Materiał promocyjny

Olsztyn bez tajemnic. Odkryj atrakcje, które ma do zaoferowania stolica polskich jezior

Olsztyn — miasto Mikołaja Kopernika? Poznaj tajemnice działów stolicy województwa warmińsko-mazurskiego
Źródło: "Co za Tydzień"
Olsztyn to miasto, w którym nie sposób się nudzić. W stolicy województwa warmińsko-mazurskiego miło czas spędzą nie tylko fani sportowego szaleństwa, ale również pasjonaci historii. W końcu w obrębie miasta znajduje się aż 16 jezior, a z jego dziejami mocno związana jest wszystkim znana postać — Mikołaj Kopernik. W najnowszym odcinku "Co za Tydzień" odwiedziliśmy Olsztyn, by sprawdzić, co ma do zaproponowania turystom z całej Polski.

Latem często marzymy o tym, by choć na chwilę uciec od zgiełku dużego miasta. Część Polaków decyduje się na zagraniczne wyjazdy, zapominając o pięknie rodzimych krajobrazów. Poza oczywistymi kierunkami, takimi jak góry czy morze, warto zwrócić uwagę na region, który uchodzi za jeden z najpiękniejszych w kraju. A jego stolicą jest Olsztyn! Najważniejsze miasto województwa warmińsko-mazurskiego wychodzi naprzeciw tym, którzy kochają zarówno błogie leżakowanie na plaży, jak i aktywne spędzanie czasu, połączone z historycznym sznytem. Co do zaoferowania ma Olsztyn — miasto kilkunastu jezior?

Olsztyn to miasto Mikołaja Kopernika?

W XIV wieku rozpoczęto budowę zamku, który aktualnie jest jedną z największych atrakcji Olsztyna. Z tego wieku pochodzą też pierwsze wzmianki o powstającym w zakolu Łyny mieście. Olsztyn to z pewnością wyjątkowe miejsce — tu splata się kultura społeczności katolickiej i protestanckiej, tu również widać gołym okiem, jak prezentował się region, gdy znajdował się pod kontrolą Zakonu Krzyżackiego. Tutejsze zabytki są zresztą świadkami licznych wydarzeń historycznych, a przechadzając się murami Zamku Kapituły Warmińskiej, można poczuć na karku oddech minionych czasów.

Mało kto wie, że z miastem silnie związany był Mikołaj Kopernik. Dla władz miasta jest to prawdziwy powód do dumy, bowiem korytarzami Zamku Kapituły Warmińskiej, nie tylko przechadzał się niegdyś wybitny astronom, ale również pełnił tu stanowisko administratora.

"Kopernik był oczywiście, wszyscy wiemy, wielkim astronomem, ale również zajmował się innymi dziedzinami nauki, jak ekonomia, jak zarządzanie. Był również archiwistą, wspaniałym administratorem, który tutaj, w okolicach Olsztyna, właśnie dbał przez długi czas o jakość, że tak powiem, przychodów Kapituły Warmińskiej" - zdradza w rozmowie z Olivierem Janiakiem doktor Jacek Szubiakowski, badacz tablicy Mikołaja Kopernika.

Co ciekawe, Zamek piętrzący się nad starym miastem, nigdy nie został zniszczony. Dzięki temu turyści oglądają te same mury i korytarze, na które niegdyś spoglądał Mikołaj Kopernik.

Zamek jest nienaruszony, że tak powiem, jakimiś katastrofami, pożarami. Ten zamek jest autentyczny, praktycznie od piwnic do więźby dachowej i te miejsca, krużganki, po których chodził Kopernik, jego tablica, te miejsca, te cegły, to praktycznie jest wszystko autentyczne. Dlatego sądzę, że to jest bardzo ciekawe miejsce dla turystów
- dodaje.

Co ciekawe, od wielu lat trwa delikatny spór co do tego, które miasto ma większe prawa do naszego "narodowego dobra", jakim z pewnością jest Mikołaj Kopernik. Badacz reaguje na to z nieskrywanym rozbawieniem i przyznaje, że Toruń to w końcu miasto jego narodzin.

Kopernik urodził się w Toruniu i wszędzie, we wszystkich dokumentach będzie Copernicus Thorunensis, po prostu toruńczyk będzie zapisany. Ale jednocześnie tak się potoczyły jego koleje życia, z czym był związany również jego wuj, który dbał o to, o jego edukację, o jego karierę, że Kopernik właśnie przeżył większość swojego życia, bo 40 lat spędził na Warmii, z czego 5 lat mieszkał również w Olsztynie, tutaj na tym zamku
- wyjaśnia.

Jak aktywnie spędzić czas w Olsztynie?

Ale nie samą historią człowiek żyje! Po dawce edukacji zawsze przychodzi czas na wypoczynek. Miasto Olsztyn położone jest nad rzeką Łyną, w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego. Ponadto znajduje się w granicach Pojezierza Olsztyńskiego, co oznacza, że tamtejsza okolica słynie z licznych jezior.

Aż trudno uwierzyć, że w obrębie miasta znajduje się ich aż 16! Co więcej, przez Olsztyn przepływają aż cztery rzeki. Gdzie zatem fani sportów wodnych znajdą lepsze warunki do uprawiania ukochanych dyscyplin? W mieście coraz większą popularnością cieszą się m.in. spływy kajakowych rzeką Łyną.

"Trasy są różnej długości. Taka najbardziej popularna trasa to jest właśnie ta spod browaru Warmia, czyli z centrum miasta i płyniemy do elektrowni wodnej Łyna. Jest to około 6 kilometrów rzeki. Piękne w krajobrazie przyrody. Turyści są zaskoczeni tym, że płynący dalej są w mieście. A jak im się później mówi, że jest to największy las miejski w obrębie miasta w Europie, to są jeszcze bardziej zaskoczeni" - wyjaśnia Jacek Lendzian, organizator spływów kajakowych.

W Olsztynie nie brakuje też pasjonatów pływania na desce — wakeboarding. Co trzeba zrobić, żeby rozpocząć przygodę z tym sportem?

"Najlepiej jest znaleźć w okolicy swojego rodzinnego domu, miasta, taki obiekt jak tutaj w Olsztynie. Większość osób na takim pierwszym pływaniu z instruktorem jest w stanie ślizgać się już na desce. Na kolejnych zajęciach wchodzimy w zakręty i jeżeli złapiemy bakcyla, no to możemy się rozwijać, iść w kierunku ewolucji" - mówi Mikołaj Pszczółkowski, instruktor wakeboardingu.

Co jeszcze przygotowano dla przybywających do Olsztyna turystów?

"Poza wakeboardingiem mamy tutaj deski elektryczne, czyli sprzęt, na którym jesteśmy w stanie się unosić nad powierzchnią wody. Deska wyposażona w specjalne hydroskrzydło i elektryczny silnik. Po kilku godzinach na wodzie jesteśmy w stanie lewitować. Mega przyjemne uczucia ekologiczne, bo mamy tu silnik elektryczny" - wyjaśnia.

Nie pozostaje nic innego, jak przekonać się na własnej skórze, czy Olsztyn da się lubić!

Olsztyn — warmińsko-mazurska stolica sportów wodnych

Źródło zdjęcia głównego: "Co za Tydzień"

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości