk". Zasadą jego "działania" było to, że nieposłuszne dziecko miało spędzić na dużej, płaskiej maskotce przedstawiającej jeża tyle minut, ile ma lat. Ta metoda nie zawsze się jednak sprawdzała...

"Superniania"
"Superniania"
"Superniania"
Źródło: TVN

Redakcja cozatydzien.tvn.pl pisze przede wszystkim o rozrywce, kulturze i show-biznesie, ale trudno przejść obojętnie wobec tego, co dzieje się u naszego sąsiada. Dlatego będziemy pisać o wsparciu, jakie płynie z Polski dla mieszkańców Ukrainy. Najważniejsze informacje znajdziecie TUTAJ.

Czytaj też:

Autor: Kamila Jamrożek

Źródło zdjęcia głównego: TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości